O životnosti politika rozhodujú občania, hovorí Mečiar

HZDS sa pohybuje na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. Jeho predseda Vladimír Mečiar odpovedal na otázky v dotazníku Pravdy ako štvrtý z lídrov strán, ktoré majú šancu prekročiť potrebnú päťpercentnú hranicu. Pravda zvolila poradie podľa aktuálnych preferencií - od najslabších strán po najsilnejšie.

27.05.2010 08:08
Mečiar Foto:
Predseda HZDS Vladimír Mečiar
debata (19)

1. Ak by ste si mohli vybrať, s akými stranami by ste vytvorili vládu?
Najoptimálnejšie pre Slovensko by bolo, keby vládu tvorili Smer a HZDS.

2. Ktorí politici by mali ísť do politického dôchodku?
Politik nie je profesia a profesionalita nie je vekom obmedzená. Politik je aj výber občanov a ľudia si o výbere rozhodujú sami.

3. Čo všetko vlastníte? A čo z toho ste nadobudli ako politik?
Rodinný dom v Trenčianskych Tepliciach známy pod značkou Elektra, opustené pozemky okolo chalupy, byt v Bratislave.

4. V akom prípade by ste pristúpili k zvýšeniu dôchodkového veku?
V žiadnom prípade.

5. Znížite odvody? Akým spôsobom?
Sme zásadne proti zvyšovaniu odvodového zaťaženia. Uskutočníme spoločný výber daní, ciel a odvodov, zjednotíme daňovú a colnú správu do jednej organizácie a vytvoríme Finančnú správu SR s menším počtom pracovísk s vyššou efektivitou riadenia. Umožníme živnostníkom a mikrofirmám započítať do nákladov príspevky stavovským organizáciám.

6. Pripúšťate úpravy daní? Aké?
Sme zásadne proti zvyšovaniu daňového zaťaženia a taktiež sme za zachovanie dane z príjmu pre právnické a fyzické osoby na úrovni 19 %. Od. 1. mája sme presadili zníženie sadzby DPH z 19 % na 6 % v rámci tzv. predaja potravín z dvora (prírodný med, vajcia, rôzne druhy mäsa, surové mlieko, ryby).

7. Umožnili by ste homosexuálom uzatvárať manželstvá?
Nepodporujeme registrované partnerstvo osôb rovnakého pohlavia. Partnerský vzťah by mal vznikať výhradne medzi mužom a ženou, pretože to je najvhodnejšie prostredie na výchovu a starostlivosť o deti. Doterajšia právna úprava je dostačujúca.

8. Kedy ste boli naposledy u lekára alebo v nemocnici a ako ste boli spokojný s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou?
Začiatkom roka. Bolo to ako na návšteve u priateľa. Tie diery, cez ktoré fučalo do miestnosti, som prijal s pochopením.

9. Aký je váš zdravotný stav a kedy ste boli naposledy na preventívnej prehliadke?
Primeraný.

10. Ako by ste urýchlili rozhodovania súdov?
V trestnom konaní tento problém nie je. V občianskoprávnom bude potrebné zmeniť procesné pravidlá, ale aj niektoré veci zo sudcov môžu prejsť naspäť na notárstva.

11. Ako si predstavujete Vysoké Tatry o 10 rokov? Rozšírili by ste tam cestovný ruch?
Vysoké Tatry plnia tri funkcie: sú ekosystémom, športovým zázemím a miestom pre oddych a rekreáciu. Len v kompromise týchto troch zložiek vidím budúcnosť Tatier. A hotely nemusia byť vždy len v horstve, môžu predsa byť aj v podhorských oblastiach.

12. Spoplatnili by ste vysoké školy?
Vo svojom programe garantujeme bezplatnú formu vysokoškolského štúdia v dennej forme a riadnej, čiže štandardnej dĺžke štúdia.

13. Je cena vody, elektriny a plynu u nás nadsadená?
Cena záleží na postavení regulačného úradu, ktorý vykonáva kontrolu nad cenovým pohybom. Zatiaľ sa to darí udržať v prijateľných medziach.

Vladimír MečiarZa jeho vlády v 90. rokoch sa Slovensko dostalo do medzinárodnej izolácie. Toto obdobie sprevádzali škandály ako únos prezidentovho syna, zneužívanie tajnej služby či zmarené referendum. Niektoré dôsledky zlej ekonomickej politiky a nekalej privatizácie sú citeľné dodnes. Mečiar v roku 1998 odchádzal z politiky s tým, že v nej nadobudol iba Opel Corsa, zakrátko však vyšlo najavo, že získal a zrekonštruoval penzión Elektra v Trenčianskych Tepliciach. Financovanie Elektry vyšetrovala aj polícia. Napriek všetkému sa HZDS stalo prijateľné pre takmer všetky politické strany na Slovensku, spoluprácu s ním pre spornú minulosť odmieta len KDH.

Externé odkazy
19 debata chyba