Irán varoval Britániu, Francúzsko a Nemecko pred následkami v jadrovom spore

14.01.2020 13:22, aktualizované: 15:59
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. Autor: ,

Irán varoval v utorok Britániu, Francúzsko a Nemecko pred "následkami" ich rozhodnutia spustiť mechanizmus na riešenie sporov zahrnutý v jadrovej dohode s Iránom z roku 2015. Informovala o tom agentúra AFP.

„Samozrejme, ak sa Európania … budú snažiť zneužiť (tento proces), musia byť tiež pripravení znášať následky,“ uviedlo iránske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

Spustenie mechanizmu na riešenie sporov zahrnutého v jadrovej dohode oznámili v utorok ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska a Nemecka. Aktivuje sa v prípade nedodržania podmienok uvedenej medzinárodnej zmluvy.

Johnson navrhuje, aby dohodu o iránskom jadrovom programe nahradila Trumpova

Nová dohoda má zabezpečiť, aby Iránska islamská republika nezískala atómovú zbraň.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC Johnson vyzval, že „ak sa chceme zbaviť“ Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), ako sa oficiálna nazýva dohoda o iránskom jadrovom programe, „nahraďme ju a nahraďme ju Trumpovou dohodou“. Podľa Johnsona „by to bol skvelý krok vpred“.

Johnson vyzdvihol Trumpa ako tvorcu skvelých dohôd a vyzval na spoluprácu na tom, „aby sme nahradili“ JCPOA a „namiesto nej mali Trumpovu dohodu“.

Británia, Francúzsko a Nemecko minulú nedeľu vo svojom spoločnom vyhlásení vyzvali Irán, aby rešpektoval záväzky, ktoré preň vyplývajú z dohody o iránskom jadrovom programe podpísanej v roku 2015.Irán pritom 5. januára oznámil, že už nebude dodržiavať obmedzenia stanovené dohovorom z roku 2015.

Francúzsko, Británia a Nemecko vo svojom vyhlásení z minulej nedele uviedli, že „dnes je náš odkaz jasný: aj naďalej sme oddaní jadrovej dohode a jej zachovaniu; naliehavo vyzývame Irán, aby zmenil všetky opatrenia, ktoré sú v rozpore s dohodou; vyzývame Irán zdržať sa akejkoľvek násilnej akcie alebo šírenia jadrových zbraní.“

Trojica štátov vo vyhlásení deklaruje aj pripravenosť nadviazať na tomto základe dialóg s Iránom „s cieľom zachovať stabilitu regiónu.“

Západoeurópski signatári dohody sa spolu s Ruskom a Čínou – ďalšími dvoma štátmi, ktoré dohodu vyrokovali tiež – snažia zachovať jadrovú dohodu po tom, ako od nej v roku 2018 po rozhodnutí prezidenta Trumpa odstúpili Spojené štáty.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Johnson #Irán #dohoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku