Bugár: Ak sa niektorá pravicová strana spojí so Smerom, zničí ju to

SDKÚ, KDH a Most-Híd si musia podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára uvedomiť, že koaličné spojenie jednej z týchto strán so Smerom po marcových parlamentných voľbách by znamenalo zničenie tejto politickej strany.

05.01.2012 10:49 , aktualizované: 11:07
Bugár, Dzurinda, Figeľ Foto:
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda (v strede) s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom (vľavo) a lídrom kresťanských demokratov Jánom Figeľom.
debata (174)

„Preto sa stále snažím o to, aby sme dávali signály, že naše tri strany chcú spolupracovať a nenecháme túto trojku rozbiť. Zatiaľ sú len náznaky, ale nemôžem povedať, že už sme sa takto dohodli,“ povedal Bugár.

Bugár teda preferuje, aby tri strany SDKÚ, KDH a Most-Híd dali signál, že spoločne postupujú pred voľbami a budú aj po nich. „To, čo tu bude na budúci rok po voľbách, to bude neštandardná situácia. A nemám na mysli len v politike na Slovensku, neštandardná je situácia v celej Európe. A možnože to bude vyžadovať nejaké neštandardné kroky, ale to je zodpovednosť každej politickej strany,“ vyhlásil Bugár.

Predseda Most-Híd si vie predstaviť, že by predstavitelia týchto strán podpísali aj spoločný záväzok. „Ja si to viem predstaviť, otázne je, či si to vedia predstaviť ďalšie strany,“ zdôraznil. Podľa neho pozitívnejšie sú k tomu naklonení v SDKÚ. „Zatiaľ v KDH cítim váhanie. Ak vyšleme signál, že budeme spolu na niektorých mítingoch, že v niektorých prípadoch budeme spolu vystupovať, no tak potom to bude možné,“ dodal. Podľa neho by malo ísť o signál pre voličov pred voľbami.

Podľa Bugára je dôležité pochopiť, že v politike je potrebné vždy prijímať kompromisy a spolupracovať. „Ak sa do parlamentu dostanú matovičovci, tak pravicová vláda asi nevznikne. Oni nevedia, čo to je spolupráca, nevedia, že politika je umenie kompromisov,“ vyhlásil Bugár.

Fico: Slovensko nepotrebuje Národný front pravicových strán

Predseda Smeru Robert Fico považuje za alibizmus vyjadrenia predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára, ktorý presadzuje jednotný povolebný postup pravicových strán. „To je alibizmus, pretože buď sa cítim byť ako stabilná politická strana s pevnými zásadami a môžeme ísť do vlády aj so silnejším partnerom, alebo sa toho bojím a nejdem do takýchto skúšok. Načo by nám bol Národný front? Veď keď si zoberieme pravdepodobné výsledky týchto strán, tak to by bolo také číslo poslancov, že stráca potom zmysel súboj politických subjektov v parlamente a vôbec pluralita ako taká. Národný front sme tu už mali. Nevidím žiadny dôvod na budovanie takejto koalície,“ vyhlásil Fico v reakcii na Bugárove slová.

Šéf Smeru Robert Fico Foto: TASR
Robert Fico Šéf Smeru Robert Fico

Fico nepovažuje za dobré, aby nová vláda po voľbách disponovala ústavnou väčšinou. „Ústavná väčšina je predovšetkým veľmi nebezpečná. Ústavná väčšina je nebezpečná preto, lebo ak sa dohodnete vo vnútri vládnej koalície, tak potom len ignorujete zostávajúcu časť politického spektra,“ vyhlásil Fico. Zároveň upozornil, že aj posledné mesiace parlament prijímal ústavné zákony, ako napríklad o skrátení volebného obdobia, novelizáciu ústavy o právomociach prezidenta pokiaľ je vláda odvolaná, či ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. „Takto sa majú robiť ústavné zákony. Takéto ústavné zákony sú aj stabilné a vydržia dlhé obdobie. Osobne vám musím povedať, že sa bojím predstavy, že by vládna koalícia disponovala ústavnou väčšinou. Máte potom sklony riešiť ústavné veci bez konzultácie s menšinou a to je veľmi nebezpečné. Orbán je toho veľmi dobrým príkladom,“ konštatoval Fico.

Každá politická strana bude uvažovať podľa Fica po voľbách, ako môže zabezpečiť vo vládnej koalícii presadenie čo najväčšej časti vlastných predstáv o riadení štátu. „My napríklad hovoríme veľmi výrazne o solidarite bohatých a silných. Máme úplne odlišný názor na novelizáciu Zákonníka práce. To, že dnes je jedna z najvyšších mier nezamestnanosti, potvrdzuje, že výroky ministra sociálnych vecí Jozefa Mihála o tom, ako novelizácia Zákonníka práce zvýši zamestnanosť, boli len fikciou,“ uviedol.

Smer považuje za zásadné priority Zákonník práce, proeurópsku orientáciu Slovenska a orientáciu Slovenska na euro. V tomto Smer nikdy nepoľaví. „Z toho potom vyplýva, že dáme si na stôl tieto argumenty, tieto priority, ktoré sú pre mňa podstatné, naozaj podstatné, a potom na princípe týchto priorít budeme rokovať s ostatnými politickými stranami. Vláda vznikne tak, že sa dohodnú dve strany, ktoré sa dokážu najviac uspokojiť z hľadiska svojich predstáv o riadení štátu,“ uviedol líder Smeru.

SaS sľubovala pred voľbami marihuanu, právne kroky vo vzťahu k homosexuálnym párom, nižšie dane, o koľko budú mať ľudia viac peňazí. „Nastúpili do širokej vládnej koalície a široká vládna koalícia im nedovolila nič. Lepšie povedané SaS nebola schopná si presadiť čokoľvek zo svojho vlastného programu. A to ju úplne deklasuje. Toto si nemôže skúsená strana dovoliť,“ vyhlásil Fico. Podľa neho hodnoty budú rozhodujúce, ktorá z tých strán, ktoré budú v parlamente, by mohla byť zaujímavým partnerom pre Smer, alebo opačne, pre koho môže byť Smer zaujímavým partnerom, keď si oni postavia na stôl svoje priority.

174 debata chyba