Bugár navrhne, aby Most-Híd opätovne nepodporil predĺženie moratória

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár v poslaneckom klube navrhne, aby strana nepodporila predĺženie moratória v prípade jeho vetovania prezidentkou. Povedal to v stredu s tým, že to, akým spôsobom prešiel návrh v parlamente, je zlá vizitka do budúcna. Prípadné akékoľvek rozhodnutie ísť s kotlebovcami do koalície v budúcnosti označil za katastrofu.

06.11.2019 12:57 , aktualizované: 13:17
Béla Bugár Foto: , ,
Béla Bugár, predseda Most-Híd
debata

„Považujem za veľmi zlé to zvýšiť na 50 dní,“ skonštatoval Bugár v súvislosti s moratóriom. Zatiaľ nepovedal, či sa v tejto súvislosti obrátia na Ústavný súd, podľa jeho slov o tom ešte musia hovoriť v klube.

To, či sa pokúsia v koalícii presadiť návrh na nepodporenie moratória v prípade vetovania zákona, podľa neho nemá veľký význam. „Ťažko môžeme niečo presadiť v koalícii, keď sa koaličný partner takto rozhodol. Najviac ma mrzí to, že za tým rozhodnutím vidím aj to, že ĽSNS hlasuje tak, ako hlasuje. A to je veľmi zlá vizitka aj do budúcnosti,“ skonštatoval.

Bugár dodal, že na náhody neverí. Pripustil však, že v poslednom čase sa aj vzhľadom na blížiace sa voľby stáva častejšie, že koaličné návrhy podporia opoziční poslanci aj bez dohody.

„Nie som si istý, či to veto nebude prelomené opäť koalíciou Smer, SNS, ĽSNS,“ skonštatoval poslanec Gábor Grendel (OĽaNO). Podľa jeho slov už v tejto súvislosti pracujú na návrhu podnetu na Ústavný súd, podpisy však ešte nezbierajú. Návrh na 50-dňové moratórium označil za nonsens.

Podpredseda parlamentu Martin Klus (SaS) by uvítal, keby prezidentka návrh nepodpísala. Podľa svojich slov vidí reálnu šancu, že sa v pléne nenájde 76 hlasov potrebných na prelomenie jej veta. „Neviem si predstaviť, kto ešte ďalší by sa mohol nechať nahovoriť. Dúfam, že už nie sú žiadne duše, ktoré by do takéhoto nezmyslu ešte išli,“ skonštatoval. Upozornil na to, že ak by prezidentka návrh podpísala, Ústavný súd by nemusel stihnúť včas rozhodnúť.

„Viacerí ústavní právnici sa vyjadrili, že je to protiústavné. Myslím si, že pani prezidentka by mala zastaviť takýto zákon,“ povedal poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený). To, či zákon opätovne prejde, posúdiť nevie, a to aj vzhľadom na spôsob, akým prešiel predtým. Podanie na Ústavný súd zatiaľ podľa jeho slov neriešili, počkajú na rozhodnutie prezidentky. Myslí si, že Ústavný súd by pri takomto výraznom zásahu do práv občanov mohol rozhodnúť do pár týždňov a stihnúť to ešte pred voľbami.

Prezidentka Zuzana Čaputová by sa mohla už tento týždeň rozhodnúť, či podpíše predĺženie moratória na predvolebné prieskumy zo 14 na 50 dní. Pripustil to jej hovorca Martin Strižinec. Z doterajších vyjadrení prezidentky sa podľa jeho slov dá vyčítať, aké asi bude jej rozhodnutie. Prezidentka sa v minulosti vyjadrila, že má pochybnosti aj o ústavnosti tejto zmeny.

Poslanci Národnej rady SR v závere októbrovej schôdze parlamentu odobrili pozmeňujúci návrh k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ním zmenili aj zákon o volebnej kampani. Odsúhlasili tak predĺženie moratória na prieskumy zo 14 na 50 dní pred voľbami. Zmeny sa majú týkať už budúcoročných parlamentných volieb. Zákon prešiel hlasmi Smeru-SD, SNS, ĽSNS a niekoľkých ďalších poslancov. Opozícia a väčšina klubu Mosta-Híd bola proti.

Výhrady voči 50-dňovej lehote mali aj predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Predĺženie moratória bolo podľa Lajčáka krátkozrakým politickým riešením, ktoré znižuje prestíž SR. Pellegrini by chcel, aby Slovensko bolo „na prvých priečkach v iných rebríčkoch, a nie spolu s Kamerunom a Tuniskom v prípade krajín s najdlhšie trvajúcimi moratóriami na predvolebné prieskumy“.

debata chyba
Viac na túto tému: #Béla Bugár #parlamentné voľby 2020