Za lepší program RTVS môžu byť vyššie koncesie, tvrdí Maďarič

Prípadné zvyšovanie úhrad za vysielanie verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), tzv. koncesií bude aktuálne po skvalitnení programu RTVS. Na pondelkovom rokovaní Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, ktorý sa v druhom čítaní zaoberal platbami za vysielanie RTVS, to konštatoval minister kultúry Marek Maďarič.

15.10.2012 14:24
debata (29)

Výška poplatku na Slovensku je po prerátaní na obyvateľa a na povinnosti, ktoré má verejnoprávny vysielateľ, „bezkonkurenčne v európskom okolí najnižšia“, povedal pre médiá po rokovaní výboru minister kultúry. Zvýšenie tzv. koncesií tento ani na budúci rok nie je reálne. Zvýšiť sa môžu až keď si RTVS získa dôveru verejnosti, zdôraznil Maďarič s tým, že valorizáciu úhrad za vysielanie si verejnoprávne médiá „jednoducho musia zaslúžiť“.

„Ak by sme uvažovali o tom, že ten poplatok by sa mal nejakým rozumným spôsobom zvýšiť, musí prísť aj zmena postoja verejnosti k verejnoprávnym médiám,“ konštatoval ďalej Maďarič s tým, že RTVS dostane šancu ponúknuť kvalitnú pôvodnú rozhlasovú a televíznu tvorbu aj vďaka zvýšeniu objemu prostriedkov zo zmluvy so štátom. Podľa návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013 by do RTVS cez zmluvu so štátom malo prísť o 100 percent viac ako v tomto roku, teda 28 miliónov eur.

Podľa Maďariča je „overeným spôsobom v Európe, keď sú verejnoprávne médiá financované z úhrad alebo niekde koncesionárskych poplatkov, jednoducho z poplatkov, ktoré dáva verejnosť, v kombinácii najmä v menších štátoch aj s dotáciou štátu, niekde na báze zmluvy so štátom – ako je to na Slovensku“. Prípadná valorizácia tzv. koncesionárskych poplatkov určite na budúci rok nebude, zdôraznil šéf rezortu kultúry, pod ktorého patrí aj mediálna legislatíva.

„Ak by sme prišli s takouto iniciatívou, tak možno ten legislatívny proces by sa rozbehol v roku 2013 a som za taký valorizačný mechanizmus, ktorý by znamenal, že by vždy po nejakom čase, po dvoch po troch rokoch nezávislá komisia vyhodnotila financovanie a možnosti financovania verejnoprávneho vysielateľa a navrhla by v závislosti od ekonomickej situácie aj situácie obyvateľstva nejakú zmenu vo financovaní,“ opísal možný model zvyšovania koncesií.

Navrhovaná novela zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS chce zachovať úhrady. Takzvané koncesie by podľa v súčasnosti platného zákona mali od začiatku budúceho roka spolu so zmluvou so štátom zaniknúť a nahradiť ich mala priama dotácia zo štátneho rozpočtu. Parlament to schválil vlani koncom októbra v novele zákona o RTVS, ktorú vypracovalo MK SR za vedenia Daniela Krajcera (SaS).

Návrh zachovania koncesií okrem iného počíta s tým, že spoločnosť zriadená spoločne SRo a STV na výber koncesií zanikne a poplatky si bude vyberať priamo RTVS. Výška úhrady sa meniť nemá, napríklad sadzba pre fyzickú osobu ostáva 4,64 eura mesačne.

Podľa členky Výboru NR SR pre kultúru a médiá, poslankyne za opozičnú SDKÚ Magdalény Vášáryovej je zachovanie úhrad ďalšou daňou. Existenciu verejnoprávnych médií podporuje, no zároveň sa podľa nej treba zamyslieť nad výškou platby za vysielanie RTVS.

„Len sa vraciame, neriešime podfinancovanie verejnoprávnych médií,“ konštatovala pre novinárov Vášáryová. Podľa poslankyne zmluva so štátom neslúži na podporu pôvodnej tvorby verejnoprávnych médií, ale je cestou, ako štát vstupuje do rozhodovania o tvorbe v RTVS.

Výbor NR SR pre kultúru a médiá dnes tiež v druhom čítaní prerokoval a do pléna posunul vládny návrh novely zákona o vysielaní a retransmisii. Novela reaguje na požiadavky európskej smernice, ktorá okrem iného vyžaduje, aby Slovensko garantovalo podporu európskych audiovizuálnych diel. Do zákona sa má okrem iného dostať zákaz vysielania telenákupu na lieky, ktoré podliehajú povoleniu na uvedenie na trh a vysielania telenákupu na zdravotné výkony.

29 debata chyba