Vláda posúdi predaj celých teplární

Vládne strany SDKÚ a SaS budú zrejme presviedčať zvyšné koaličné strany na predaj celých stopercentných podielov v teplárňach.

15.03.2011 12:26
Teplo, radiátor, regulátor Foto:
Teplo, radiátor, regulátor
debata (18)

Ide o teplárenské spoločnosti v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach. Už v stredu by sa vláda mohla zaoberať analýzou, podľa ktorej je pre štát najlepšie predať celé podniky. Ako predkladatelia návrhu sú podpísaní minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ), minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) a šéfk a Fondu národného majetku Anna Bubeníková (SDKÚ).

Zástupcovia Mostu a KDH už predtým vyjadrili k zámeru pochybnosti. Týkali sa možného rastu cien tepla po privatizácii či príliš rýchleho postupu. Podľa najnovšej analýzy má predaj 100–percentných podielov oproti iným možnostiam pre štát najviac výhod. „Nie sú identifikované žiadne negatívne vplyvy, ktoré by mohli mať rozhodujúci vplyv na predaj sto percent akcií teplárenských spoločností,“ píše sa v dokumente.

Vláda alternatívne zváži, či predať len 51–percentné, alebo 67–percentné balíky a zvyšné akcie previesť na mestá. Takto by štát na privatizácii zarobil menej. Pred piatimi rokmi, keď Dzurindovala vláda nestihla predaj teplární dokončiť, sa príjem z predávaných 51– percentných balíkov akcií odhadoval na menej ako 200 miliónov eur.

Analýza nepredpokladá, že privatizácia by mala spôsobiť zvýšenie cien tepla, ktoré stanovuje regulačný úrad. V minulosti však ceny po privatizácii v energetike rástli. A to napríklad aj pre dodatky k privatizačným zmluvám, ktoré boli výhodné pre kupcov firiem rozvádzajúcich elektrinu. Ceny tepla v štátnych teplárňach sú teraz nižšie aj pre zásahy politikov. Pri priemernej cene tepla na Slovensku dá rodina v trojizbovom byte tento rok za teplo asi 1 000 eur, domácnosti napojené na šesť štátnych teplární však zaplatia podľa prepočtov Pravdy priemerne len 700 eur.

Na 17. marca zvolal opozičný Smer mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chce predaj teplární zastaviť. Opozícia na to nemá dosť hlasov. Podporu návrhu Smeru však nedávno nevylúčil líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. Poslanec tvrdí, že ak by privatizácia spôsobila nárast cien tepla, nie je dobré predávať.

Fond navrhuje v júli odštartovať tender na poradcu pre predaj teplární. V takom prípade odhaduje, že ponuky investorov by mohli byť na stole už o ďalších osem mesiacov. Okrem teplární zvažuje koalícia predaj menšinových podielov v Slovak Telekome, kúpeľoch či zbrojárskej firme DMD. Spolu s predajom štátneho železničného Carga, bratislavského letiska a teplárňami by takto vláda mohla z privatizácie získať až takmer dve miliardy eur. Výnosy z privatizácie majú ísť na znižovanie štátnych dlhov, ktoré sa zvýšili za minulej vlády počas krízy a stúpajú aj pre dôchodkovú reformu.

18 debata chyba