Vo Veľkom Krtíši sa volí aj v predajni áut

Šestosedemdesiať zapísaných voličov vo volebnom okrsku číslo 1 volí svojich kandidátov do župy v netradičných priestoroch. V predajni áut, ktorá je súčasť miestneho autoservisu.

09.11.2013 12:20
Veľký Krtíš, Foto: ,
Vo Veľkom Krtíši volili ľudia aj v autopredajni.
debata

Ani tieto nezvyklé priestory však v prvých hodinách hlasovania nepritiahli voličov k volebným urnám. Po asi troch hodinách mohli počítať členovia volebnej komisie ľudí so záujmom o voľby na prstoch.

„Zatiaľ k nám chodili iba starší ľudia, mladí ráno nejavili o voľby záujem,“ informovala predsedníčka volebnej okrskovej komisie v autopredajni Anna Masariková. Verí však, že počas dňa ľudia k urnám prídu. Na tomto mieste sa nevolí prvý raz a v minulosti chodievalo do netradičnej volebnej miestnosti voliť aj okolo 40 percent zo zapísaných voličov. Ako sa to vyvinie dnes, si ale Masariková netrúfala predpovedať.

Pred volebnou miestnosťou sme stretli manželov Mižúrovcov, ktorí sú už na dôchodku. Tí chodia voliť pravidelne. „Doteraz sme nevynechali ani jedny voľby,“ zdôraznil Milan Mižúr. V tej istej volebnej miestnosti odvolil hneď ráno aj 75-ročný dôchodca Barnabáš Varga, ktorý býva v domove dôchodcov. „Do domova prídu aj s urnou, no vtedy tam nebudem. Preto som prišiel odvoliť do volebnej miestnosti. Považujem to za svoju občiansku povinnosť,“ zdôraznil dôchodca, ktorý podľa vlastných slov býval ešte donedávna pravidelným členom volebných komisií.

Viacerí Veľkokrtíšania sa dopoludnia rozbehli po nákupoch, do volebných miestnosti sa chystajú až popoludní, alebo podvečer. Ako pani Erika Černáková. ,Najskôr treba nakúpiť a potom pôjdeme k voľbám," poznamenala. Podobne odpovedal 52-ročný Milan Zachar, ktorý voľby tiež nechce odignorovať. „Voliť pojdem. Prečo sa ich veľa ľudí odmieta zúčastniť? Lebo sú znechutení a otrávení, že sa majú vždy horšie. Ja si ale myslím, že voliť ísť treba,“ podčiarkol Zachar. 47-ročný Dionýz Jekkel išiel dopoludnia z tržnice s nákupom a na voľby sa nechystal. „Tých kandidátov jednoducho nepoznám. Tak ako by som mal z nich niekoho seriózne vybrať?“ povedal.

Slabý záujem o voľby vo Veľkom Krtíši dokumentovala aj situácia v jedálni jednej zo základných škôl, tu majú sídlo hneď tri volebné okrsky. Volebný okrskom číslo 2, 3 a 9. Dohromady majú tieto tri okrsky zapísaných asi 2 500 voličov, no tým sa k urnám akoby nechce. V jednom z okrskov nemali pred desiatou hodinou ani dvadsiatku voličov, ktorí už odvolili, v druhých dvoch ešte menej. „Aj k nám chodia zatiaľ väčšinou iba starší ľudia,“ konštatovala podpredsedníčka okrskovej volebnej komisie číslo 3 Silvia Mäsiarová.

Predseda komisie číslo 9 Jaroslav Chromý podotkol, že hoci chodí málo voličov, prvého mali hneď o siedmej. „Prišiel s tým, že chce byť odfotený ako prvý volič. Nebol tu však vtedy nikto z médií,“ povedal Chromý. 21-ročný Heňo Mitter zdôraznil, že jeho voľby nezaujímajú. „Politikov zaujíma vždy vlastný prospech. Až potom občan,“ vysvetlil prečo. Voliť nepôjde. Zato 57-ročná Mária Henyigová voliť išla. Podľa nej by mali zvolení politici viac pracovať v prospech ľudí. „Aby národu bolo lepšie,“ dodala.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #VÚC #voľby do VÚC