Na druhej strane sa ďalšie pravicové strany SaS aj Nova sa rozhodli ísť do volieb samostatne. V prešovskom volebnom obvode niektoré menšie strany neponúkajú žiadnych kandidátov na poslancov v župnom parlamente. Či už ide o OĽaNO, SDĽ, SF, alebo Zmena zdola. Napriek tomu sa ale dá povedať, že tu vývoj kopíruje dianie v národnej rade a nevznikla koalícia strán, ktoré sú na celoslovenskej úrovni proti sebe.
Väčšina týchto strán je pravicových a aj keď veľké preferencie nemajú, mohli prispieť svojou trochou k potenciálnemu úspechu pravice. Naopak, iné menšie a menej známe strany podporujú doterajšieho župana Smeru. Ide o Náš kraj a Stranu moderného Slovenska. Úpadok HZDS sa prejavil aj na župnej úrovni, keďže tentoraz ho už Smer do koalície neprizval.
Ján Hudacký nekandiduje prvý raz. Proti doterajšiemu županovi Chudíkovi v minulých voľbách postavili a nakoniec neuspel. V druhom kole ho Chudík porazil o 10-tisíc hlasov. Tie pochádzali hlavne z „rusnáckych“ okresov. Hudackému nepomohlo v druhom kole ani heslo „Volíme župana, nie vajdu“, čím narážal na podozrenia s kupovaním hlasov u protikandidáta.
V minulých voľbách mal Hudacký podporu trojkolalície KDH, SDKÚ a SaS. Chudík sa okrem Smeru mohol oprieť o HZDS, HZD a Stranu zelených. Obaja navyše mali silného protikandidáta v osobe Pavla Hagyariho. Ten nakoniec zohral úlohu pomyselného jazýčka na váhach v prospech terajšieho župana. Teraz ale takáto situácia nie je a ak dôjde k druhému kolu, bude to súboj medzi Chudíkom a Hudackým.
Peter Chudík je fenomoménom v tom, že vo funkcii predsedu Prešovského samosprávneho kraja je od roku 2001, keď boli prvé župné voľby. V ďalších, ktoré boli vroku 2005 vyhral s podporou strán Smer – SD, SNS a HZD opäť nad Dušanom Hruškom (DS, KDH, SDKÚ) v druhom kole rozdielom vyše štyritisíc hlasov.