Predsedom Bratislavského samosprávneho kraja chce byť 18 kandidátov

06.09.2017 16:54
Bratislava, mesto, Dóm sv. Martina
Bratislava Autor:

O post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) má v nadchádzajúcich voľbách do orgánov vyšších územných celkov záujem 18 uchádzačov, ktorí do polnoci 5. septembra predložili svoje kandidačné listiny. Spomedzi uchádzačov je deväť nezávislých, ostatní majú podporu politických strán.

Ako ďalej uviedol vedúci právneho oddelenia BSK a zároveň zapisovateľ volebnej komisie BSK Matúš Šaray, doručené kandidačné listiny bude ešte kontrolovať Volebná komisia BSK a potom ich zaregistruje. „Až po registrácii možno hovoriť o definitívnom zozname kandidátov,“ dodal Šaray.

Nezávislými kandidátmi na post predsedu BSK sú publicista Rastislav Blaško, podnikateľ Jozef Danko, súčasný predseda BSK Pavol Frešo, bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, novinár Ľubomír Huďo, podnikateľ Martin Jakubec, starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý, starosta mestskej časti Bratislava-Vajnory Ján Mrva a bratislavský mestský poslanec a predseda dopravnej komisie mesta Jozef Uhler.

Koalícia strán Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a NOVA, Strana maďarskej komunity, Občianska konzervatívna strana, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska postavila ako svojho kandidáta poslanca NR SR za SaS Juraja Drobu. Za Stranu zelených Slovenska (SZS) kandiduje jej predsedníčka Natália Hanulíková. Strana zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov postavila ako svojho kandidáta súkromného podnikateľa Ľubomíra Kolárika. Pedagóg Marián Leinerovič kandiduje za Nový parlament, publicistu Daniela Krajcera podporujú strany Most-Híd, SKOK – Európski liberálni demokrati a Strana zelených. Strana moderného Slovenska podporí farmaceuta Milana Lopašovského, SNS štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáša Parízka, Komunistická strana Slovenska prekladateľa Jalala Suleimana a Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku kultúrno-osvetového pracovníka Andreja Trnovca.

V súčasnosti je v zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja 44 poslancov, od novembra však bude zmena. Po voľbách bude v krajskom zastupiteľstve zasadať päťdesiat poslancov z dvadsiatich štyroch obvodov. Tento rok o tom rozhodli poslanci Bratislavského samosprávneho kraja. Do zastupiteľstva kandiduje 368 poslancov, z toho 81 je nezávislých.

Voľby do vyšších územných celkov budú 4. novembra. Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. To znamená, že predsedom samosprávneho kraja sa stane ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#BSK #voľby do VÚC
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku