Končí sa kampaň k voľbám do VÚC, začína sa moratórium

Počas moratória je zakázané zverejňovať informácie o kandidátoch v ich prospech alebo neprospech.

01.11.2017 18:00
debata (21)

Dnešnou polnocou sa skončí volebná kampaň k sobotňajším krajským voľbám. Volebnú kampaň je vo všeobecnosti zakázané viesť 48 hodín pred dňom konania volieb, teda od štvrtka 2. novembra od 00:00 a v deň volieb až do skončenia hlasovania. Počas moratória je zakázané zverejňovať informácie o kandidátoch v ich prospech alebo neprospech. Kampaň sa začala dňom zverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR, čo bolo 28. júna.

Internet nie je výnimkou

Ako informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra (MV) SR Eva Chmelová, moratórium v praxi okrem iného znamená, že „plagáty vylepené počas volebnej kampane nie je potrebné odstraňovať, nesmú sa však zverejňovať nové“. Zákaz viesť volebnú kampaň sa zároveň podľa zákona o volebnej kampani vzťahuje na všetky formy volebnej kampane, vrátane kampane vedenej na internete a prostredníctvom sms správ.

„Zákaz zverejňovania internetového obsahu po skončení volebnej kampane sa vzťahuje na všetky druhy informácií a služieb, za ktoré sa obvykle platí úhrada, napríklad reklamné bannery, direct mail,“ doplnila Chmelová. Ako dodala, bežná internetová komunikácia a bezplatné príspevky na sociálnych sieťach a iných internetových fórach, za ktoré sa obvykle úhrada neplatí, nie sú podľa zákona o volebnej kampani volebnou kampaňou, a teda počas moratória nie sú zakázané.

Dodržiavanie monitoruje RVR

Zákon o volebnej kampani zároveň určuje aj podmienky pre vysielanie prieskumov. Posledné sa mohli zverejniť 21. októbra. Vysielanie politickej reklamy v rozhlase a televízií je v súvislosti s voľbami do samosprávnych krajov zakázané. Na internetových vysielateľov, ktorí programovú službu vysielajú výhradne prostredníctvom internetu, a na poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, sa toto obmedzenie nevzťahuje. Pre oba typy spomínaných mediálnych služieb platí volebné moratórium, ktoré sa začína 48 hodín pred začiatkom volieb a trvá aj počas hlasovania až do jeho skončenia.

Dodržiavanie zákona v elektronických médiách sleduje Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR), ktorá 14. októbra spustila špeciálny monitoring zameraný na dodržiavanie pravidiel vysielania počas volebnej kampane.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov, ich predsedov a poslancov, sa uskutočnia v sobotu 4. novembra od 07:00 do 22:00. Priebežné výsledky spracovania hlasovania bude po zatvorení volebných miestností tradične zverejňovať Štatistický úrad (ŠÚ) SR na webstránke www.volbysr.sk. Oficiálne výsledky vyhlási Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #moratórium #voľby do VÚC #voľby do VÚC 2017