Čím je pre Košický kraj výnimočný pre známe osobnosti?

Známe osobnosti ako herečka Zuzana Tlučková, hudobník Marián Čekovský a ďalší odpovedali v ankete, čím je pre nich Košický kraj výnimočný.

06.11.2013 07:04
Zuzana Tlučková Foto: ,
Zuzana Tlučková
debata

Zuzana Tlučková, herečka
Košice sú moje rodisko, môj domov, kde mám aj rodinu. Teraz, keď sú aj Európskym hlavným mestom kultúry, opekneli a cítim sa tam dobre. Pekné sú nielen Košice a Košický kraj, ale celá naša krajina. V prípade Košíc je výhodou to, že blízko sú krásne lesy a z detstva si pamätám, že som chodila s rodičmi k Hornádu, keď tam ešte fungovalo letovisko. Hrali sme sa tam na deke. Z detstva si pamätám aj to, ako sme sa pri Košiciach hrali na lúkach, kde je teraz sídlisko KVP. Vtedy tam okrem lúk nebolo nič iné. Sú to pre mňa detské spomienky na mesto a okolie, ktoré sa rokmi mení. Pamätám si aj mlynský náhon blízko centra, ktorý už dávno neexistuje. Napriek tomu sa tam stále cítim doma. A keď hráme v Košiciach, aj diváci mi dávajú najavo, že som domáca. Východniari sú srdeční, milí a otvorení ľudia, a preto sa tam rada vraciam. To samozrejme neznamená, že inde na Slovensku sú horší ľudia.

Peter Krcho, lekár
Je to hlavne história Košíc, ľudia, ktorých si pamätám z mojich detských liet a osobne som sa s nimi stretol. Spomenul by som pánov fotografov, napr. Ladislava Rozmana, ale aj výnimočného človeka Ľudovíta Felda.

Peter Krcho Foto: Boris Macko, Pravda
Peter Krcho Peter Krcho

Z lekárov na mňa urobil zvláštny dojem a zrejme aj ovplyvnil moje smerovanie profesor Kňazovický ako výnimočný košický, ale aj európsky chirurg. Vzťah k histórii Košíc najlepšie zachytáva vo svojich knihách Sándor Márai, s ktorým sa v mnohom stotožňujem. Prírodu som si užíval vďaka otcovi, ktorý nás ťahal vždy do okolitých hôr, ale aj do Tatier. Teraz si prírodu užívam znova vďaka bicyklu. Pre moje zamestnanie je Košický kraj výnimočný veľkým počtom komplikovaných pacientov a dennodenných výziev pokúsiť sa zvrátiť to, čo niekedy príroda, inokedy komplikovaná, nie ideálne načasovaná starostlivosť spôsobila.

Po skončení vysokej školy som mohol zostať v Prahe, ale možností som mal dosiaľ pre rozvoj a zavádzanie intervencií určite viac v Košiciach. Aj dnes patrí Košický kraj medzi regióny s nutnosťou zavádzania presnejších a kvalitnejších preventívnych postupov. Cením si najmä odozvu, ktorú dostávam od ľudí, ktorí pochopia úskalia intenzívnej starostlivosti o novorodencov. Cítim sa Košičanom, ale odborne sa veľmi často obraciam na zahraničie, Rakúsko, Anglicko a USA.

Marián Čekovský, hudobník
Košický kraj je výnimočný, pretože sa nachádza na Slovensku, ktoré je celé úžasné.

Marián Čekovský Foto: SITA, Nina Bednáriková
Marián Čekovský Marián Čekovský

Košický kraj mám vo svojom srdci, som tu doma a som tu rád. Máme tu nádherné lesy a nádhernú prírodu, ktorá sa nedá ničím nahradiť. Milujem Slánske vrchy či Hornád s jeho nekompromisnosťou. Máme nádherné nárečia a hodnotnú kultúru. Keď k nám do Košíc zavíta zahraničný turista, tak sa nestačí diviť, koľko je u nás talentovaných umelcov, napríklad v oblasti opery, divadla či baletu.

Milan Kolcun, najznámejší turistický sprievodca
Košický kraj je pre mňa výnimočný tým, že som sa v ňom narodil a žijem tu takmer nonstop. Keďže ho poznám, rád ho ukazujem ostatným, lepšie povedané, chválim sa ním.

Milan Kolcun Foto: Boris Macko, Pravda
Milan Kolcun Milan Kolcun

Snažím sa však, aby toto chválenkárstvo bolo niečím podložené. Som rád, že máme nádherný  Spiš, kde sa pod Spišským hradom narodila moja mama. Teším sa, že tu máme slovenský Vatikán – Spišskú kapitulu či Spišský Jeruzalem. Viem, že Slovenský raj dostal svoje pomenovanie zaslúžene. Som rád, že náš kraj je multikulturálny: slovensko-maďarský, že ho robí pikantnejším rómska menšina, že ho obohacujú svojou náturou Rusíni, že sa tu dobre cítia Česi, Poliaci, Bulhari… Máme tu katolíkov, pravoslávnych aj gréckokatolíckov. Preto sa Košice stali mestom až troch katedrál. Jednou z nich je Dóm sv. Alžbety, ktorá je najväčšou katedrálou na Slovensku. Keď z nej vyjdem na Hlavnú ulicu, vidím meštianske domy takmer každého štýlu, ktoré lemujú potôčik tak, ako ich premiešali dejiny a prekvapujú chodcov novými a novými zákutiami. A v nich objavíte ďalšie dve katedrály, chrámy 11 vierovyznaní východného i západného obradu, operu i balet, rómske divadlo i bábkové, múzeá, galérie, filharmóniu, klasické kiná i krytý štadión pre 10-tisíc divákov. Krajské mesto Košice nie je veľké ani malé, má 240-tisíc obyvateľov, medzinárodné letisko, tretiu najväčšiu zoo v Európe či druhý najstarší maratón na svete."

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #voľby do VÚC