V Prešove ide Smer s Chudíkom, pravica stavila na Hudackého

Pred župnými voľbami v Prešovskom kraji pravica v zložení SDKÚ, KDH a Most - Híd dokázala zložiť koalíciu a má spoločného kandidáta na post župana. Je ním Ján Hudacký, ktorý by tak teoreticky mal mať oproti doterajšiemu Petrovi Chudíkovi, ktorý opäť kandiduje oveľa väčšiu šancu.

04.11.2013 06:01
Peter Chudík Foto:
Prešovský župan Peter Chudík.
debata

Na druhej strane sa ďalšie pravicové strany SaS aj Nova sa rozhodli ísť do volieb samostatne. V prešovskom volebnom obvode niektoré menšie strany neponúkajú žiadnych kandidátov na poslancov v župnom parlamente. Či už ide o OĽaNO, SDĽ, SF, alebo Zmena zdola. Napriek tomu sa ale dá povedať, že tu vývoj kopíruje dianie v národnej rade a nevznikla koalícia strán, ktoré sú na celoslovenskej úrovni proti sebe.

Väčšina týchto strán je pravicových a aj keď veľké preferencie nemajú, mohli prispieť svojou trochou k potenciálnemu úspechu pravice. Naopak, iné menšie a menej známe strany podporujú doterajšieho župana Smeru. Ide o Náš kraj a Stranu moderného Slovenska. Úpadok HZDS sa prejavil aj na župnej úrovni, keďže tentoraz ho už Smer do koalície neprizval.

Ján Hudacký nekandiduje prvý raz. Proti doterajšiemu županovi Chudíkovi v minulých voľbách postavili a nakoniec neuspel. V druhom kole ho Chudík porazil o 10-tisíc hlasov. Tie pochádzali hlavne z „rusnáckych“ okresov. Hudackému nepomohlo v druhom kole ani heslo „Volíme župana, nie vajdu“, čím narážal na podozrenia s kupovaním hlasov u protikandidáta.

V minulých voľbách mal Hudacký podporu trojkolalície KDH, SDKÚ a SaS. Chudík sa okrem Smeru mohol oprieť o HZDS, HZD a Stranu zelených. Obaja navyše mali silného protikandidáta v osobe Pavla Hagyariho. Ten nakoniec zohral úlohu pomyselného jazýčka na váhach v prospech terajšieho župana. Teraz ale takáto situácia nie je a ak dôjde k druhému kolu, bude to súboj medzi Chudíkom a Hudackým.

Peter Chudík je fenomoménom v tom, že vo funkcii predsedu Prešovského samosprávneho kraja je od roku 2001, keď boli prvé župné voľby. V ďalších, ktoré boli vroku 2005 vyhral s podporou strán Smer – SD, SNS a HZD opäť nad Dušanom Hruškom (DS, KDH, SDKÚ) v druhom kole rozdielom vyše štyritisíc hlasov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Prešovský samosprávny kraj #regionálne voľby 2013 #voľby do VÚC