Fio bankaFio banka

Do žúp mieria poslanci parlamentu

Župné voľby sú ťahákom pre ľudí z veľkej politiky. O volené funkcie v samosprávnych krajoch má záujem 32 poslancov Národnej rady i Európskeho parlamentu.

14.10.2013 12:00
parlament, vyslovenie nedovery premierovi,... Foto: ,
O volené funkcie v župách majú záujem aj poslanci Národnej rady.
debata (17)

Hromadenie viacerých funkcií zatiaľ odoláva snahe presadiť princíp, že jedno volené kreslo stačí. Politológ Michal Horský hovorí o tzv. funkcionárskom filatelizme príslušníkov parlamentných strán. Považuje ho za výraz nedokonalosti demokracie. „Vychádza sa zo zásady, že čo nie je zakázané, je povolené, a údajne volič rozhoduje. Je však vylúčené, aby poslanec Európskeho parlamentu či národného parlamentu mohol zodpovedne vykonávať funkciu voleného župana alebo poslanca župného zastupiteľstva,“ zhodnotil Horský.

Politici zvyknú hovoriť o službe verejnosti a viacerí sa jedného platu zrieknu. Podľa Horského však nejde len o peniaze. „Je to neplnohodnotný výkon jednej i druhej funkcie,“ povedal politológ.

Medzi kandidátmi na županov je 8 poslancov Národnej rady a 4 europoslanci. Kandidátka Smeru na bratislavskú županku Monika Flašíková-Beňová považuje župu za prioritu, ak ju ľudia zvolia. Do mája však bude ešte aj europoslankyňou. „Budem musieť niektoré aktivity do mája v Bruseli zredukovať. To si viem dobre predstaviť,“ vysvetlila s tým, že viac by už do europarlamentu nekandidovala.

Jej protikandidát a súčasný župan Pavol Frešo je šéfom SDKÚ a poslancom národného parlamentu. „Do funkcie poslanca ma ľudia zvolili s vedomím, že zastávam funkciu župana. Ich vôľu si vážim a oba svoje mandáty vykonávam naplno. Spojenie poslaneckého a župného mandátu mi pomáha lepšie ochrániť záujmy ľudí,“ argumentoval Frešo. Ako príklad uviedol vyvíjanie tlaku na vládu, aby zastavila plány na výstavbu ropovodu Bratislava-Schwechat, či iniciovanie poslaneckého prieskumu. Dôležité podľa neho je, aby kandidát na župana žil v kraji, ktorý zastupuje, čo „napríklad človek, ktorý si žije na vysokej nohe, v úplne iných podmienkach a dokonca v zahraničí, nedokáže“.

Spomedzi parlamentných strán najviac, až 19, poslancov Smeru kandiduje do župných zastupiteľstiev. Tie zasadajú zhruba raz alebo dvakrát do mesiaca. Okrem toho župní poslanci pracujú v komisiách. V nich sa prediskutujú materiály, ktoré sa potom dostanú do programu zastupiteľstva. Poslancami župy chcú byť aj dvaja štátni tajomníci za Smer. Jozef Burian pôsobí v rezorte práce a František Palko v rezorte dopravy.

Burian je aj v súčasnosti poslancom v Košickom kraji. Zároveň vedie župnú finančnú komisiu. „Nie je to jednoduché, ale dá sa to stíhať vďaka tomu, že človek musí viac pracovať aj cez víkendy,“ odpovedal na otázku, ako stíha viaceré funkcie. Poslanec Národnej rady Marián Kvasnička z KDH je tiež župným poslancom. Rozhodol sa však, že už kandidovať nebude, hoci ho krajská rada do kandidatúry tlačila. „Povedal som, že v žiadnom prípade. Mám čo robiť, aby som robil jednu robotu. Ak to máte robiť seriózne, nedá sa to zlúčiť,“ mienil.

Verejnosť kriticky vníma sedenie politikov na viacerých stoličkách. Sociológ Martin Slosiarik upozornil, že väčšina ľudí sa v prieskumoch vyslovuje za obmedzenie pre politikov, aby vykonávali viac funkcií.

Myslí si však, že pri samotnom rozhodovaní vo voľbách to až tak nezaváži a táto vec voličom nepríde na um. "Skôr zaváži známosť kandidáta, čo môže byť dôležitejším faktorom ako to, že je zároveň europoslancom alebo vykonáva inú verejnú funkciu,“ usúdil sociológ. Motiváciou pre voľbu môže byť aj to, že poslanci majú kontakty vo vrcholovej politike a môžu niečo urobiť aj pre región.

Kandidujú známi športovci aj umelci

Politické strany zlákali na svoje kandidátky do jesenných župných volieb mnohých športovcov či umelcov. Najviac športovcov kandiduje za vládny Smer a mimoparlamentnú SNS.

Bohatý výber ľudí zo športových a z umeleckých profesií je na kandidačnej listine do Bratislavského kraja. Za vládny Smer sa uchádza o stoličku poslanca bývalý vrcholový futbalista Štefan Maixner. Vo farbách SNS sú to niekdajší špičkoví futbalisti Ladislav Pecko, Vladimír Kinder a Tibor Jančula. Strana Nova Daniela Lipšica oslovila sopranistku a slávnu opernú speváčku Ľubicu Rybársku, ktorá pôsobí ako pedagogička na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Za Novu kandiduje aj hudobník Marián Grexa, ktorý bol pôvodne v tábore Sulíkovej SaS. Za Stranu moderného Slovenska sa o dôveru voličov bude uchádzať klavírny virtuóz Richard Rikkon. Verejnosť ho môže poznať z hudobnej súťaže SuperStar, keď na klavíri sprevádzal súťažiacich spevákov.

V Trenčíne do zastupiteľstva župy kandiduje za Smer hokejový majster sveta Miroslav Hlinka. Za SNS bývalý reprezentačný hokejový brankár Eduard Hartmann. Na kandidátke Smeru v Prešovskom kraji je futbalový tréner Mikuláš Komanický. V minulosti hral za Československo a trénoval Tatran Prešov. V prešovskom zastupiteľstve by mohla za Smer zasadnúť aj Alžbeta Havrančíková. Kedysi reprezentovala Československo a je najúspešnejšou slovenskou bežkyňou na lyžiach v histórii. Županom v Banskej Bystrici chce byť Karol Konárik mladší. Je synom speváka a bývalého poslanca parlamentu za HZDS.

Hokejista Miroslav Hlinka by sa venoval spojeniu mládeže a športu. „Talenty sa nepresedia samy, treba im pomáhať a je to aj otázka komunikácie s ľuďmi, so šéfmi zväzov a športových organizácii, ktorá zlyháva,“ povedal Hlinka. Tibor Jančula by dal v bratislavskom regióne dôraz na budovanie športovísk pre mládež. Podľa neho sa z každého nemusí stať vrcholový športovec, ale za dôležité u mladých považuje získanie športových návykov, čo sa priaznivo odzrkadlí v zdravotníctve. Ako vášnivý cyklista chce podporovať budovanie cyklotrás, čo zase ocení nielen stredná, ale aj staršia generácia.

Župné voľby nie sú pre voličov veľmi príťažlivé. Známejšie mená na kandidátkach by tak mohli ľudí viac osloviť. Sociológ Martin Slosiarik poukázal na to, že často mnohí kandidáti na poslancov župných zastupiteľstiev nie sú verejnosti dostatočne známi a voliči sa orientujú buď podľa straníckej príslušnosti, alebo stavia na efekt známosti mena. „Môže to byť teda jeden z faktorov, ktorý pomôže, a volič sa rozhodne podľa osobnosti na kandidátke,“ zhodnotil sociológ.

Facebook X.com 17 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #poslanec #voľby do VÚC