Medzinárodní experti OBSE budú hodnotiť parlamentné voľby na Slovensku

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru) prijal v stredu vedúcu volebnej hodnotiacej misie Úradu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) Jillian Stirk a členov misie, ktorá bude hodnotiť parlamentné voľby na Slovensku. Informovali o tom z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

19.02.2020 16:55
debata (4)

Osemčlenná volebná hodnotiaca misia bude posudzovať prípravu a priebeh parlamentných volieb na Slovensku z pohľadu dodržiavania medzinárodných záväzkov a pravidiel právneho štátu. Pozornosť bude venovať implementácii volebnej legislatívy a vyváženosti a nezávislosti mediálneho prostr edia.

„Ako bývalý úradujúci predseda OBSE vysoko oceňujem dlhoročnú monitorovaciu expertízu OBSE. Výkon tejto činnosti potrebnej na upevňovanie demokratického charakteru spoločnosti bude Slovenská republika naďalej brániť a podporovať,“ uviedol Lajčák. Slovensko bude podľa neho naďalej aktívne spolupracovať s ODIHR na implementácii odporúčaní zameraných na skvalitnenie volebného procesu.

Misia vypracuje a do dvoch mesiacov od volieb zverejní hodnotiacu správu, súčasťou ktorej budú odporúčania ODIHR na odstránenie prípadných identifikovaných nedostatkov.

Infolinka

S otázkami, ktoré sa týkajú nadchádzajúcich parlamentných volieb, sa môžu voliči obrátiť na informačnú linku. Zriadilo ju Ministerstvo vnútra (MV) SR. Informovali o tom z tlačového odboru rezortu.

Informačná linka bude prístupná od pondelka (24. 2.) do soboty (29. 2.), a to v pracovných dňoch v čase od 7.30 do 15.30 h na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312. V deň konania volieb, 29. februára, bude infolinka fungovať počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností. „Tieto linky sú určené pre verejnosť,“ pripomína ministerstvo.

NAKA preveruje zatiaľ tri podozrenia z volebnej korupcie

Národná kriminálna agentúra (NAKA) preveruje v súvislosti s februárovými parlamentnými voľbami zatiaľ tri podozrenia z volebnej korupcie. V jednom prípade už vyšetrovateľ obvinil jednu osobu. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Občania môžu oznámiť volebnú korupciu telefonicky na bezplatnom telefónnom čísle 158, písomným oznámením adresovaným Policajnému zboru alebo ktorejkoľvek prokuratúre, alebo osobne na ktoromkoľvek policajnom útvare či prokuratúre,“ pripomenul hovorca.

O prvom prípade informovala polícia na začiatku februára. Obvinenú osobu zadržali po prevzatí úplatku vo výške 1000 eur. Malo ísť o zabezpečovanie hlasov rómskych voličov. Za volebnú korupciu v tejto podobe môže byť páchateľ potrestaný ročným trestom odňatia slobody.

Podľa Trestného zákona sa trestného činu volebnej korupcie dopustí ten, kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok tomu, kto má právo voliť, zúčastniť sa na referende alebo na ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta SR, aby volil alebo hlasoval určitým spôsobom, nevolil alebo nehlasoval určitým spôsobom, nevolil alebo nehlasoval vôbec, alebo sa nezúčastnil volieb, referenda alebo ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta SR, alebo z tohto dôvodu priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok inej osobe. „V tomto prípade ide o aktívnu formu volebnej korupcie,“ komentoval Slivka. Za pasívnu formu sa považuje prijímanie úplatku za zmienených okolností. Za trestný čin volebnej korupcie nemožno postihnúť právnickú osobu.

Parlamentné voľby budú stáť viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby 2020