Truban: Spolupráca s Matovičom bude náročná, predstaviť si to neviem

Líder koalície mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS) a Spolu Michal Truban si myslí, že spolupráca so šéfom OĽaNO Igorom Matovičom bude náročná. V rozhovore pre TASR priznáva, že si to predstaviť nevie, pretože si nemyslí, že Matovič dokáže zmeniť svoj dlhoročný štýl politiky. Vysvetlil tiež, že starých a nových politikov nerozlišuje na základe veku či dĺžky politickej kariéry.

28.07.2019 16:50 , aktualizované: 17:20
debata (52)

„Úprimne poviem, že si to neviem predstaviť, bude to náročné. Nepoznám ho dobre, ale nemyslím si, že sa dokáže zmeniť, keď takúto politiku robí dlhé roky,“ skonštatoval Truban v súvislosti s možnou spoluprácou s Matovičom.

Označenie pre starých a nových politikov podľa Trubanových slov nie je o tom, kto je ako dlho v politike. „Je to spôsobom robenia politiky. Nová politická kultúra, možno tak to bude menej ľudí urážať, je presne o tom, že dokážem komunikovať slušne, aj keď mám svoje hodnoty, svoj program, ale dokážem o ňom hovoriť slušne. Dokážeme sa spájať a dávať svoje egá do úzadia za nejaký vyšší cieľ. To v zásade ani opozícia nikdy nedokázala, vytvoriť spoločnú koalíciu s jedným lídrom,“ povedal pre TASR.

V tejto súvislosti sa mu aj líder Sme rodina Boris Kollár javí ako starý politik, pretože sa podľa jeho slov vyjadruje agresívne až extrémisticky a je proti spájaniu. Hnutie Sme rodina sa tak podľa jeho slov vylučuje zo spolupráce samo, a to politikou, akú robí.

Predseda Spolu-OD Miroslav Beblavý podľa jeho slov dokázal, že vie spolupracovať a keď je potrebné dokáže dať ego na bok. „Bol ochotný prenechať líderstvo niekomu inému z inej strany v rámci koalície. Presne takéto činy majú robiť noví politici a sú potrebné, aby prišla zmena,“ dodal Truban. Zdôraznil, že ich koalícia stojí na pevnom základe.

Matovič: Nie pravda, ale pýcha je nepriateľom spolupráce

História sa opakuje. Presne tak isto ako „Gazda pravice“ Procházka pred voľbami v roku 2016 v košeli s vyhrnutými rukávmi, tak isto aj dnes samozvaný „budúci premiér“ Michal Truban, vopred kádruje ľudí na hodných a nehodných byť v „jeho vláde“. Na ľudí slušných a tých ostatných, reagoval na kritiku Igor Matovič.

Matovič nerozumie, z čoho vznikol tento konflikt. Pána Trubana sa podľa Matoviča dotklo, že sa ohradil voči tomu, že neustále prezentuje ľudí z PS/SPOLU ako nových politikov, hoci jeho najbližší kolegovia Štefunko či Beblavý sú v skutočnosti v politike 20, respektíve 17 rokov a prestriedali kopu strán, dodal líder OĽaNO.

„Prípadne sa ho mohlo dotknúť, že aktívne obhajoval lož Za slušné Slovensko o tom, že som im odmietol vydať námestie SNP, hoci nik ma s takou požiadavkou neoslovil. Táto iniciatíva si však svoju chybu priznala a za svoju lož sa ospravedlnila, a tak Truban zostal zahanbený,“ dodal Matovič.

Igor Matovič tvrdí, že v oboch prípadoch len hájil pravdu, pričom Truban tvrdí, že práve taká politika je prekážkou ich spolupráce. „Myslím, že sa mýli. Ak má prísť ku skutočnej zmene, musí skončiť systém, kde existujú dve pravdy – jedna pre ‚našich ľudí‘ a druhá pre ostatných. Kde zákony a pravidlá platia podľa sympatii a známostí,“ uzavrel Matovič.

Matovič tvrdí, že roky bojuje proti zlu, ktoré vo veľkom rozkráda Slovensko, ale za ten čas nikdy necítil podporu zo strany ľudí z PS/SPOLU. Nie je podľa neho možné na všetko zabudnúť, urobiť hrubú čiaru a už len vzhliadať k svetlým zajtrajškom.

„Ak chce pán Truban byť raz lídrom, ktorý prinesie skutočnú zmenu na Slovensku k lepšiemu, mohol by používať menej slov o slušnosti a spolupráci, ale o to viac takých činov. A hlavne menej nemiestnej pýchy a viac pokory,“ reagoval Matovič.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #Igor Matovič #Michal Truban