Beblavý a Truban končia ako šéfovia, jeden odchádza z politiky

Beblavý odchádza z postu lídra strany Spolu a Truban z čela PS potom, ako sa ich koalícia nedostala tesne do parlamentu. Beblavý končí aj v politike.

, , 02.03.2020 11:31, aktualizované: 12:51
debata (155)

VIDEO: Beblavý a Truban vyvodili politickú zodpovednosť za neúspech vo voľbách.

My sme lídri, sme zodpovední za to, čo stalo, uviedli na tlačovej besede, kde zhodnotili výsledky volieb. V oboch stranách sa bude rokovať o tom ako ďalej, povedal líder Spolu Beblavý. Prípravu snemu PS potvrdil jeho líder Truban.

Lídri koalície PS-Spolu Michal Truban aj Miroslav Beblavý na najbližšom sneme ich strán ponúknu svoje miesta. Na tlačovej konferencii povedali, že za výsledok strán vo voľbách sú zodpovední vždy ich lídri. Beblavý je tiež rozhodnutý, že z politiky definitívne odchádza.

„Je to moje rozhodnutie. Bol som vždy na tom, že líder sa musí postaviť zodpovedne. Ja si takto predstavujem novú politickú kultúru,“ povedal Truban. Dodal, že snem Progresívneho Slovenska (PS) bude v priebehu niekoľkých týždňov. Z politiky neodchádza, chce byť aj naďalej aktívnym členom hnutia a podporovať nové vedenie.

Vzhľadom na výsledok si Beblavý myslí, že je potrebné prevziať zaň zodpovednosť. „Potrebujeme nový štart aj nové tváre,“ uviedol Beblavý. Na margo svojho odchodu z politiky hovorí, že ľuďom slúžil, kým vládal a bol o to záujem. „Bolo by pošliapaním vecí, ktoré som vždy hovoril, keby som sa snažil z toho vykľučkovať,“ poznamenal Beblavý.

Koalícia v spolupráci pokračovať nebude, keďže dohoda bola iba do volieb, vysvetlil Beblavý. Táto otázka podľa neho ani nie je na „programe dňa“. „Dnes je po voľbách, musíme to celé prehodnotiť. V oboch stranách prebehne veľká diskusia na úrovni celej členskej základne,“ poznamenal. Koalícia strán bola podľa Trubana dobrý krok.

Koalícia zatiaľ hlasy vo voľbách nechce dať prepočítať. Obaja lídri si zhodli, že politické subjekty, akými sú PS a Spolu, budú v slovenskej politike potrebné.

PS-Spolu vyhrala iba vo volebnom okrese Staré Mesto

Bratislavské Staré Mesto je jediným volebným okresom na celom Slovensku, v ktorom vo voľbách do Národnej rady (NR) SR vyhrala koalícia PS-Spolu. Mestská časť je tak zároveň jedinou s víťazstvom koalície spomedzi bratislavských mestských častí vrátane štyroch najväčších. Vplýva to z definitívnych výsledkov parlamentných volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

V Starom Meste volilo PS-Spolu, ktorá sa však do parlamentu nedostala, 23,61 percenta voličov. Druhé miesto obsadilo hnutie OĽaNO (18,93 percenta), prvú trojku uzatvára SaS (15,03 percenta). Nasleduje strana Za ľudí (12,67 percenta), Smer-SD (9,04 percenta), Sme rodina (3,43 percenta) a ĽSNS (2,96 percenta).

155 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby 2020
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy