Motýle nás registrujú na 200 metrov

Motýle dokážu cieľavedome putovať krajinou, aj keď to z ich tackavého letu na prvý pohľad nevyzerá.

18.04.2005 07:39
debata

Britskí vedci z inštitútu Rothamsted Research v Hertfordshire pomocou ultraľahkých mikrovlnných vysielačov zistili, že tieto živočíchy sú schopné zamerať sa na cieľ vo vzdialenosti až 200 metrov a prispôsobiť mu svoj let. V časopise Proceedings of the Royal Society: Biological Sciences o tom napísala Lizzie Cantová a jej kolegovia.

Vedci sa museli doposiaľ pri sledovaní letu motýľov spoliehať najmä na svoj zrak. Moderná technika im však umožnila mapovať pohyb jednotlivých motýľov na vzdialenosť stoviek metrov.

Cantovej tím umiestnil na zem zariadenie, ktoré v pravidelných intervaloch vysielalo mikrovlnné signály. Tieto signály posielal späť miniatúrny vysielač pripevnený na tele motýľov. Vážil iba 12 miligramov, čo zodpovedá štyrom až ôsmim percentám hmotnosti motýľov, takže ich pohyb vôbec neobmedzoval.

Vedci takto zaznamenali celkom 30 letov babôčky pŕhľavovej (Aglais urticae) a babôčky pávookej (Inachis io). Rozlíšili dva základné letové štýly: rýchly priamy let a pomalší, pri ktorom sa motýle pohybovali v kruhoch, resp. špirálach. Vedci sa domnievajú, že druhý štýl motýľom zrejme pomáha orientovať sa pri hľadaní potravy.

Krehké živočíchy ovplyvňuje počas ich letu aj okolie. Nízky porast správanie motýľov príliš nezmenil, ale keď sa blížili k stromom či kríkom, priamy let prerušili a smerovali pozdĺž línie stromov. Takéto prostredie motýle veľmi neobľubujú, ale vedia ho zaregistrovať už zo vzdialenosti 200 metrov a včas sa mu vyhnúť, konštatovali vedci.

debata chyba