Figeľ: Niektorí šéfovia koaličných strán už nadsluhujú

Na otázky v predvolebnom dotazníku odpovedal predseda KDH Ján Figeľ. Pravda oslovila lídrov strán, ktoré majú podľa prieskumov šance získať viac ako päť percent, potrebných na vstup do Národnej rady. Ich odpovede uverejňujeme vždy v pondelok a vo štvrtok. Poradie sme vybrali podľa volebných preferencií - od najslabších strán po najsilnejšie. Na budúci týždeň prinesieme odpovede volebnej líderky SDKÚ Ivety Radičovej a predsedu Smeru Roberta Fica.

03.06.2010 15:41
Ján Figeľ Foto:
Ján Figeľ, predseda KDH.
debata (30)

1. Ak by ste si mohli vybrať, s akými stranami by ste vytvorili vládu? Sme za stredo-pravú koalíciu v jadre s KDH a SDKÚ.

2. Ktorí politici by mali ísť do politického dôchodku?
Myslím si, že niektorí predsedovia koaličných strán už presluhujú, ale osud politikov majú v rukách občania vo voľbách 12. júna.

3. Čo všetko vlastníte? A čo z toho ste nadobudli ako politik?
Vlastním s manželkou radový dom a byt v Bratislave, automobil Škoda Octavia. Na vidieku máme dom, ktorý som s rodinou začal stavať pred vstupom do politiky, rodičovskú chalupu a pôdu, ktoré som zdedil.

4. V akom prípade by ste pristúpili k zvýšeniu dôchodkového veku?
Jeden z dôvodov, prečo sme zaviedli druhý dôchodkový pilier, je to, aby sme nemuseli v nasledujúcom období zvyšovať vek odchodu do dôchodku a zároveň, aby systém dôchodkového zabezpečenia bol udržateľný.

5. Znížite odvody? Akým spôsobom?
KDH bude presadzovať zníženie daňovo-odvodového bremena práce a odstránenie zbytočnej administratívnej záťaže zamestnávateľov. V zdravotných odvodoch budeme presadzovať urýchlené zníženie sadzieb odstránením rôznych výnimiek a zrovnoprávnením všetkých druhov príjmov. Zároveň otvoríme politickú a spoločenskú diskusiu o zrušení zdravotných odvodov a financovaní verejného zdravotníctva zo všeobecných daní a úspor a jeho prípravu. V sociálnych odvodoch sa zasadíme o urýchlenú nápravu pravidiel pre druhý dôchodkový pilier a zníženie sadzieb na úroveň 22 percent.

6. Pripúšťate úpravy daní? Aké?
Našou prioritou je naštartovať ekonomický rast a tým aj rast príjmov verejných rozpočtov výrazným zlepšením podmienok na tvorbu pracovných miest, hlavne zásadným znížením daňovo-odvodového zaťaženia práce a byrokracie, a spružnením zamestnávateľsko-zamestnaneckých vzťahov. Otázka prípadného zvyšovania daní priamo súvisí s účtom, ktorý nasledujúcej vláde vystaví súčasná koalícia. Všetko nasvedčuje tomu, že tento účet bude vysoký, takmer „grécky“. Urobíme všetko preto, aby sme skôr šetrili. Nechceme dusiť rast zamestnanosti zvyšovaním daňových sadzieb.

7. Umožnili by ste homosexuálom uzatvárať manželstvá?
Nie, KDH podporuje tradičné manželstvo a rodinu.

8. Kedy ste boli naposledy u lekára alebo v nemocnici a ako ste boli spokojný s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou?
Pred mesiacom som navštívil internistu. Napriek špecializácii pracoviska bolo jeho technické vybavenie evidentne zastarané. Ale bol som spokojný s ľudským a profesionálnym prístupom lekára.

9. Aký je váš zdravotný stav a kedy ste boli naposledy na preventívnej prehliadke?
Myslím, že môj zdravotný stav je dobrý. Malú prehliadku som absolvoval pred vyše rokom.

Ján Figeľ

Po tom, čo sa vlani stal predsedom KDH, začali hnutiu stúpať preferencie. Do strany prišli aj nové tváre, napríklad ekonomický expert Anton Marcinčin. Vo Figeľov prospech hovoria aj jeho diplomatické skúsenosti, pôsobil ako hlavný vyjednávač o vstupe Slovenska do EÚ, neskôr bol eurokomisárom pre vzdelávanie a kultúru. Kritici mu vyčítajú, že je niekedy až príliš mierny, vyhýbajúci sa konfliktom.


10. Ako by ste urýchlili rozhodovania súdov?
Kľúčovým riešením v súdnictve musí byť pokračovanie projektu Súdny manažment, ktorý spočíva v rozsiahlej informatizácii súdnictva a v zmene obehu spisu na súde. KDH bude presadzovať posilnenie odbornej administratívy, ktorá môže výrazne pomôcť zrýchleniu súdneho konania. Podporíme zavedenie elektronického legislatívneho procesu, ktorý umožní v reálnom čase transparentnú kontrolu všetkých štádií legislatívneho konania.

11. Ako si predstavujete Vysoké Tatry o 10 rokov? Rozšírili by ste tam cestovný ruch?
Cestovný ruch je dôležité rozvíjať nielen v Tatrách, ale aj v ďalších regiónoch Slovenska. KDH však nesúhlasí s novou zonáciou Tatier, na základe ktorej si časť Tatier rozdelia finančné skupiny.

12. Spoplatnili by ste vysoké školy?
KDH nepodporuje spoplatnenie vysokých škôl, chceme prehodnotiť aj nespravodlivé spoplatnenie externého štúdia.

13. Je cena vody, elektriny a plynu u nás nadsadená?
Podľa Eurostatu má Slovensko jedny z najvyšších cien plynu a elektrickej energie pre domácnosti v rámci EÚ. Podobne je to pri elektrine pre priemysel. Na Slovensku zlyháva regulácia cien pre obyvateľstvo. Ceny sú vyššie pre zlú reguláciu, ako aj preto, lebo tu málo pokročila liberalizácia trhu.

30 debata chyba