Strany stupňujú kampaň

Krátko pred župnými voľbami politické strany spustili mobilizáciu svojich priaznivcov. Účasť šéfov strán na mítingoch, aktivizácia na sociálnych sieťach, osobné telefonáty. To všetko má prilákať viac ľudí k volebným urnám.

04.11.2013 13:00
debata

Voľby sú pritom už o týždeň, v sobotu 9. novembra. Cieľom nie je len posilniť legitimitu nových regionálnych zástupcov, ale aj zvýšiť skóre ľavicového a pravicového tábora v zafarbení župnej mapy Slovenska. Voľba kandidátov na županov a poslancov regionálnych parlamentov bude už túto sobotu.

Prezident Ivan Gašparovič s osobitným prejavom pred voľbami neplánuje vystúpiť. Povedal, že pri každom stretnutí s občanmi zdôrazňuje význam volieb. Urobil tak aj na nedávnom stretnutí s občanmi v Maduniciach a Drahovciach na západnom Slovensku. „Právo voliť je zároveň najvyšším prejavom priamej demokracie a malo by byť morálnou povinnosťou každého z nás sa na voľbách zúčastniť,“ apeloval prezident. Podľa neho záujem občanov o voľby ovplyvňuje aj kvalita ponúknutých kandidátov. „Kde sú kandidáti zaujímaví, určite aj volebná účasť bude vyššia,“ dodal.

Účasť vo voľbách sa prognózuje na úrovni okolo 25 percent. Politický analytik Ján Baránek považuje za podstatné, keby na vyššiu účasť vyzvali lídri strán. „Najviac by pomohlo, keby výzvu urobili ústavní činitelia,“ usúdil. Aktivizácia prostredníctvom internetu nemusí byť podľa neho na vidieku dostatočne účinná zvlášť pre staršiu generáciu. Baránek dodal, že napríklad Smeru by nižšia účasť vyhovovala, lebo má disciplinovaných voličov a v relatívnych číslach môže strana rátať s vyššími ziskami.

Vládny Smer pri oslovovaní voličov využíva svoj hlavný tromf premiéra Roberta Fica. Ten absolvoval mítingy aj minulý týždeň. Počas tohto týždňa by mal podporiť kandidátov postupne v Prešovskom, Košickom, Trenčianskom, Nitrianskom aj Banskobystrickom kraji. Minulý týždeň bol napríklad na mobilizačnej krajskej rade Smeru v bratislavskom Istropolise, kde bolo podľa bratislavskej kandidátky na županku Moniky Flašíkovej-Beňovej okolo 900 členov strany. Beňová považuje za fámu, komu vyššia účasť pomôže, či pravici, alebo ľavici. „Vyššia účasť je dobrá pre každého politika, pretože je to pre neho väčší záväzok,“ poznamenala.

Volať ľudí k urnám bude aj opozícia. Podpredseda SDKÚ Viliam Novotný povedal, že odkaz prezídia strany je jasný – ľudia majú prísť voliť. Na oslovenie využijú členskú základňu, známych. Chcú byť aktívni prostredníctvom esemesiek, sociálnych sietí. Pozývať budú k voľbám aj telefonátmi.

Do regiónov mieni chodiť predseda KDH Ján Figeľ. „Z pohľadu KDH nám ide o mobilizáciu, aby voliči nelamentovali, ale prišli voliť,“ zdôraznil s tým, že zodpovednosť za vyššiu volebnú účasť ľudí nemajú len politické strany.

Pre parlamentné strany sú župné voľby aj vecou prestíže. Volebné zisky sa potom premietajú do hodnotení, akým politickým smerom sa Slovensko uberá a či voliči nevyslali signál na zmenu doterajšieho kurzu.

Opozícia však nevyužila obdobie župnej kampane, aby Smeru vyčítala chyby počas jeho doterajšieho vládnutia a naklonila tak šance v prospech vlastných kandidátov na županov. Volebná stratégia parlamentných strán nemá jednotiacu líniu a rozdrobila sa do presviedčania voličov v jednotlivých regiónoch. Viliam Novotný označil za chybu, že opozícia neviedla spoločnú kampaň.

Strany Ľudovej platformy SDKÚ, KDH a Most-Híd nejdú vo všetkých krajoch spoločne. V Nitre a Banskej Bystrici ide KDH so Smerom. Opozícia nemá všade ani spoločných kandidátov na županov. „Chyba nebola na našej strane. Keď chce byť Ľudová platforma v parlamente v pozícii oponenta vládneho Smeru, tak by to malo platiť aj v regionálnych voľbách, lebo potom sú voliči popletení,“ vravel Novotný.

Šéf kresťanských demokratov Ján Figeľ vysvetlil, že pre Ľudovú platformu je strategickou témou celoštátna politika v parlamente. „Nie je možné stotožniť strategický rámec pre celoštátnu politiku s agendou aj politickou situáciou v niektorých krajoch,“ poznamenal. Podľa neho KDH rešpektovalo právomoci krajských organizácií, s čím súviseli aj niektoré dohody s vládnou stranou.

Smer mal tak doteraz jednoduchšiu úlohu a v kampani nemusel čeliť sústredeným útokom opozície. Šéfka klubu Smeru v parlamente a krajská líderka v Banskej Bystrici Jana Laššáková je presvedčená, že regionálna politika je trochu iná ako vrcholová. Je rada, že Smer našiel v Banskej Bystrici zhodu s KDH. Podľa nej sú spoločné stretnutia s kresťanskými demokratmi v regióne bezproblémové. „Išla by som sama proti sebe, keby som hodnotila, že sa opozícia mala spojiť,“ priznala Laššáková.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #kampaň #VÚC