Väčšina Maďarov sa napriek zhoršeniu vzťahov cíti bezpečne

Viac ako dve tretiny Maďarov žijúcich na Slovensku sa napriek zostreniu vzťahov s Budapešťou cítia v krajine rovnako bezpečne ako predtým. Väčšina si chce udržať maďarskú národnosť aj za cenu diskriminácie.

21.05.2010 16:38
Ľudia, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
debata (15)

Polovica z rozhodnutých voličov by v júnových voľbách dala svoj hlas SMK. Vyplynulo to z marcového prieskumu mimovládneho Fóra inštitút pre výskum menšín.

Vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou sa zhoršili po tom, čo sa súčasťou vlády premiéra Roberta Fica v lete 2006 stala z nacionalizmu obviňovaná SNS. K zvýšeniu napätia obojstranných vzťahov naposledy prispel zámer maďarského parlamentu prijať zákon zmäkčujúci podmienky na udelenie dvojakého občianstva. Na Slovensku žije asi polmiliónová maďarská menšina.

Zhoršenie slovensko-maďarských vzťahov viedlo 15 percent účastníkov ankety k tomu, že v slovenskom prostredí uprednostnia štátny jazyk pred rodnou rečou. Bezprostredným stretnutiam so Slovákmi sa bude vyhýbať šesť percent opýtaných. O vysťahovaní sa do obce s väčšinovou maďarskou populáciou či do Maďarska uvažuje percento oslovených.

Väčšina príslušníkov maďarskej menšiny považuje zachovanie svojej národnosti za dôležité. Dve tretiny respondentov sú pripravené udržať si ju za každých podmienok. Takmer každý desiaty účastník ankety si však bude pestovať národnú identitu iba v prípade, pokiaľ sa nebude cítiť ohrozený. Každý piaty respondent sa touto otázkou nezaoberá.

Necelá polovica účastníkov ankety je presvedčená, že napäté slovensko-maďarské vzťahy neovplyvňujú zachovanie národnej identity; 14 percent oslovených je dokonca presvedčených, že ju posilňujú.

Očakávaný súboj medzi opozičnou SMK Pála Csákyho a novovzniknutou stranou Most-Híd niekdajšieho dlhoročného šéfa SMK Bélu Bugára by v marci vyhralo SMK. Zatiaľ čo za Csákyho stranu by hlasovalo 51 percent rozhodnutých voličov, Most-Híd by podporilo 28 percent oslovených; šesť percent účastníkov ankety by si vybralo inú politickú stranu. Hlasovania by sa zúčastnilo 75 respondentov; štvrtina mala skôr tendenciu nevoliť a z nich desať percent nevedelo, komu dá svoj hlas.

Nová vláda, ktorá vzíde z júnových parlamentných volieb, by podľa väčšiny Maďarov žijúcich na Slovensku mala prioritne riešiť nezamestnanosť (72 percent), zdravotníctvo (27 percent) a postavenie slovenských Maďarov (25 percent). Otázky pozície Maďarov na južnom Slovensku zaujímajú 61 percent respondentov.

15 debata chyba