Odborníci varujú pred nebezpečnou kampaňou

Biele Slovensko na bilbordoch KDH, Richard Sulík (SaS) zastávajúci sa spolu s Kotlebom školy, ktorá podľa súdu diskriminovala Rómov a štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová (SaS), ktorá by nebola nadšená, keby jej dieťa chodilo do triedy s rómskymi deťmi, lebo by mohlo dostať vši alebo by mu zjedli desiatu.

20.01.2012 20:00, aktualizované: 21.01.2012 12:00
KDH, kampaň, Foto:
KDH to s bielym Slovenskom myslí vážne - kampaň začali jej členovia v bielom oblečení.
debata (41)

KDH a SaS pred marcovými predčasnými voľbami stavili v kampani aj na motívy, ktoré boli doteraz z parlamentných strán typické len pre SNS.

„Je to povážlivá tendencia a je to nebezpečnejšie o to viac, ak sa takéto motívy objavujú v prípade strán, ktoré sa považujú za strany systémové, za strany demokratické. Ak sa ešte strana považuje za stranu liberálnu, môže to naozaj zásadným spôsobom pozmeniť celkovo kultúrny diskurz na Slovensku,“ vraví politológ Juraj Marušiak.

„Ukazuje sa, že tie strany nie sú také, ako sa možno niektorým ľuďom javili. Okrem toho, že stavať na rasistickú kartu je v rozpore s hodnotami, na ktorých je postavený celý náš právny poriadok, je nekultúrne a veľmi prízemné,“ myslí si právnička združenia Občan, demokrcia a zodpovednosť Janka Debrecéniová.

Politológ Andrej Findor z Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov hodnotí, že v kampani sa každá strana snaží vzbudiť dojem, že poskytuje riešenia. „Každá zo strán to robí špecifickým spôsobom, ale každé z týchto riešení je akoby namierené na kategóriu ľudí, ktorí sú možno najviac zraniteľní a ktorí majú najmenšiu možnosť brániť sa takýmto typom navrhovaných riešení. To platí hlavne v súvislosti s SaS. Aj SDKÚ má také momenty, čo sa týka zrovnoprávnenia rodín, ktoré pracujú,“ vraví Findor.

Najviac ho zaráža postup SaS v prípade kauzy segregovaných rómskych detí v škole v Šarišských Michaľanoch. Spôsob, akým ku kauze zaujala postoj na svojom blogu Lucia Nicholsonová, označil za nešťastnú voľbu. „Ako matka môže uvažovať o tom, že v jej najlepšom záujme je neposlať dieťa do integrovanej školy, no je aj politička, to znamená, že by sa mala snažiť, aby matky neboli postavené pred rozhodnutie na jednej strane snažiť sa urobiť to najlepšie pre svoje deti a na druhej strane segregovať kategórie ľudí.“ Podľa Findora sú ľudia na Slovensku naučení vysvetľovať a vyjadrovať sa k týmto otázkam v negatívnych rámcoch.

Programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec má pocit, že v posledných rokoch je v programoch politických strán rómska téma artikulovaná najmä vo vzťahu k majoritnej verejnosti pomerne prísne a represívne. „Či už medzi riadkami, alebo priamo, je to prístup robenia poriadkov alebo odkazy typu, že nič nebude zadarmo. Aj SaS má slogan Práca namiesto dávok. Keby to nemalo skrytý podtext protirómskej nálady, možno by sa o tom dalo aj vecne baviť, ale často cítime nánosy skrytého rasizmu,“ vraví Oravec. Podľa Oravca naši politici vo všeobecnosti nie sú schopní zaujať štátnický postoj a dopúšťala sa toho v niektorých prípadoch aj premiérka Iveta Radičová.

Slogan kampane KDH považujú viacerí za nešťastný, veria však vysvetleniu KDH, že ho nemienilo rasisticky. Politológ Miroslav Kusý chce veriť, že kampaň je len nedomyslená a že biela je pre KDH farba nevinnosti, symbolizujúca antikomunistické Slovensko.

Marušiak v súvislosti so sloganom KDH, ktorý vychádza zo slov Andreja Hlinku, pripúšťa, že v KDH si neuvedomovali, že môže byť vysvetlený aj inak. „Každé posolstvo a vyjadrenie môže mať vlastný život,“ hovorí. Oravec dúfa, že v prípade KDH primárne nešlo o rasistický motív, lebo by sa inak prihlásilo k najúbohejšej neonacistickej rétorike. „Ale v symbolickej rovine aj toto vysiela veľmi zlý signál pre našu krajinu k Rómom a tiež k cudzincom,“ dodáva. Za veľmi zlé považuje aj to, politici si často dávajú do programu sprísňovanie podmienok namiesto snahy o pomáhanie alebo začlenenie Rómov do spoločnosti. „Pribúda návrhov, ktoré chcú viac sankcií, viac trestania, menej výhod a podobne. To určite nie je správna cesta.“

Debrecéniová upozorňuje, že aj strany ako SaS či KDH využívajú protirómske nálady, hoci boli pri moci. KDH dokonca niekoľkokrát. „Je teda spoluzodpovedné, či už priamo, alebo nepriamo, aj za vzdelávací systém, za to, akým spôsobom sú regulované médiá – a tu, a nielen tu, je veľký priestor, aby sa spoločnosť niekde posunula v rešpekte k etnickým menšinám a iným menšinám, ku skupinám a jednotlivcom, ktorí sú diskriminovaní. A ťažiť z toho, že sa im to nepodarilo, lebo pre to nič neurobili a že veľkej časti verejnosti to konvenuje, je podľa môjho názoru nezodpovedné,“ dodáva právnička.

© Autorské práva vyhradené

41 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy