Kandidáti minú v kampani pre voľby do VÚC neobmedzený počet eur

Kandidáti na predsedov a poslancov samosprávnych krajov vstúpili dnes do oficiálnej volebnej kampane. Potrvá do 7. novembra, kedy začne plynúť 48-hodinové volebné moratórium. Voliči budú vo svojich krajoch rozhodovať o nových predsedoch a poslancoch v sobotu 9. novembra.

23.10.2013 07:54
debata (1)

Na kampaň pre voľby do vyšších územných celkov (VÚC) môžu kandidáti minúť neobmedzené množstvo peňazí. Zákon im totiž neurčuje žiadny finančný limit. Stropy má zaviesť nový zákon o volebnej kampani, ktorý pripravilo ministerstvo vnútra.

Obec pre kampaň vyhradí plochu na vylepovanie predvolebných plagátov kandidujúcim koalíciám, stranám i nezávislým kandidátom. Pri vyčlenení plôch musí obec dodržať rovnosť pre všetkých kandidujúcich. Pri voľbách do VÚC platí 48-hodinové moratórium, počas ktorého je podľa zákona akákoľvek volebná kampaň zakázaná.

Volebné miestnosti sa otvoria v sobotu 9. novembra o 7.00. Prípadné druhé kolo sa bude konať v sobotu 23. novembra. Uskutoční sa len v tých krajoch, kde ani jeden z kandidátov na predsedu VÚC nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. V druhom kole sa zídu dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Pokiaľ ide o voľbu poslancov, mandát získa kandidát, ktorý v danom volebnom obvode dostane od voličov najviac platných hlasov.

O post predsedu samosprávneho kraja má záujem 66 kandidátov. Tohtoročné voľby budú v poradí štvrté v histórii Slovenska, prvé boli v roku 2001. Náklady na ne by mali dosiahnuť takmer desať miliónov eur. Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa konajú každé štyri roky. Slovensko má osem samosprávnych krajov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #VÚC