Aký bude súboj Mikuš - Berényi?

Pred druhým kolom župných volieb v Trnavskom kraji sú v hre odpovede na dve základné otázky: Prvú, či v ňom pôjde o súboj hodnotový, teda medzi pravicou a ľavicou, alebo sa zvrhne na etnický, teda Slovákov s Maďarmi.

12.11.2013 12:14
voľby 2013 Foto: ,
Ilustračné foto
debata (4)

A druhú, či v prípade, ak by sa Józsefovi Berényimu (kandidát SMK a OKS) podarilo zvíťaziť nad Tiborom Mikušom (nezávislý kandidát podporovaný Smerom, SNS, KSS, SZ, SMS a ND), nebude musieť novozvolený župan dokazovať, či je vôbec občanom Slovenskej republiky v zmysle platných zákonov.

„Etnické delenie u voličov určite zohrá úlohu, ale práve z tohto dôvodu víťazstvo pána Berényiho nepredpokladám,“ mieni sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK. Pripomína, že v posledných prieskumoch radikálnejšia neparlamentná SMK naozaj získava percentá na úkor parlamentného Mostu-Híd, ktorého kandidát József Nagy skončil v sobotňajšom prvom kole až na štvrtom mieste. „Je tu istý signál, že najmä na juhu SMK preberá časť voličov Mostu-Híd,“ hodnotí Haulík. Pripisuje to však skôr „kŕču“, z ktorého sa stále nevie vymaniť celá parlamentná pravica. Nie radikalizácii občanov maďarskej národnosti na etnicky zmiešaných územiach.

Trnava bola podľa Haulíka aj doteraz príkladom dobrého fungovania spolupráce medzi „slovenským“ županom a „maďarskými“ poslancami v krajskom zastupiteľstve. Sociológ síce nenamieta, že národnostné problémy v regióne sú, no momentálne ich vidí „na úrovni studeného mieru“. Aj keď pravica zrejme odporučí svojim voličom podporiť v druhom kole Berényiho, Haulík si nemyslí, že aj voliči slovenskej národnosti sa jej výzvy budú automaticky držať. Očakáva preto hladké víťazstvo Mikuša.

„Keďže pravicová opozícia vytušila reálnu šancu na zisk ďalšieho županského kresla, zrejme sa vynasnaží spojiť sily a presadiť Berényiho,“ predpovedá politológ Tomáš Koziak. Ak by Berényinu okrem Nagyových pribudli aj hlasy v poradí tretieho Ivana Uhliarika (kandidát KDH a SDKÚ), išlo by o spojenie na princípe pravicových hodnôt. Ak by však Uhliarikovi voliči prešli k Mikušovi a, naopak, Nagyovi k Berényimu, došlo by k etnickému súboju.

„Jazýčkom na váhach by sa znovu mohlo stať KDH, ktoré je v podobných prípadoch najviac náchylné na pragmatické kompromisy,“ uvádza Koziak. Skôr sa však domnieva, že sa kresťanskí demokrati tentoraz priklonia k pravicovým partnerom. Výsledok druhého kola napriek tomu odhadovať nechce, z dôvodov prakticky totožných s Haulíkovými. „Nemožno očakávať, že sa všetci Uhliarikovi aj Nagyovi voliči priklonia k odporúčanému kandidátovi,“ tvrdí.

Ak by sa však tak stalo, má šéf SMK naozaj reálnu šancu vyhrať boj o trnavského župana. V prvom kole totiž Berényi spolu s Uhliarikom a Nagyom získali celkovo zhruba 43-tisíc hlasov oproti Mikušovým 31-tisícom.

Béla Bugár, šéf Mostu-Híd, sa už vyjadril, že v druhom kole Berényiho podporí, dokonca mu na propagáciu ponúka všetky svoje bilboardové plochy. Podobne mu už prisľúbila spoluprácu aj SDKÚ. „Sme za spájanie stredopravých síl a v týchto intenciách budeme postupovať aj v Trnavskom kraji,“ uviedla hovorkyňa modrých Jana Zvončeková. KDH zatiaľ jasne nereagovalo, podľa hovorcu Mateja Kováča sa rozhodnú tento týždeň.

V prípade zvolenia Berényiho za župana určite ožijú úvahy, či je tento politik skutočne slovenským občanom. Šéf SMK je totiž v podozrení, že prijal maďarské občianstvo, čím by mal slovenské automaticky stratiť. „Som slovenský občan,“ bráni sa Berényi pravidelne. Slovenské občianstvo mu zatiaľ naozaj nikto neodobral. Berényi však nikdy jednoznačne nevyhlásil, že nie je aj občanom Maďarska. „Toto je prípad pre právnikov, tí budú musieť zistiť, či pán Berényi po prípadnom zvolení môže zastávať úrad,“ uzatvára Koziak.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #VÚC #Berényi #Mikuš