Danko kritizoval premiéra, prijatie rozpočtu je ohrozené

Predseda SNS Andrej Danko vyzval premiéra Petra Pellegriniho, aby sa pozrel na zostavovanie rozpočtu pod vedením ministra financií Ladislava Kamenického.

19.11.2019 12:30 , aktualizované: 13:57
debata (101)

VIDEO: Pozrite sa, čo povedal Danko na adresu premiéra Pellegriniho, ministra financií Kamenického, predsedu Smeru Fica a ako sa vyjadril ku kandidátke SNS.

Video

Premiér podľa Danka ignoruje Koaličnú radu a nemá záujem o politickú podporu. Danko tvrdí, že prijatie rozpočtu je ohrozené. „Ak sa nezačnú hýbať, tak môže Slovensku hroziť rozpočtové provizórium,“ povedal šéf národniarov smerom k premiérovi a ministrovi.

Predseda SNS podľa svojich vlastných slov dvíha varovný prst vláde, aby hľadali zdroje do štátneho rozpočtu. „Zostavujeme štvrtý rozpočet, ale nezažil som takú anarchiu,“ povedal Danko.

Dankovi prekážajú opatrenia, s ktorými prišiel Kamenický, aby našiel chýbajúce financie. „Prvé opatrenie, čo mu napadlo, bolo zdražovanie cigariet, ktoré SNS zastavila,“ tvrdil.

Danko vyzval Pellegriniho, aby sa inšpiroval Babišom

Danko vyzval premiéra Pellegriniho, aby sa pri rozpočte inšpiroval českým premiérom Andrejom Babišom. „Všetci vieme, aké opatrenia sa zavádzajú v Česku,“ dodal.

Predseda parlamentu pohrozil Smeru, že podpora národniarov pri schvaľovaní rozpočtu nie je istá. „Kde berú tú drzosť, že automaticky rátajú s 15 hlasmi SNS, keď nemajú elementárnu slušnosť?“

SNS povedie do volieb jej predseda Andrej Danko, nasledovať majú po ňom na kandidačnej listine súčasní poslanci Národnej rady (NR) SR. Informoval o tom Danko na tlačovej konferencii.

Podľa preferenčných hlasov v minulých parlamentných voľbách, na ktoré sa bude pri poradí kandidátky podľa Danka prihliadať, by mali po ňom na kandidátke nasledovať podpredsedovia Jaroslav Paška a Eva Smolíková.

„Som hrdý na to, že SNS je jediná politická strana, z ktorej neodišiel ani jeden poslanec,“ skonštatoval Danko s tým, že sú stabilná strana a nemajú vnútrostranícke problémy.

Podmienkou zaradenia na kandidátku má byť členstvo v strane. Danko v tejto súvislosti povedal, že ministerka školstva Martina Lubyová požiadala o vstup do strany a že jej žiadosť schvaľujú. Doteraz pôsobila na poste ministerky ako nominantka SNS.

Danko kandidátku bližšie nešpecifikoval. Povedal však, že jej zloženie na prvých miestach bude podobné výsledkom minulých parlamentných volieb.

Predseda SNS zdôraznil, že na kandidátke strany budú len jej členovia. Reagoval tak na otázky, či SNS na svoju kandidátku vezme členov iných strán, napríklad Hlasu ľudu. Jej predseda a nezaradený poslanec Peter Marček totiž v utorok vyhlásil, že sa s Dankom stretol a ešte sa stretnú v súvislosti so spoluprácou. Šéf národniarov zdôraznil, že ak chcú niektorí poslanci alebo ľudia, ktorí vystúpili z iných strán, kandidovať na kandidátke SNS, mali by požiadať o vstup do strany. O žiadostiach má podľa jeho slov rozhodnúť predsedníctvo budúci týždeň.

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára 2020. Právo voliť má plnoletý občan SR. Kampaň sa už začala. Politické strany a hnutia musia podať kandidačnú listinu do 1. decembra 2019.

Lubyová vstupuje do SNS

Ministerka školstva Martina Lubyová vstupuje do SNS, doteraz bola na pozícii šéfky rezortu ako stranícka nominantka. Predseda strany Andrej Danko na utorkovej tlačovej konferencii informoval, že jej žiadosť v strane prijímajú.

VIDEO: Celá tlačovka predsedu SNS Andreja Danka.

101 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Andrej Danko #parlamentné voľby 2020