„Slováci, spamätajte sa, nedovoľte, aby po tohtoročných parlamentných voľbách nás Slovákov terorizovala maďarská menšina a neprispôsobiví cigáni,“ hlásal Ján Slota v televíznom spote na pozadí záberov z rómskej osady a slovenskej ľudovej piesne Na kráľovej holi.
Pred ôsmimi rokmi bol Slota na čele Pravej Slovenskej národnej strany (PSNS), ktorá pre nezhody konkurovala Slovenskej národnej strane (SNS) Anny Belousovovej, vtedy Malíkovej. Ani jedna zo strán sa do parlamentu nedostala. Do volieb v roku 2006 išli spolu, heslom kampane bolo „Slovákom slovenskú vládu!“
Rómska občianska iniciatíva pred ôsmimi rokmi podala na slotovcov podnet na prešetrenie podozrenia z hanobenia rasy a podnecovania k rasovej, národnostnej a etnickej neznášanlivosti. „Generálna prokuratúra vzala podnet ROI na vedomie, nijakým spôsobom sa ním nezaoberala,“ povedala hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Močková.
Trestné oznámenie na predsedníčku SNS Annu Malíkovú a predsedu PSNS Jána Slotu podala i Občianska konzervatívna strana (OKS), ktorej sa nepáčila protimaďarská časť kampane. V jednom z klipov PSNS hlásala: „Nebolo to tak dávno, keď učiteľ-úr (úr je v maďarčine pán, pozn. red.) trsteničkou častoval butatótov (pejoratívne označenie Slovákov v maďarčine, pozn. red.). Dnes ich už nikto nebije – butatótov niet, ale ani slovenskej školy.“ Hlas vo videospote konštatuje, že slovenské deti vyhnal zo škôl duch Lexa Apponyiho, ktorého meno sa spája s maďarizáciou v Uhorsku.
Podnet Rómskej občianskej iniciatívy vtedy PSNS označila za populizmus s tým, že nechápe, „prečo sa cigánski lídri boja riešenia cigánskej otázky“. Trestné oznámenie od OKS presunula Generálna prokuratúra SR koncom novembra 2002 na vybavenie policajnému oddeleniu v bratislavskej Karlovej Vsi. „Trestné stíhanie vo veci bolo právoplatne zastavené 21. apríla 2005, nakoľko tento skutok nie je trestným činom,“ uviedol bratislavský krajský policajný hovorca František Peczár.
Minulý týždeň rozvírili debaty bilbordy SNS s fotografiou potetovaného Róma s odhalenou hruďou a zlatou reťazou, ktorú dopĺňa text: „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať.“ Vyobrazený Róm Lukáč Bart dostal za fotografovanie 75 eur. Na bilbordy mu grafik pridal tetovanie na hrudi i zlatú reťaz. Muž tvrdí, že o využití fotografie na politické ciele nevedel, no za lepší honorár by sa dal vyfotiť do kampane znova. Okrem Rómskej iniciatívy Slovenska podal trestné oznámenie na SNS i podpredseda OKS Ondrej Dostál.
Predvolebné praktiky SNS kritizovali viaceré mimovládne organizácie i opozičné strany. Koalícia kampaň slotovcov verejne neodsúdila. Podľa predsedníčky a právničky združenia Ľudia proti rasizmu Ireny Bihariovej má kampaň SNS vyvolať paušálnu nenávisť majority voči príslušníkom rómskeho etnika.
Nemecká bilbordová spoločnosť euroAWK prelepila všetkých 29 bilbordov na celom Slovensku a na vlastné náklady sa od takéhoto spôsobu vedenia kampane zásadne dištancuje. Reklamné plochy si však SNS objednala aj u ďalších firiem, tie na verejnú kritiku nezareagovali.