V Anglicku zostávajú desiatky detí bez rodičov

Viac ako päťdesiat slovenských detí bude na Vianoce v Anglicku bez rodičov, ktorí žiadajú o ich návrat. Na Slovensko tiež až po Novom roku budú môcť prísť dvaja synovia Ivany Boórovej, ktorých medializovaný prípad vyvolal vlnu demonštrácií proti odoberaniu detí slovenským rodičom v Anglicku.

21.12.2012 14:00
ochrana detí Foto:
Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže rieši okolo päťdesiat prípadov detí, ktoré odobrali slovenským rodičom v Anglicku.
debata (10)

Pri odobratých deťoch v Anglicku v mnohých prípadoch zlyhali slovenské úrady. Málo komunikovali s britskou stranou aj medzi sebou, v niektorých prípadoch nevstúpili do súdnych konaní v čase, keď sa rozhodnutie o adopcii ešte dalo zvrátiť. Konkrétne dôsledky voči úradníkom, ktorí nekonali vždy v najlepšom záujme dieťaťa, zatiaľ neboli vyvodené. Podľa vyjadrení príslušných ministerstiev práce a diplomacie ani sa tak nechystajú urobiť. Zásadné opatrenia, aby sa podobné prípady už neopakovali, zatiaľ nepredstavili.

„Spisov máme veľmi veľa, otvorených prípadov odoberania detí v Anglicku je približne päťdesiat. Sú to rodičia, ktorí na Vianoce nebudú so svojimi deťmi. A Vianoce sú čas, keď by mala byť rodina spolu a tieto deti s rodičmi nebudú,“ hovorí riaditeľka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrea Císarová, ktorá vedenie centra prevzala v júli.

Väčšina prípadov sa týka rómskych detí. O tom, či práve táto skutočnosť nebola dôvodom predchádzajúcej nečinnosti centra za jej predchodkyne, ale aj ministerských úradníkov v prípadoch odobratých detí v cudzine, však Císarová nechce špekulovať. „K tomu sa neviem vyjadriť. Ja budem za každých okolností bojovať za každé dieťa bez ohľadu na farbu pleti,“ dodáva.

Časť detí, ktorých spisy v centre riešili alebo riešia, sa pritom sama vyjadrila, že chcú zostať v adoptívnej rodine. Aj preto podľa Císarovej treba prihliadať na najlepší záujem dieťaťa a nie každý spis a žiadosť o návrat znamená okamžitú repatriáciu.

Predchádzajúcu pomalosť a nečinnosť centra za jeho predchádzajúceho vedenia, ale aj ministerstva práce či úradov práce kritizovala v rozsiahlej správe ombudsmanka Jana Dubovcová. V jednom prípade úrady nekonali až dva a pol roka. Centrum aj ministerstvo práce sa podľa správy ombudsmanky odmietali zúčastňovať na pojednávaniach napriek tomu, že ich na to britské súdy opakovane vyzývali, nespolupracovali so zástupcami britskej sociálnej služby.

Ombudsmanka v tejto súvislosti navrhla ministerstvu prešetriť postup zodpovedných zamestnancov ministerstva pri vybavovaní spisov detí, ktoré boli odobraté rodičom v cudzine, a v prípade zistenia pochybení vyvodenie pracovnoprávnych dôsledkov.

Ministerstvo si dalo už v septembri urobiť audit, ktorý nemá trestnoprávnu dohru. Podľa vyjadrenia hovorcu rezortu Michala Stušku ministerstvo plánuje „zaviesť niekoľko opatrení, aby zabezpečilo bezproblémové fungovanie centra“. V súvislosti s prípadmi odoberaných detí v Anglicku uvádza, že „v záujme zlepšenia komunikácie podpísalo slovenské ministerstvo práce a britské ministerstvo školstva memorandum“.

Memorandum má okrem iného zabezpečiť, že britskí sociálni pracovníci budú musieť informovať naše sociálne úrady o svojom príchode na Slovensko a zlepšiť komunikáciu medzi slovenskými a britskými sociálnymi úradmi.

Ombudsmanka v správe kritizovala aj ministerstvo zahraničných vecí za nerovnaký prístup. V niektorých, najmä medializovaných, prípadoch podľa jej zistení poskytovalo ministerstvo právnu pomoc v širšom rozsahu a v niektorých v užšom, prípadne vôbec. Podobne to bolo s účasťou zástupcov veľvyslanectva na pojednávaniach. „To vyvoláva pocit nerovnakého prístupu k občanom,“ uviedla Dubovcová s tým, že ministra požiadala o zavedenie jednotných postupov pre takéto prípady.

Hovorca rezortu diplomacie v tejto súvislosti uviedol, že forma pomoci závisí od konkrétnych prípadov. „Zastupiteľské úrady sú do prípadov zainteresované najmä vtedy, ak sa na ne občan obráti. Rovnako aj osobná účasť zástupcov zastupiteľských úradov na súdnych pojednávaniach je podmienená vnútroštátnym poriadkom príslušnej krajiny a individuálnym charakterom konkrétnych prípadov,“ uviedol hovorca Boris Gandel.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba