V Košickom kraji sobáš Smeru a maďarských strán

Súčasný župan, člen strany Smer, Zdenko Trebuľa má veľkú šancu vyhrať aj nadchádzajúce voľby. Smeru sa v Košickom samosprávnom kraji totiž opäť podarilo získať na svoju stranu Most-Híd a tentoraz aj SMK, ktoré ho podporujú.

06.11.2013 07:01
Košice Foto: ,
Budova Košického samosprávneho kraja.
debata

Ostatné pravicové strany ani po niekoľkomesačnom taktizovaní a lavírovaní spoločného kandidáta na predsedu kraja napokon nenašli.

Smer spojením s Mostom-Híd a SMK získal významnú základňu voličov maďarskej národnosti. Tí sú známi svojou disciplinovanosťou a v spojení s veľkou voličskou základňou Smeru budú s najväčšou pravdepodobnosťou v regionálnom parlamente vládnuť. Opozíciu prakticky v poslednej chvíli zachránil Rudolf Bauer za KDS, ktorý sa stal takmer jedinou voľbou pre ostatných pravicových voličov. Pomôcť i uškodiť mu môže aj to, že pred 8 rokmi už bol predsedom Košického samosprávneho kraja. Navyše podporu SDKÚ a SaS má ďalší kandidát, Rastislav Masnyk, ktorý mu môže zobrať hlasy.

Rudolf Bauer oznámil svoju kandidatúru dosť neskoro, kým Zdenko Trebuľa mal svoje bilbordy rozmiestnené po kraji už niekoľko týždňov predtým. Je otázne, či dokáže osloviť a zmobilizovať časť pravicových voličov. Šancu môže mať v prípadnom druhom kole volieb, ak k nemu vôbec dôjde.

Vďaka opätovnému sobášu Smeru a maďarských strán čakajú tieto strany na krajskej úrovni pravdepodobne opäť ďalšie štyri roky pri moci. Smer si tak zrejme opäť s veľkou prevahou presadí svoje zámery a maďarské strany pochopili, že v koalícii s ním môžu na regionálnej úrovni presadzovať záujmy svojich voličov.

Pred minulými voľbami v Košickom kraji boli jasní dvaja rivali na post predsedu samosprávneho kraja. Jedným z nich bol ľavicový župan Zdenko Trebuľa. Opozičné strany SDKÚ, SaS, KDH, OKS či DS postavili ako protikandidáta Jána Sulliho, bývalého starostu košického Starého mesta. Trebuľa mal jasnú podporu Smeru aj Mostu-Híd. Nakoniec aj vďaka nim získal 60 percent hlasov, kým druhý Sulli len vyše 23 percent.

Aj voľby v roku 2005 dopadli v prospech Zdenka Trebuľu, ktorý mal podporu Smeru a HZD. Naopak, Rudolf Bauer dovtedajší post župana vo voľbách neobhájil.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #voľby do VÚC