Tvrdili, že znižovaniu sa nebránia, no namietali formu, akou boli návrhy predložené. Do zastupiteľstva išli bez toho, aby o nich rokovali poslanecké kluby a komisie. Obidva pokusy o zníženie odmien sa odohrali ešte v roku 2011, keď poslanci poberali mesačne 490 eur v hrubom.
Návrh predpokladal ich pokles na asi 320 eur. Žilinskí župní poslanci si odmeny schválili ešte v roku 2006, a to v zákonom stanovenej maximálnej výške.
Zníženie odmien navrhoval župan s odôvodnením, že kraj ma málo finančných prostriedkov. Od roku 2011 totiž musel začať platiť z poslaneckých odmien odvody do poisťovní. Blanár chcel, aby suma vyčlenená v rozpočte na odmeny poslancov vystačila aj na odvody, pretože úrad kraja vyčíslil dodatočné ročné náklady na poslancov vo výške 137-tisíc eur, čo predstavovalo nárast asi o 30 percent.
Poslanci z SDKÚ, KDH, OKS a nezávislí odmietli zaradiť tento bod do programu rokovania. Poslanec Pavel Pavlásek (KDH, OKS) tvrdil, že nie je proti zníženiu odmien, no požaduje koncepčné riešenie problému. "Návrh nebol prerokovaný v komisiách a rieši iba jednu cieľovú skupinu, poslancov kraja. Nakoľko ide o šetrenie a úpravu mzdových prostriedkov, nedotýka sa napríklad úradu samosprávneho kraja.
Pokiaľ ma moje informácie neklamú, tak úrad Žilinského samosprávneho kraja neznižuje mzdové prostriedky, hoci v iných inštitúciách je to obvykle buď jednou dvanástinou, alebo iným spôsobom. Čiže je potrebné o tomto návrhu rokovať tak, aby naozaj rozpočet samosprávneho kraja riešil všetkých zamestnancov a ich odmeny a mzdy," povedal vo februári 2011 Pavlásek. Blanár oponoval, že úrad šetrí, ako príklad uviedol znižovanie mzdových prostriedkov, nevyplácanie odmien a znižovanie počtu zamestnancov.
Podľa hovorkyne kraja Hany Danovej, po apríli 2011 už nebol predkladaný návrh na zníženie odmien poslancov. V súčasnosti je výška odmeny pre poslanca 562 eur v hrubom, čo v čistom predstavuje 394 eur. Plat župana Žilinského samosprávneho kraja je v hrubom 3 220 eur.