Turistika v roku 2024: Vzniknú mobilné hotely, obľúbenou destináciou bude aj Slovensko

Hotely, ktoré sa dajú premiestniť z jedného miesta na druhé a ponášajúce sa na vesmírne koráby, Čína ako najobľúbenejšia turistická destinácia a všetci turisti si budú mocť dovoliť víkend v New Yorku - takto si predstavujú britskí experti svetovú turistiku o 20 rokov. Vyplýva to zo štúdie, ktorú vydal v Londýne tím odborníkov a ktorú iniciovala britská cestovná kancelária Thomson Holydays.

03.02.2004 14:34
debata

„Experti sa v štúdii pokúsili definovať výzvy, ktoré sa objavia pred sektorom turistiky v nadchádzajúcich rokoch, rovnako ako inovácie, ktoré umožnia ponúknuť klientom dovolenku tvorenú stále viac podľa ich želania a možností,“ komentoval štúdiu obchodný riaditeľ britskej cestovnej kancelárie Hugh Edwards.

V expertnom tíme sa zišli nielen odborníci na turizmus, ale tiež architekti, sociológovia a novinári. Podľa nich budú klienti cestovných kancelárií budúcnosti tráviť svoju dovolenku v supermoderných hoteloch podobných vesmírnym plavidlám, postaveným na piatich „nohách“ a s obrovskou anténou.

„Vplyv týchto objektov na okolné životné prostredie bude minimálny: klientov k nim budú prepravovať vrtuľníky z najbližších letísk a prístavov,“ tvrdia experti.

Podľa nich "tieto hoteli budú môcť zostať na jednom mieste aj 15 rokov, ale tiež môžu byť demontované a premiestnené na iné miesto, pokiaľ pôvodná destinácia prestane byť pre klientov atraktívna.

Takýto hotel budúcnosti si má nevyhnutnú energiu vyrábať sám, má recyklovať odpady a maximálne uspokojiť požiadavky zákazníkov. Napríklad bude možné pružne meniť priestorovú i náladovú koncepciu miestnosti podľa požiadaviek a finančných možností klienta.

Štúdia tiež upozorňuje na novú formu dovolenky – tzv. ľahkú dovolenku, kde klient bude môcť súčasne odpočívať, ale aj pracovať – ako mu to bude vyhovovať.

Preto podľa expertov „hotel budúcnosti bude vybavený takými technológiami, ktoré umožnia rodičom, aby pracovali, zatiaľčo ich deti sa budú hrať“.

Pokiaľ ide o destinácie, na absolútnu špičku sa z celosvetového hľadiska vyšvihne Čína. Tá je zatiaľ na piatom mieste a na prvé miesto sa má dostať v roku 2024.

Štúdia tiež predpokladá, že výborne sa bude dariť aj destináciám ako Katar, ktorý má nádherné pláže, Brazília s romantickým Riom a Amazonkou a tiež – Slovensku. Pri tejto krajine britskí experti oceňujú možnosť športového vyžitia a stredísk s liečebnými kúrami.

A v roku 2024 tiež bude bežné odletieť na víkend z Londýna do New Yorku a späť, a to celé za približne 70 eur, teda dnes za menej ako 3000 korún. Víkend v Austrálii vyjde na 150 eur. Tieto dnes nereálne predstavy sa stanú skutočnosťou vďaka existencii tzv. kozmoplánov, rozmerných veľkokapacitných dopravných lietadiel vybavených špičkovou technikou podobnou slávnym concordom.

Za dve desaťročia tiež napríklad trojnásobne stúpne oproti súčasnosti u britských turistov obľuba turistických plavieb po moriach, a to najmä medzi mladými ľuďmi.

Tieto výletné lode sa stanú „skutočnými prázdninovými centrami, s parkami a rôznymi tematickými zábavnými atrakciami, so športovými strediskami, kinosálami a koncertnými halami,“ odhaduje štúdia. Výnimkou nebudú podmorské dovolenky, keď sa klienti budú počas pobytu na palube zoznamovať s podmorským svetom.

Cestovné kancelárie ale tiež podľa expertov budú musieť v budúcnosti venovať svojim zákazníkom oveľa viac starostlivosti než doposiaľ a to i v takých záležitostiach, ako je starostlivosť o telesnú hmotnosť zákazníkov a ich stravovacie či zdravotné režimy.

Zákazníci budú výraznejšie vyžadovať športové aktivity a taký jedálny lístok, na ktorom bude menej kalórií, a ktorý zabráni nárastu cholesterolu.

Smutnou stránkou futuristickej vízie turizmu je i predstava, že „obezita klientov donúti letecké spoločnosti, aby zrevidovali vnútornú architektúru svojich lietadiel“.

Vízou expertov sú tiež pláže, na ktorých bude zakázané používať mobilné telefóny.

debata chyba