Všetci tí, ktorí dochádzajú za prácou a štúdiom do vzdialenejších miest a chcú voliť, musia sa vrátiť na víkend domov.
Tí, ktorí tak neurobia, nebudú môcť voliť. Takýchto ľudí môže byť viac, najmä kvôli minulotýždňovému Sviatku všetkých svätých a Dušičkám, keď väčšina cestovala domov. Aj táto skutočnosť môže nepriaznivo ovplyvniť volebnú účasť. Očakáva sa, že k urnám príde len okolo 25 percent ľudí. Pred štyrmi rokmi bola volebná účasť takmer 23 percent, čo predstavovalo niečo vyše milióna voličov.
Právo voliť má takmer 4,4 milióna občanov. Na voľbách sa môžu zúčastniť aj cudzinci s trvalým pobytom v obci na území kraja. Šancu voliť majú aj prvovoliči, ktorí pri posledných voľbách do parlamentu v roku 2012 ešte voliť nemohli. Šéfka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová odhaduje, že ide asi o 105-tisíc ľudí.
Záujem o miesta ôsmich županov má 65 kandidátov, o 408 poslaneckých kresiel v krajských parlamentoch sa uchádza takmer 2 600 kandidátov.
Županom sa stane len ten kandidát, ktorý získa aspoň nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. V opačnom prípade sa o dva týždne 23. novembra uskutoční druhé kolo volieb, do ktorého postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti.
Prvé voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnili v roku 2001. Teraz sú to v poradí už štvrté voľby. Náklady na ich uskutočnenie predstavujú okolo 10 miliónov eur.
Oficiálne výsledky volieb by mali byť známe v nedeľu. Štatistický úrad bude zverejňovať na svojej internetovej stránke aj priebežné výsledky po uzavretí volebných miestností po 22. hodine.
Ako voliť a zvoliť?
- Voľby do samosprávnych krajov sú v sobotu 9. novembra v čase od 7. – 22. h
- Volič po príchode do volebnej miestnosti dostane dva hlasovacie lístky. Lístok na voľbu predsedu samosprávneho kraja a lístok na voľbu do zastupiteľstva kraja.
- Na lístku na voľbu predsedu kraja zakrúžkuje poradové číslo iba jedného kandidáta, ktorého si vyberie.
- Na lístku na voľbu poslancov zastupiteľstva zakrúžkuje najviac toľko poradových čísiel kandidátov, koľko poslancov má byť v danom volebnom obvode zvolených. Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode, bude uvedený na hlasovacom lístku.
- V priestore, ktorý je určený na úpravu hlasovacích lístkov, volič vloží do obálky jeden hlasovací lístok na voľbu predsedu kraja a jeden lístok na voľbu do zastupiteľstva. Obálku následne vloží do volebnej schránky.
- Ak volič upraví hlasovacie lístky nesprávne, môže požiadať okrskovú volebnú komisiu o nové lístky.