Kiska tiež vyzval obyvateľov krajiny, aby sa zúčastnili v nadchádzajúcich voľbách do samosprávnych krajov, ktoré tradične sprevádza nízky záujem voličov o hlasovanie.
„V našej krajine sa šíri zlo. Zlo chce z našej krajiny urobiť xenofóbny nacionalistický štát. Nejde o skupinu nejakých mladých výtržníkov s hlúpymi názory, ale ide o dobre organizovanú, profesionálne a veľmi nebezpečnú politickú silu,“ povedal Kiska novinárom po stretnutí s dvoma bývalými kandidátmi na post hajtmana Banskobystrického kraja, ktorí sa vzdali kandidatúry v prospech podnikateľa Jána Luntera, ktorý má podľa prieskumov verejnej mienky najväčšiu šancu poraziť v priamej voľbe Kotlebu.
Kiska vyzval obyvateľov krajiny, aby neboli ľahostajní a nedovolili vo voľbách zvíťaziť kandidátom, ktorí šíria zlo. „V demokracii stačí veľmi málo, aby zlo zvíťazilo. Stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič,“ uviedol Kiska.
Mičev: Kto nejde voliť, volí Kotlebu
Proti Kotlebovi sa v banskobystrickom kraji sformovala široká koalícia. V prospech Luntera sa minulý týždeň vzdali kandidatúry nielen dvaja zo štvorice najpopulárnejších záujemcov o post župana, Luntera podporili aj vládne strany.
Jeden z odstupujúcich kandidátov na post predsedu Banskobystrického kraja Stanislav Mičev uviedol, že možnosť úspechu ĽSNS v kraji je naďalej vysoká. Podľa Mičeva sa mnoho voličov v prieskumoch verejnej mienky ku Kotlebovi nehlási. „Nielen ten, kto volí priamo pána Kotlebu, je jeho voličom, ale aj ten, kto voliť nepríde,“ povedal Mičev. Dodal, že na základe prieskumov verejnej mienky má Lunter mierny náskok pred Kotlebom, na ďalších miestach skončil práve Mičev a opozičný poslanec Martin Klus, ktorý z volieb takisto odstúpil a podporil Luntera.
Predsedov ôsmich samosprávnych krajov budú v novembri po zmene zákona voliť len v jednom kole. Zvíťazí teda kandidát, ktorý získa najviac hlasov. Pred štyrmi rokmi prišla v prvom kole do hlasovacích miestností len pätina oprávnených voličov, v druhom kole volieb bola účasť ešte nižšia.