V našej strane nevládne bič, tvrdí predseda SDKÚ

Predsedom SDKÚ ostáva na ďalšie štyri roky Mikuláš Dzurinda. V boji o líderský post nemal bývalý dvojnásobný premiér protikandidáta. Na kongrese strany zaňho tajnou voľbou zahlasovalo 460 z 581 prítomných delegátov.

06.11.2010 09:11 , aktualizované: 16:56
radičová, dzurinda Foto:
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda ďakoval premiérke Ivete Radičovej za prebratie najväčšej zodpovednosti za budúci vývoj Slovenska.
debata (145)

Delegát Miroslav Mičuda z Liptovského Mikuláša však navrhol premiérku Ivetu Radičová za kandidátku na predsednícky post. Tá to odmietla.

„Máme neštandardný model, keď premiérka nie je aj predsedníčkou strany. Napriek úcte k práci predsedu si myslím, že by sme ten model mali vrátiť do štandardu,“ argumentoval Mičuda. To, že má súčasný model slabiny, podľa neho potvrdzujú aj okolnosti voľby generálneho prokurátora.

Podľa stanov SDKÚ musí navrhnutý člen s kandidatúrou súhlasiť. Radičová pred delegátmi uviedla, že k tejto otázke sa vyjadrila už niekoľkokrát. „Premiérsky post pre mňa znamená 27 hodín každodennej práce. V štandardných demokraciách oddelenie funkcií predsedu a premiéra nie je nič neštandardné,“ podotkla.

Dzurinda bol rád, že zaznel takýto návrh. „Aspoň vidno, že v SDKÚ nevládne bič,“ dodal.

Za podpredsedov zvolení Radičová, Mikloš, Hort a Žitňanská

Mikloš (získal 481 hlasov) bude mať na starosti ekonomické portfólium, Radičová (474 hlasov) sociálne veci, Hort (408 hlasov) samosprávy a Žitňanská (454 hlasov) otázky spravodlivosti. Agenda zahraničných vecí, ktorú pôvodne zastrešoval bývalý podpredseda strany Eduard Kukan, prešla na Dzurindu. Okrem Kukana na podpredsedníckej stoličke skončil aj poslanec Pavol Kubovič.

Podľa premiérky Šťastena je žena, a preto čím viac bude mať strana žien, tým jej bude Šťastena viac naklonená. Uviedla to v súvislosti s tým, že v SDKÚ rastie počet žien na významných pozíciách. Zároveň povedala, že má radosť z toho, že Ivan Mikloš získal vo voľbách podpredsedov o sedem hlasov viac ako premiérka. „Výsledky sú vyrovnané,“ dodala.

Delegáti zároveň rozhodli, že vo funkcii generálneho sekretára bude naďalej

Predsednícky stôl počas kongresu strany SDKÚ.... Foto: SITA
mikloš, radičová, dzurinda, kukan Predsednícky stôl počas kongresu strany SDKÚ. Zľava: Ivan Mikloš, Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda, Štefan Hudec, Eduard Kukan

SDKÚ nevstúpi do koalície so Smerom

Dzurinda verí, že jeho strana v budúcich voľbách dosiahne viac ako 20-percentnú podporu voličov. „Urobím všetko preto, aby sme nadchádzajúce obdobie prešli úspešne. Sme na jednej lodi. Úspech vlády dá kredit a šancu SDKÚ urobiť v ďalších parlamentných voľbách dobrý výsledok,“ deklaroval. Pripomenul, že jeho strana už získala aj vyše 18 percent, no nemohla zostaviť vládu.

Celá silná a jednotná SDKÚ stojí podľa Dzurindu za Radičovou. „Chceme silné Slovensko, chceme úspešnú predsedníčku vlády, preto jej budeme zo všetkých síl pomáhať,“ povedal v hlavnom prejave na začiatku kongresu v Bratislave Dzurinda. Zároveň Radičovej poďakoval za prebratie najväčšej zodpovednosti za budúci vývoj krajiny. Vyzdvihol tiež jej vstup do jeho vlády pred parlamentnými voľbami v roku 2006.

Posledné voľby podľa Dzurindu ukázali porážku nacionalizmu a mečiarizmu. Ukázali, že budovanie vlastnej kapitálovej vrstvy na úkor mozoľov ľudí, či obdobie únosov a vrážd sa skončilo. Ficova vláda však od mečiarizmu prevzala podľa neho viaceré prostriedky ako napríklad nacionalizmus. „Ak si chceme zachovať morálku, po mečiarizme stojí veľká výzva vysporiadať sa s politikou populizmu, ktorá stojí na kupovaní voličov, nacionalizme. Na Slovensku nepôsobí štandardná sociálna demokracia, ale skorumpovaná banda komunistov, ktorí si november 1989 ani nevšimli,“ vyhlásil Dzurinda.

„Vytvoril sa nový klon mečiarizmu, ktorý sa neukrýva za vznešenou ideou slovenskej štátnosti, ale je nebezpečnejší svojou rafinovanosťou a agresívnosťou. S touto politikou sa nikdy nesmieme spojiť, možeme ju len poraziť. Tak ako sme porazili mečiarizmus, musíme poraziť aj Smer s jeho nenávistnou protiľudovou politikou,“ vyhlásil Dzurinda s tým, že SDKÚ nevstúpi ani po budúcich voľbách do koalície so Smerom. Urobí tiež všetko pre to, aby budúca vláda bola bez Smeru. „Je to zmysluplná vnútropolitická výzva,“ konštatoval.

Dzurinda tiež zdôvodnil, prečo sa tento rok rozhodol nekandidovať do parlamentných volieb. Chcel ochrániť stranu po útokoch na ňu. „Podarilo sa,“ konštatoval.

Predseda strany SDKÚ Mikuláš Dzurinda počas... Foto: SITA
dzurinda, sdkú Predseda strany SDKÚ Mikuláš Dzurinda počas svojho prejavu na kongrese strany.

Slovensko už nie je čiernou dierou

Podľa Dzurindu odmietnutie poskytnutia pôžičky Grécku bolo správnym rozhodnutím. Novou zmysluplnou výzvou je aj zvedenie zápasu o budúci charakter Európy a teda aj našej vlasti. „Sú politici, ktorých ambíciou je byť znovu zvolený. Rozhadzujú peniaze tých, ktorí platia dane. Populizmus priviedol ku krachu viaceré krajiny Európy. Morálny hazard spôsobil problémy v Európe. Nad ľuďmi vládnu populisti politikou hazardu. Proti nim treba bojovať politikou zodpovednosti. V Európe nám začínajú rozumieť,“ uviedol šéf SDKÚ.

Podľa Dzurindu Slovensko už nie je čiernou dierou, ako sa o nej písalo v 90-tych rokoch. Tieto výsledky Slovensko dosiahlo aj vďaka vzniku SDKÚ, ktorej ambície boli čisté ako krištáľ, zmeniť Slovensko k lepšiemu. „Dnes môžeme hrdo vyhlásiť, že sa to podarilo. Podstatou týchto výsledkov bola vernosť univerzálnym hodnotám ako čestnosť, solidarita, odvaha. V neposlednom rade obrovská vôľa, ktorá odkrývala zmysluplnú cestu. V politike sme kvôli službe vlasti, národu a občianskemu spoločenstvu. Toto stále zostáva zmyslom našej politiky,“ povedal.

Máme na splnenie programu vlády, tvrdí Radičová

Sila premiéra sa neprejavuje podľa Ivety Radičovej tým, koľko a čo rozpráva, ale v akom stave zanechá krajinu. Jej predchodca Robert Fico ju totiž kritizuje, že je slabou premiérkou. „Povedzme si, čo nám tu nechal silný premiér. Predražené tendre, predražené projekty informatizácie, rozpočet postavený na zatajovaní skutočného stavu,“ uviedla Radičová v prejave pred delegátmi kongresu SDKÚ v Bratislave. Zároveň dodala, že je zodpovedná za občanov SR, chce byť tolerantná k iným a chce byť pri tom slobodná, aby sa nemusela správať pod tlakom popularity, ale rešpektu.

„Uchádzame sa o rešpekt. Odvaha sa môže prejaviť rôzne. Potrebujeme prejaviť občiansku guráž. Neutekať pred problémami, zasiahnuť, keď sa deje krivda. Hlavnou výbavou politika by mala byť rozhodnosť a sebakritika,“ dodala.

Výzva pre Slovensko je rozširovať povedomie demokracie u občanov, odstraňovanie korupcie a rýchle súdne rozhodnutia. „Nielen Slovensko, ale celý svet sa dnes otriasa v základoch. Kolaps finančných trhov, kríza dôvery,“ upozornila. Zároveň pripomenula priority vlády – zníženie korupcie, vyššiu zamestnanosť a nižšie sociálne riziká. „Najsilnejší sociálny štát a najsilnejšia sociálna ochrana je príjem z práce. Zamestnanosť je prioritou vlády,“ uviedla. Zároveň medzi priority zaradila zdravé a udržateľné hospodárenie štátu a prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti. 

Slovensko má podľa Radičovej predpoklady na to, aby sme o štyri roky mohli konštatovať, že programové vyhlásenie vlády je splnené. Ako uviedla Slovensko má predpoklady ukázať, že opäť vie určovať tón, dráhu a spôsob ako reagovať na krízy a to hodnotovo, principiálne a razantne. „Potom sa budeme zhovárať o tom, čo sú kritériá slabého alebo silného premiéra,“ uviedla.

V štátnej správe vládne podľa Radičovej obava z desaťpercentného zníženia počtu miest. Nie je ľahké postaviť sa pred občanov a hovoriť, že sme na tom zle a musíme škrtiť. „Ale nechcem oznamovať o niekoľko rokov razantné zvýšenie veku do dôchodku. Čím skôr pristúpime k ozdraveniu ekonomiky, tým skôr nastúpime na cestu rastu,“ uviedla

Predseda SDKÚ privítal na kongrese strany dvoch hostí – českého premiéra Petra Nečasa a srbského vicepremiéra Mladana Dinkiča.

Niektoré rozhodnutia podľa českého premiéra a predsedu českej ODS Petra Nečasa nebývajú populárne. Ale keď sa neurobia dnes, v budúcnosti také opatrenia budú ešte tvrdšie a ešte s väčším dopadom na sociálne slabšie skupiny.

Dzurinda zároveň pri vzniku 10. jubilea založenia strany vyzdvihol všetkých jej členov a pracovníkov. Strana si pripomína v novembri desiate výročie jej vzniku. Prvý kongres sa konal 17. novembra 2000. Už pred tým v januári podpísali viacerí signatári politickú deklaráciu. Dzurinda spomenul už nebohého Ladislava Pittnera. Na kongres prišla aj jeho manželka. Na snem neprišiel Milan Kňažko, ktorý je v zahraničí, viacerí signatári zo strany odišli. Na snem však prišli Tibor Šagát, Viliam Vaškovič, Eduard Kukan, Milan Hort, Štefan Hudec. Všetci boli v januári podľa Dzurindu pri politickej deklarácii.

Silný impulz pre stranu bol podľa Dzurindu vstup Ivana Mikloša do SDKÚ pred voľbami v roku 2002. Vďačnosť vyjadril aj Pavlovi Prokopovičovi, že doviedol živnostníkov do strany. Pripomenul zlúčenie s Demokratickou stranou. Upozornil, že Peter Šťastný bol jeden z hlavných strojcov porážky mečiarizmu v roku 1989.

„Meníme Slovensko k lepšiemu“ je hlavné heslo kongresu SDKÚ. Ten začal v Bratislave piesňou skupiny Gladiátor Modrá je dobrá. Po nej nasledovala slovenská štátna hymna. Kongres SDKÚ sa podľa stanov koná do šiestich mesiacov po parlamentných voľbách.

Schválila sa Generálna línia strany

Delegáti na kongrese schválili Generálnu líniu strany na roky 2010 – 2014. Podľa jej textu SDKÚ nesie najväčší diel zodpovednosti za vývoj na Slovensku v najbližších rokoch. SDKÚ sa tiež v Generálnej línii vyjadruje k potrebe integrácie pravice, ktorá je už dlho rozdrobená, čo sťažuje jej akcieschopnosť. Pripomína tiež, že na pravom spektre vznikajú stále nové strany, ktoré sa nedostanú vždy do parlamentu. Línia pripomína, že SDKÚ pred desiatimi rokmi vznikla s cieľom spájania programovo blízkych strán a prúdov.

SDKÚ už odmietla v línii akúkoľvek spoluprácu so stranou Smer. Túto stranu totiž považuje rovnako ako v minulosti HZDS za hrozbu pre priaznivý a úspešný vývoj na Slovensku. Podľa SDKÚ za väčšinu zlyhaní vlády Roberta Fica nemohla kríza. Strana tiež v línii avizuje, že do prezidentských volieb v roku 2014 postaví kandidáta, ktorý bude mať reálnu šancu stať sa prezidentom SR.

V Generálnej línii sa SDKÚ prihlásila k hodnote ochrany ľudského života pred narodením. Modrí tiež zdôrazňujú, že považujú rodinu a manželstvo za základ spoločnosti, ktorý si zaslúži od štátu primeranú podporu. SDKÚ v línii skonštatovala, že počas predchádzajúcej vlády sa z vlastenectva stal marketingový produkt, ktorý slúžil len na propagáciu vládnych strán. Na druhej strane sa Ficova vláda stala v zahraničnej politike poslušným lokajom a vykonávateľom vôle bruselských orgánov.

Profil staronového predsedu SDKÚ

Ing. Mikuláš Dzurinda, CSc. sa narodil 4. februára 1955 v Spišskom Štvrtku v okrese Levoča. Po štúdiách na Vysokej škole dopravy a spojov (VŠDS) v Žiline, kde aj ukončil externú vedeckú ašpirantúru a získal titul kandidáta vied, pracoval vo Výskumnom ústave dopravnom v Žiline a na oblastnom riaditeľstve Československých štátnych dráh v Bratislave.

Politicky sa začal Mikuláš Dzurinda angažovať v roku 1990 pri zakladaní Kresťanskodemo­kratického hnutia (KDH), ktorého bol neskôr podpredsedom pre ekonomiku. V roku 1997 založil Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK), ktorej sa o rok neskôr stal predsedom a v roku 2000 založil Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu (SDKÚ), ktorá v roku 2006 zlúčením sa s Demokratickou stranou prijala názov SDKÚ-DS. Od novembra 2000 je Mikuláš Dzurinda jej predsedom.

Mikuláš Dzurinda bol poslancom SNR (1992) a NR SR (1994–1998) a znova v rokoch 2006–2010.

V rokoch 1991–1992 bol námestníkom ministra dopravy a spojov SR pre ekonomiku, od 16. marca do 13. decembra 1994 bol vo vláde Jozefa Moravčíka ministrom dopravy, spojov a verejných prác SR.

Od 30. októbra 1998 do 15. októbra 2002 bol Mikuláš Dzurinda prvý raz predsedom vlády SR. Zostavil ju v koalícii so stranami SMK, SDĽ a SOP. V tomto období bol dvakrát poverený výkonom niektorých právomocí prezidenta SR. Prvý raz v období od októbra 1998 do konca mája 1999 a potom v súvislosti s chorobou prezidenta SR Rudolfa Schustera od 3. júla 2000 do 31. júla 2000.

V primárnych voľbách SDKÚ začiatkom marca 2002 vyhral súboj o lídra SDKÚ s Ivanom Šimkom. SDKÚ viedol do septembrových parlamentných volieb 2002, kde jeho strana obsadila druhú pozíciu za HZDS.

Po parlamentných voľbách 2002 poveril prezident SR Rudolf Schuster Mikuláša Dzurindu zostavením vlády dňa 27. septembra 2002 a 16. októbra 2002 vymenoval novú vládu, ktorej predsedom sa druhýkrát stal Mikuláš Dzurinda. Jeho druhý koaličný kabinet bol zložený zo zástupcov KDH, SMK a ANO. V roku 2005 stratil podporu poslancov za kresťanskú demokraciu a liberálov. Vo februári 2006 na protest nepredloženia a neschválenia zmluvy vo výhrade vo svedomí medzi SR a Vatikánom odišlo KDH z vlády (druhej vlády Mikuláša Dzurindu).

Víťazstvo strany Smer v predčasných parlamentných voľbách v roku 2006 znamenalo pre SDKÚ odchod do opozície a poslaneckých lavíc.

Mikuláš Dzurinda bol predsedom vlády SR dve volebné obdobia za sebou, od 30. októbra 1998 do 4. júla 2006. Po februári 2010, keď sa lídrom SDKÚ do parlamentných volieb 2010 stala Iveta Radičová, ostal len v pozícii predsedu strany.

Po júnových parlamentných voľbách v roku 2010 zastáva Mikuláš Dzurinda vo vláde Ivety Radičovej post ministra zahraničných vecí SR. Je ženatý a s manželkou Evou má dve deti.

145 debata chyba