V piatok bude zvláštne zatmenie Slnka

V piatok 8. apríla bude prvé zatmenie Slnka v tomto roku. Prvé zatmenie Slnka v roku 2005 bude neobvyklé, lebo pôjde o zmiešané prstencovo-úplné zatmenie.

06.04.2005 12:04
debata

Tento vzácny prípad hybridného zatmenia nastáva, keď kužeľ mesačného tieňa (umbra) na časti svojej dráhy pretína povrch Zeme a na iných miestach nedosahuje až na zemský povrch. Príčinou je zakrivenie povrchu Zeme, kvôli ktorému sú niektoré lokality zemského povrchu celkom ponorené do umbry, zatiaľ čo iné sú zasiahnuté len tzv. antumbrálnym tieňom. Mesačný tieň preto vytvára na zemskom povrchu centrálny pás zatmenia široký len pár desiatok kilometrov. Na začiatku a na konci pásu je zatmenie pozorovateľné ako prstencové a v jeho strede ako úplné.

Centrálny pás zatmenia prechádza juhovýchodne od Nového Zélandu, pokračuje naprieč neobývanými oblasťami Tichého oceánu až nakoniec dosiahne Panamu, Kolumbiu a Venezuelu.

Zatmenie pozorovateľné len ako čiastočné bude vidieť  z veľkej časti Severnej a Južnej Ameriky. Čiastočné zatmenie sa začne v piatok 8. apríla o 19:52 SELČ. Fáza prstencového zatmenia nastane o 20:54 SELČ a úplné zatmenie s maximálnym trvaním necelých 42 sekúnd nastane o 22:36 SELČ. V spomínaných oblastiach Latinskej Ameriky sa prstencové zatmenie začne približne 10 minút po polnoci, teda až v sobotu 9. apríla.

Prvé tohtoročné zatmenie Slnka nebude pozorovateľné z územia Slovenska ani Európy. Internet však ponúka možnosť, ako ho sledovať na diaľku prostredníctvom webkamier.

Na internetovej stránke Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici - www.astro.sk/news/news.html - pripravili astronómovia zoznam internetových stránok, na ktorých bude možné sledovať on-line prenos zatmenia z rôznych častí sveta. Webkamery budú umiestnené v krajinách Latinskej Ameriky a na lodiach plaviacich sa vo východnom Pacifiku. Preto možno prvé obrázky zatmenia očakávať už medzi 22:00 a 23:00 SELČ.

Nasledujúce zatmenie Slnka bude 3. októbra 2005. Z územia Slovenska ho budeme mať šancu pozorovať ako čiastočné. Z európskych krajín budú na tom najlepšie obyvatelia Španielska a Portugalska, kde bude toto zatmenie pozorovateľné ako prstencové.

debata chyba
Flowers