Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík vyzval strany Sieť, KDH a Most-Híd k podpisu deklarácie pravicových opozičných strán o povolebnej spolupráci.
Slovenská spoločnosť sa musí spamätať a voči ľuďom rangu Mariana Kotlebu rázne vystúpiť. Tvrdí to Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv.
Politológ Michal Horský v rozhovore pre Pravdu hovoril o príčinách víťazstva radikála, ako aj o ziskoch a stratách pravice a ľavice v regionálnych voľbách.
Prekvapenie, šok, strach aj snaha o pochopenie toho, čo sa vlastne počas sobotných volieb stalo.
Zhruba pred desiatimi rokmi Marian Kotleba začínal ako vodca strany Slovenská pospolitosť, ktorá sa hlásila k fašistickému vojnovému slovenskému štátu.
Pomenovať hlavný dôvod víťazstva kontroverzného Mariana Kotlebu v župných voľbách v Banskobystrickom kraji nie je ľahké. Dôvodov bolo najskôr hneď niekoľko.
Trnavský kraj bude spravovať staronový predseda. Viac než 60 percent hlasov je podľa Tibora Mikuša ocenením jeho dlhodobej práce v prospech obyvateľov.
Staronový župan Bratislavského kraja zvíťazil s najvyšším počtom hlasov, aké tu kedy predsedovia získali. Pre Freša je výsledok obrovským záväzkom.
Milan Belica obhájil svoju pozíciu predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja aj v druhom kole. Na jeho čele stojí nepretržite od samotného vzniku od roku 2001.
Staronový predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa tretí raz obhájil svoj post.
Výsledky sobotňajších volieb rezonujú vo svete predovšetkým pre prekvapujúci triumf Kotlebu. Zahraničné portály zhodne píšu o šoku.
Pavol Frešo upozornil, že premiér mohol zabrániť extrémizmu v Banskobystrickom kraji, neprišiel však osobne podporiť svojho kandidáta Vladimíra Maňku.
Prezident Ivan Gašparovič je prekvapený z výsledku 2. kola volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, no vníma ho ako varovanie, ktoré prišlo včas.
Smer nenesie podľa Fica zodpovednosť za výsledky župných volieb v Banskobystrickom kraji. Kotlebovi odporúča, nech pošle ďakovné listy SDKÚ, SaS a médiám.
Voliči sa v piatich samosprávnych krajoch rozhodovali, kto bude županom. V Bratislave suverénne vyhral Frešo, v Nitre Belica, v Trnave Mikuš, v Banskej Bystrici šokujúco extrémista Kotleba, najtesnejšiu bitku v Košiciach Trebuľa.
Náročný deň majú v sobotu v malej dedinke Praha pri Lučenci. Okrem zvládnutia druhého kola volieb majú aj ďalšiu, nemenej dôležitú starosť.
Ísť odvoliť a potom si dať čerstvú klobásku a jaternicu. Asi takto vyzerá program desiatok Veľkokrtíšanov, ktorí sa rozhodli neodignorovať druhé kolo župných volieb.
Občania v piatich samosprávnych krajoch volili v druhom kole regionálnych piatich predsedov VÚC. Zratúvanie výsledkov sledujte na Pravda.sk online.
Svoje právo voliť chcú v druhom kole župných volieb využiť aj hasiči, ktorí sú v službe.
Už o niekoľko hodín bude jasné, kto bude županom v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.
Nízka účasť a vysoké náklady. Také sú argumenty, prečo by sa malo v zákone zrušiť druhé kolo regionálnych volieb.
V piatich samosprávnych krajoch v štvrtok od 7.00 h opäť plynie volebné moratórium. Až do skončenia druhého kola volieb predsedov krajov, bude zakázané viesť kampaň.
Južné časti trnavského regiónu volili v regionálnych voľbách podľa Tibora Mikuša v prvom kole na 90 percent na národnostnom princípe.
Pred druhým kolom župných volieb sa zdá byť vysokým favoritom kandidát pravicovej koalície, doterajší župan Pavol Frešo.
Predseda SDKÚ Pavol Frešo by v Banskobystrickom kraji volil za predsedu Vladimíra Maňku. Podľa Bélu Bugára vnáša Fico do regionálnych volieb nacionalizmus.