Matovičovi sa rozpadá kandidátka, dôvodom je detektor lži

V hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti môže dôjsť k rozpadu kandidátky. Vladimír Palko, František Mikloško, (KDS) Peter Zajac, Ondrej Dostál (OKS), Martin Mojžiš, Eugen Korda a Štefan Bučko pohrozili Igorovi Matovičovi, že odídu z kandidátky ak presadí, že politici tohto hnutia by mali ísť na detektor lži. Matovič na svojej požiadavke trvá.

, 06.02.2012 16:13, aktualizované: 18:27
Mikloško, Palko, korda, Bučko, Zajac, Mojžiš Foto:
Z tlačovej konferencie kandidátov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti k možnosti rozpadu kandidátky. Na snímke v popredí Peter Zajac, v pozadí zľava František Mikloško, Vladimír Palko, Eugen Korda, Štefan Bučko a Martin Mojžiš.
debata (545)

Na vyšetrenie na detektore lži Matovič podľa vlastných slov vyzval len šéfa OKS Petra Zajaca a lídra KDS Vladimíra Palka. Spolu s nimi mal ísť na vyšetrenie aj on sám a odpovedali by na otázku, či niekedy zobrali úplatok.

„Inak nedokážeme ľuďom, že to s politikou a čistotou politiky myslíme vážne,“ povedal. Pre nesúhlas Palka a Zajaca Matovičovo vyhlásenie znamená koniec kandidátky Obyčajných ľudí v súčasnej podobe.

Výhrady členov OKS, KDS, jednotky kandidátky Martina Mojžiša či dvojky Štefana Bučka, ktorí pre návrh polygrafického vyšetrenia hrozia odchodom z kandidátky, Matovič nechápe. Pripomenul, že Mojžiš sa ako redaktor podieľal na vyšetrení ľudí odsúdených za vraždu študentky Ľudmily Cervanovej a negatívnemu výsledku dôveroval. Od svojho zámeru neustúpi napriek hrozbe, že z kandidátky odídu mnohí ľudia. „Ľudia, ktorí sa boja detektora lži, nech na našu kandidátku radšej ani nejdú,“ tvrdí s tým, že čistota kandidátky je preňho dôležitejšia ako niekoľko percent hlasov.

Na tlačovej besede odporcov detektoru podľa Matoviča zaznelo viacero nezmyslov. Tvrdí, že nežiadal vyšetrenie od všetkých ľudí na kandidátke, ale len od predsedov strán. Nepáčilo sa mu tiež obvinenie, že kampaň je postavená na jednom človeku. Poznamenal, že chcel, aby sa Bučko nechal odfotiť na bilbordy, ten však odmietol.

Na kandidátke Obyčajných ľudí má KDS aj OKS po desať členov. Palko, Zajac, František Mikloško, Ondrej Dostál, Eugen Korda, Bučko aj Mojžiš oznámili, že ak Matovič od nápadu s detektorom neodstúpi, odídu z kandidátky. Palko označil myšlienku za politicky primitívnu a debilnú. Podľa Zajaca na detektor chodia ľudia podozriví zo zločinov, čo nie je ich prípad.

Poslanec ubezpečil, že jeho nápad nevychádzal z toho, že by Zajaca a Palka z niečoho podozrieval. „Považoval som to za správne gesto. Nikdy som o nich dvoch nepochyboval, až dovtedy, odkedy povedali, že nepôjdu. Teraz o nich už pochybujem,“ povedal. Matovič je presvedčený, že ľudia nechcú len plané sľuby, ale chcú aj dôkazy. „Preto som sa rozhodol pre tento nezvyčajný krok,“ vysvetlil.

Palko a Zajac nechcú byť cvičené opice

Obaja lídri strán, ktoré majú po 10 miest na kandidátke Matovičovho hnutia, s tým nesúhlasili z dôvodu, že politici nikdy nechodili na detektor lži a že ide o kriminalizáciu demokratickej politiky. Palko a Zajac tvrdia, že vždy stáli na strane zákona, „bojovali proti mečiarizmu, Dzurindovmu či Ficovmu režimu“. Všetci kandidáti, ktorí zvažujú odchod z politiky, tvrdia, že nechcú byť cvičenými opicami.

Líder kandidátky Martin Mojžiš zopakoval, že ľudia, ktorí po celý čas bojovali proti korupcii, sa nemajú čo „vyviňovať“ na detektore lži. Kritizoval tiež Matoviča, že sa začína správať ako ostatní politici a oni to chcú hneď na úvod zastaviť.

Mojžiš tvrdí, že po registrácii kandidátky sa v hnutí prejavili prvky kultu osobnosti, ktorá sa odráža aj v kampani. „Je to kampaň jedného človeka, nie je to kampaň celej kandidátky,“ poznamenal s dodatkom, že Matovič si vymýšľa mediálne príťažlivé predstavenia a od kandidátov žiada, aby sa na nich zúčastnili.

Považuje za absurdné, aby na detektor išli ľudia, ktorí stáli v prvej línii zápasu s komunizmom, s Vladimírom Mečiarom, s Mikulášom Dzurindom aj s Robertom Ficom.

Predseda OKS Zajac podčiarkol, že sa usiluje o očistu politiky, nie však jej likvidáciu. Vyšetrenie na detektore sa podľa neho používa na preverovanie ľudí podozrivých z ťažkých zločinov. „Nikto z nás sa podozrivým necíti. Pokladáme tento nástroj za nástroj, ktorý ide za rámec demokracie,“ zdôraznil.

„Je to debilný návrh,“ povedal na tlačovej besede predseda KDS Palko. Žiadosť o vyšetrenie na detektore Palko považuje za politicky primitívny. Zároveň pripomenul, že ani táto metóda nie je stopercentne účinná a prirovnal ju k ruskej rulete s nábojom v komore revolvera. „Ak spúšť stlačí niekoľko ľudí za sebou, niekto sa zastrelí. Pri 150-tich kandidátoch sa stane, že niekto nevinný bude označený za vinného a politicky sa zničí na celý život.“

Palko potvrdil, že ak Matovič bude na svojej požiadavke trvať, že 10 kandidátov za KDS a 10 za OKS odíde z kandidátky.

545 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy