Smer chce do vlády aj nestraníkov

12.03.2012 13:00
Smer, Fico
Členovia strany Smer na tlačovej konferencii (zľava Marek Maďarič , Robert Kaliňák, Robert Fico, Pavol Paška, Vladimír Maňka). Autor:

V novej vláde by mali zasadnúť viacerí ministri, ktorí boli vo funkciách už v prvej vláde Roberta Fica. Objaviť by sa však v nej mali aj ľudia, ktorí nie sú priamo v straníckych štruktúrach Smeru. Priznal to v nedeľu líder strany Fico, ale o konkrétnych menách ešte hovoriť odmietol. V minulosti sa podľa neho táto prax osvedčila v prípade ministrov zahraničných vecí Jána Kubiša alebo Miroslava Lajčáka.

Práve o Lajčákovi sa podľa informácií Pravdy uvažuje opäť ako o šéfovi diplomacie. Azda najkľúčovejším členom vlády po premiérovi bude minister financií. Podľa našich zistení by nemal byť opätovne šéfom rezortu financií Ján Počiatek. Ráta sa s ním skôr na post, v ktorého agende bude koordinácia európskych fondov. Financiám má šéfovať bývalý štátny tajomník a podpredseda Smeru Peter Kažimír.

Ministrom bude určite aj Robert Kaliňák, ale zatiaľ nie je isté čoho. V hre sú ministerstvá vnútra i obrany. Na post ministra práce a sociálnych vecí sa zvažuje nominovanie jedného z predstaviteľov odborovej centrály. Horúcim adeptom na kreslo ministra pôdohospodárstva je Stanislav Becík. Tento post zastával aj v rokoch 2008 až 2010. Vo vláde by sa mal opäť objaviť aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič.

Otvorené je zatiaľ obsadenie kresiel ministra školstva a zdravotníctva. S Dušanom Čaplovičom za ministra školstva sa skôr neráta a bývalý minister zdravotníctva Richard Raši by sa nemal vrátiť, keďže je primátorom Košíc. Smer zatiaľ nemá vyriešené ani obsadenie ministra spravodlivosti.

Politológ Michal Horský povedal, že pre budúceho premiéra Fica a Smer bude životne dôležité, aby obraz jednofarebnej vlády vylepšili nestraníkmi a odborníkmi. „Tým bude Smer dokumentovať a zároveň nahrádzať nenaplnenú spoločenskú objednávku po koaličných partneroch. Preto treba veriť, že vláda bude kvalitná, ale jej politické rozhodnutia zostanú plne v rukách Roberta Fica a jeho vládnej garnitúry,“ dodal Horský.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku