Do NR SR môžu cez krúžky prejsť aj kandidáti na nezvoliteľných miestach

28.02.2020 07:10

Do Národnej rady (NR) SR sa môžu dostať aj kandidáti na poslancov, ktorí sa na kandidačných listinách svojich politických strán nachádzajú na zdanlivo nezvoliteľných miestach. O prideľovaní mandátov v NR SR hovorí zákon o podmienkach výkonu volebného práva.

Mandáty sú strane pridelené v poradí, v akom sú kandidáti uvedení na hlasovacom lístku. Ak je strane alebo koalícii pridelených viac mandátov a viac kandidátov získalo aspoň tri percentá hlasov, „mandáty dostanú kandidáti postupne v poradí podľa najvyššieho počtu získaných prednostných hlasov“, píše sa v zákone.

Najviac môže volič krúžkovať štyroch kandidátov. Odovzdať môže aj menej krúžkov, viac však nie. Kým pri menšom počte sa na preferenčné hlasy prihliada, pri vyššom nie. Vtedy hlas dostane strana, ktorá je uvedená na hlasovacom lístku v obálke, nie však vybraní kandidáti, uvádza na svojom webe ministerstvo vnútra.

Rezort upozorňuje na to, že do obálky nesmie volič vložiť viac ako jeden hlasovací lístok, v opačnom prípade je jeho hlas neplatný. Volič hlasuje za plentou, kde vyberie hlasovací lístok, prípadne udelí aj preferenčné krúžky, a vloží lístok do obálky. Tú potom vloží do volebnej schránky.

Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nemôže čítať alebo písať, a oznámi to pred hlasovaním okrskovej volebnej komisii, môže so sebou vziať za plentu inú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovací lístok a vložila ho do obálky. Takouto osobou nemôže byť podľa MV člen komisie. „Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iná osoba, ale nie člen okrskovej volebnej komisie,“ dodáva rezort vnútra na svojom webe.

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára. Hlasovať v nich môžu všetci občania SR, ktorí budú mať v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Voľby budú stáť viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#parlamentné voľby 2020
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku