Analýza: Smer neponúka riešenia klimatickej krízy. Najlepšie opatrenia navrhuje PS/Spolu

Strana Smer vo svojom volebnom programe neponúka žiadne dôležité návrhy riešení klimatickej krízy. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA).

17.02.2020 12:45
Klimatický štrajk Bratislava Foto: ,
Klimatický štrajk v Bratislave na Námestí slobody, archívne foto.
debata (88)

Tá na základe zadania Slovenskej klimatickej iniciatívy (SKI) analyzovala volebné programy politických strán, ktoré kandidujú vo voľbách do NR SR a v decembri mali podľa prieskumov volebných preferencií aspoň trojpercentnú podporu voličov. Politické strany zároveň oslovila s dotazníkom, ktorý sa týkal klimatických opatrení. Programy a vyplnené dotazníky následne hodnotila známkami na stupnici od A do FX, pričom známka A predstavovala najlepšie hodnotenie a známka FX najhoršie.

Najlepší výsledok dosiahla koalícia Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu), ktorá získala celkové hodnotenie A. Smer a Slovenská národná strana (SNS) získali hodnotenie FX.

Hodnotenie B získali strana Sloboda a solidarita (SaS), hnutie Sme rodina, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Dobrá voľba. Známku C dostala strana Za ľudí a Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH), ktoré spolu so Smerom a SNS neodpovedali na zaslaný dotazník. Most-Híd a Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) získali hodnotenie D.

SFPA skúmala, či programy jednotlivých strán a odpovede z dotazníkov zahŕňajú najdôležitejšie riešenia v oblasti klimatickej zmeny a energetiky. „Energetická efektívnosť, rozumné využívanie zdrojov a udržateľné obnoviteľné zdroje energie sú základom toho, aby Slovensko aj v nových podmienkach vytváralo sociálne, ekonomicky a environmentálne vhodné prostredie, v ktorom sa darí jednotlivcom, spoločenstvám aj firmám,“ povedal Peter Robl, zakladajúci člen SKI.

Najväčšiu podporu má rozvoj geotermálnej vody

SFPA tvrdí, že politické subjekty sa stavajú kladne k podpore obnoviteľných zdrojov energie. Najväčšiu podporu má rozvoj geotermálnej vody na Slovensku. „V prípade vodnej energie a biomasy boli strany opatrnejšie. Síce ich podporujú, ale upozorňujú na ich udržateľnosť a šetrné využívanie,“ uviedla Veronika Oravcová zo SFPA.

Strany sa hlásia sa aj k podpore tzv. „prosumerov“, čiže výrobcov aj odberateľov energie zároveň. Podporujú aj adaptačné stratégie, čiže prispôsobenie sa klimatickým zmenám, priblížila Oravcová.

V prípade témy budúcnosti fosílnych palív sa strany zhodujú na tom, že rok 2023 pre útlm ťažby na hornej Nitre je hraničný termín. „Zhodujú sa na tom, že zemný plyn vidia ako dôležitý zdroj energie pri prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo, nezhodujú sa však v tom, či sa má aj naďalej používať alebo je potrebné jeho používanie čo najskôr ukončiť,“ podotkla Oravcová. Z hodnotenia tiež vyplýva, že strany nie sú spokojné s poskytovaním pomoci ľuďom, ktorí sú postihnutí energetickou chudobou.

V oblasti ich záujmu možno nájsť aj opatrenia pre čistejší vzduch, vodné hospodárstvo a dôraz na ochranu lesov. Subjekty sa hlásia k energetickej efektívnosti, lepšej cenovej politike, potrebe úspory energií. Viaceré strany uvádzajú aj opatrenia na čistejšiu dopravu, ekologické poľnohospodárstvo a environmentálne vzdelávanie

Podľa SKI podporujú riešenia klimatickej zmeny aj Slováci. Podľa prieskumu, ktorý pre iniciatívu vypracovala v januári agentúra Focus, podporuje výstavbu budov s dôrazom na úspory energie 89 percent respondentov. Obnoviteľné zdroje energie podporuje 87 percent opýtaných a postupný prechod z využívania fosílnych palív k ekologickejším zdrojom energie 85 percent ľudí.

SFPA bola založená v auguste 1993 ako nestranícke diskusné fórum o medzinárodných otázkach a zahraničnej politike Slovenska. Svojou činnosťou chce prispievať k začleneniu Slovenska do spoločenstva demokratických štátov a ich politických a bezpečnostných štruktúr.

SKI je platforma, ktorá spája jednotlivcov a organizácie, ktoré sa usilujú, aby sa klimatická zmena a ochrana životného prostredia stali celospoločenskou prioritou. Jej zakladajúcimi členmi sú organizácie Budovy pre Budúcnosť, Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a Oze, Priatelia Zeme – CEPA a Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied.

88 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku #udržateľný rozvoj #parlamentné voľby 2020 #klimatická kríza #Slovenská klimatická iniciatíva