„Samozrejme, ak sa Európania … budú snažiť zneužiť (tento proces), musia byť tiež pripravení znášať následky,“ uviedlo iránske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
Spustenie mechanizmu na riešenie sporov zahrnutého v jadrovej dohode oznámili v utorok ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska a Nemecka. Aktivuje sa v prípade nedodržania podmienok uvedenej medzinárodnej zmluvy.
Johnson navrhuje, aby dohodu o iránskom jadrovom programe nahradila Trumpova
Nová dohoda má zabezpečiť, aby Iránska islamská republika nezískala atómovú zbraň.
V rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC Johnson vyzval, že „ak sa chceme zbaviť“ Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), ako sa oficiálna nazýva dohoda o iránskom jadrovom programe, „nahraďme ju a nahraďme ju Trumpovou dohodou“. Podľa Johnsona „by to bol skvelý krok vpred“.
Johnson vyzdvihol Trumpa ako tvorcu skvelých dohôd a vyzval na spoluprácu na tom, „aby sme nahradili“ JCPOA a „namiesto nej mali Trumpovu dohodu“.
Británia, Francúzsko a Nemecko minulú nedeľu vo svojom spoločnom vyhlásení vyzvali Irán, aby rešpektoval záväzky, ktoré preň vyplývajú z dohody o iránskom jadrovom programe podpísanej v roku 2015.Irán pritom 5. januára oznámil, že už nebude dodržiavať obmedzenia stanovené dohovorom z roku 2015.
Francúzsko, Británia a Nemecko vo svojom vyhlásení z minulej nedele uviedli, že „dnes je náš odkaz jasný: aj naďalej sme oddaní jadrovej dohode a jej zachovaniu; naliehavo vyzývame Irán, aby zmenil všetky opatrenia, ktoré sú v rozpore s dohodou; vyzývame Irán zdržať sa akejkoľvek násilnej akcie alebo šírenia jadrových zbraní.“
Trojica štátov vo vyhlásení deklaruje aj pripravenosť nadviazať na tomto základe dialóg s Iránom „s cieľom zachovať stabilitu regiónu.“
Západoeurópski signatári dohody sa spolu s Ruskom a Čínou – ďalšími dvoma štátmi, ktoré dohodu vyrokovali tiež – snažia zachovať jadrovú dohodu po tom, ako od nej v roku 2018 po rozhodnutí prezidenta Trumpa odstúpili Spojené štáty.