India, v ktorej žije v súčasnosti 1,103 miliardy ľudí, bude mať v roku 2050 1,593 miliardy obyvateľov, kým v Číne sa počet obyvateľstva zvýši len z 1,316 miliardy na 1,392 miliardy, konštatuje sa v štúdii OSN. Avšak India by sa mohla dostať pred Čínu už v roku 2030, uviedla demografka OSN Cheryl Sawyerová po analýze ukazovateľov pôrodnosti v oboch týchto krajinách.
Ukazovateľ pôrodnosti je v súčasnosti tri deti na ženu v Indii, kým v Číne je to 1,7 dieťaťa na ženu, uviedla. V tej istej štúdii sa ďalej konštatuje, že v roku 2050 bude na svete žiť 9,1 miliardy ľudí, čo je o 2,6 miliardy viac ako v súčasnosti.
Najvyššie prírastky populácie sa očakávajú v Indii a v Pakistane. Populačný rast v týchto dvoch štátoch, spolu so siedmimi ďalšími – Nigériou, Konžskou demokratickou republikou (KDR), Bangladéšom, Ugandou, USA, Etiópiou a Čínou – bude predstavovať polovicu celkového svetového rastu.
Naopak, v 15 štátoch, najmä v krajinách južnej, strednej a východnej Európy bude pôrodnosť nižšia ako 1,3 dieťaťa na ženu. To je „bezprecedentný prírastok v dejinách ľudstva“, citovala AFP zo štúdie OSN o demografickom vývoji vo svete.