Prešovský kraj nakoniec Warholove diela nekúpil

Kúpa Warholových diel od súkromného zberateľa zamestnávala a rozdeľovala poslancov zastupiteľstva Prešovského kraja. Župa niekoľkokrát rokovala o možnosti získať edíciu Warholových autorských tlačí Desať portrétov Židov 20. storočia za milión eur.

04.11.2013 06:00
**OPRAVA POPISU-MEDZILABORCE: TB D. Warhola Foto: ,
Jedno z diel Andyho Warhola.
debata

Súbor obrazov sa mal stať súčasťou zbierok Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Proti však boli najmä pravicoví poslanci, podľa ktorých by sa dal milión eur využiť efektívnejšie. Hoci zastupiteľstvo v apríli 2011 nakoniec kúpu schválilo, pravica však vyzvala predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka, aby transakciu zastavil a uznesenie nepodpísal.

Pravica argumentovala tým, že cena za diela je prehnaná. Podľa nich aukčné spoločnosti z Európy aj USA ponúkali portfóliá autorských tlačí od 138-tisíc do 170-tisíc eur. Navyše podľa opozície kraj by mohol vo finančnej kríze milión eur použiť aj na rozbité cesty.

Paradoxne tlaku pravice, ktorá mala v župnom parlamente menšinu, nakoniec podľahol samotný majiteľ diel Eugen Gališin. Svoju ponuku stiahol kvôli tomu, že „predaj sa zvrtol na mocenskopolitický boj a bol zneužitý“. Súčasťou zmluvy týkajúcej sa nákupu portfólia desiatich Židov pre múzeum v Medzilaborciach malo byť aj to, že majiteľ zbierky múzeu na 20 rokov bezplatne požičia ďalších 27 Warholových di­el.

Nakoniec prešovský župan Peter Chudík predložil na júnové zastupiteľstvo návrh na zrušenie uznesenia o kúpe Warholových diel. „Je mi ľúto, že múzeum v Medzilaborciach príde o tri pekné portfóliá – Desať portrétov Židov, Camouflage a Kovboji a Indiáni,“ vyhlásil Chudík. Samosprávny kraj nakoniec vyčlenil na nákup Warholových diel 200-tisíc eur. Gališin nechal svoje spomínané portfóliá v Múzeu moderného umenia len do konca roka 2011, potom si ich zobral.

„Sme radi, že prijal naše odporúčania. Tým sa nám podarí kúpiť diela A. Warhola pre múzeum v Medzilaborciach a zároveň ušetriť desiatky tisíc eur pre náš kraj,“ komentoval vtedy Chudíkov postup predseda pravicového poslaneckého klubu SDKÚ a KDH Juraj Hurný.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Prešovský samosprávny kraj #voľby do VÚC