Ústredná volebná komisia sa prvýkrát stretla, zložila sľub

Ústredná volebná komisia pre voľby do orgánov samosprávnych krajov sa v stredu zišla na prvom zasadnutí, jej členovia sa ujali funkcie zložením sľubu.

16.10.2013 14:13
skrabak Foto: ,
Predseda Ústrednej volebnej komisie pre jesenné voľby do orgánov samosprávnych krajov Štefan Škrabák z KSS (vpravo) v spoločnosti premiéra Roberta Fica.
debata

Za predsedu Ústrednej volebnej komisie pre jesenné voľby do orgánov samosprávnych krajov bol vyžrebovaný Štefan Škrabák z KSS.

Na slávnostnom zasadnutí, ktoré do sídla vlády zvolal premiér Robert Fico, vyžrebovali za predsedu komisie Štefana Škrabáka (KSS) a za podpredsedu Milana Polešenského (Európska demokratická strana).

V Ústrednej volebnej komisii sú Ján Báhidský (Nový parlament), Martin Beluský (Naše Slovensko), Tibor Cabaj (HZDS), Miloslava Čutková (Strana moderného Slovenska), Soňa Kikušová (Priama demokracia), Eva Kukurová (Národ a Spravodlivosť), Róbert Madej (Smer), Peter Nyilfa (SMK), Vladimír Pčolinský (NOVA), Milan Polešenský (Európska demokratická strana), Martina Stodolová (SNS), Jakub Škrabák (SĽS) a Štefan Škrabák (KSS).

Do Ústrednej volebnej komisie podľa zákona deleguje najneskôr 30 dní pred dňom konania volieb do vyšších územných celkov (VÚC) po jednom zástupcovi a jednom náhradníkovi každá politická strana, ktorá kandiduje do krajských zastupiteľstiev aspoň v polovici krajov.

Za zapisovateľku Ústrednej volebnej komisie vymenovala vláda 14. augusta Evu Chmelovú, ktorá je poverená vedením odboru volieb, referenda a politických strán Sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR. Komisia usmerňuje najmä činnosť volebných komisií nižších stupňov, rozhoduje o sťažnostiach na postup volebných komisií samosprávnych krajov, zisťuje a uverejňuje celkové výsledky volieb.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov – teda ich predsedov a zastupiteľstiev sa uskutočnia v sobotu 9. novembra od 7.00 do 22.00. V prípade potreby môžu v obciach začať hlasovať aj skôr, všade však budú volebné miestnosti otvorené do 22.00. Ak kandidát na predsedu samosprávneho kraja nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, do 14 dní bude druhé kolo. Náklady na jesenné krajské voľby budú takmer desať miliónov eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #voľby do VÚC