Krúžkovať treba určený počet kandidátov

Volebný zákon dostatočne nepamätá na právo občanov voliť, ak sú v nemocnici. Voliť môžu len pacienti, ktorí majú trvalý pobyt v okrsku, kde je aj nemocnica.

09.11.2013 07:00
voľby, urny Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Vtedy stačí požiadať okrskovú volebnú komisiu o prenosnú volebnú schránku. Inak to možné nie je, a teda aj pacient zo Žiliny, hoci je v žilinskej nemocnici, ale patrí do iného okrsku, nemá možnosť rozhodovať o zložení župy. S voličskými preukazmi sa v tomto type volieb nepočíta. Zákon však pamätal na občanov členských krajín EÚ. Tí môžu ísť k urnám v regionálnych voľbách, ak majú v danom kraji trvalý pobyt.

Pohodlie občanov zrejme naruší časový stres pri výbere kandidátov. Zákon totiž nepočíta s doručovaním zoznamov kandidátov do domácností. Tie sú vyvesené na úradných tabuliach obcí. Niektoré samosprávy však boli iniciatívne a zoznamy vopred ľuďom doručili.

V nevýhode sú najmä starší ľudia, ktorí nemajú prístup k internetu alebo nemajú dostatočnú počítačovú gramotnosť. Kandidačné listiny sú dostupné na webových stránkach samosprávnych krajov. Preklikať sa k nim dá aj cez webovú stránku ministerstva vnútra.

Členovia okrskových volebných komisií vysvetlia voličom, ako správne vyplniť hlasovacie lístky. Dôležité je, aby voliči krúžkovali len taký počet kandidátov, ktorý sa v danom volebnom obvode volí. Ak volič neoznačí žiadneho kandidáta alebo ich označí viac, ako je stanovené, jeho lístok bude neplatný. Hlasovací lístok bude platný aj vtedy, ak sa niekto rozhodne niečo naň dokresliť, len musí byť správne vyplnený. V prípade, že sa občan pomýli pri krúžkovaní, môže si vypýtať nový hlasovací lístok. Musí si však dať pozor, aby do obálky nevložil aj nesprávne vyplnený lístok.

Ako voliť

  • Voľby do samosprávnych krajov sú v čase od 7.00 do 22.00 hodiny
  • Volič po príchode do volebnej miestnosti dostane dva hlasovacie lístky. Lístok na voľbu predsedu samosprávneho kraja a lístok na voľbu do zastupiteľstva kra­ja.
  • Na lístku na voľbu predsedu kraja zakrúžkuje poradové číslo iba jedného kandidáta, ktorého si vyberie.
  • Na lístku na voľby poslancov zastupiteľstva zakrúžkuje najviac toľko poradových čísiel kandidátov, koľko poslancov má byť v danom volebnom obvode zvolených. Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode, bude uvedený na hlasovacom lístku.
  • V priestore, ktorý je určený na úpravu hlasovacích lístkov, volič vloží do obálky jeden hlasovací lístok na voľbu predsedu kraja a jeden lístok na voľbu do zastupiteľstva. Obálku následne vloží do volebnej schránky.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #VÚC #voliči #voľby do VÚC