Zabiť Kaddáfího? Briti to nevylučujú

Veľká Británia nevie vylúčiť, že líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa stane cieľom jedného z jej útokov. "Nebudeme zachádzať do detailov a hovoriť, kto alebo čo môže byť cieľom," vyhlásil v pondelok šéf britskej diplomacie William Hague.

21.03.2011 13:06 , aktualizované: 17:33
Muammar Kaddáfí Foto:
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí
debata (102)

Na opakovanú otázku, či vie vylúčiť, že britská armáda sa pokúsi o zabitie Kaddáfího, Hague odvetil: „Nebudem zachádzať do špekulácií. Závisí to od okolností v danom čase.“

Náčelník britských ozbrojených zložiek zas vyhlásil, že Kaddáfí „absolútne“ nie je cieľom prebiehajúcej vojenskej akcie spojencov v Líbyi. Podľa generála Davida Richardsa to neumožňuje schválená rezolúcia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).

„Absolútne nie. Neumožňuje to rezolúcia OSN a nie je to niečo, o čom by sme chceli ďalej diskutovať,“ povedal generál Richards pre spravodajskú stanicu BBC.

O zabití Kaddáfího ako prvý začal v nedeľu hovoriť britský minister obrany Liam Fox. V rozhovore pre BBC povedal, že zabitie Kaddáfího „by mohlo byť jednou z možností“.

Vyhlásenie Foxa v pondelok kritizoval jeho americký rezortný kolega Robert Gates. „Som presvedčený, že je dôležité, aby sme konali v súlade s mandátom, ktorý nám vyplýva z rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN,“ vyhlásil.

Amerika je proti

Podľa Gatesa rezolúciu BR OSN, ktorá schvaľuje medzinárodnú operáciu v Líbyi, podporila „veľmi široká koalícia krajín“ a ak by teraz koaličné sily začali pridávať ďalšie ciele, mohlo by to narušiť medzinárodný konsenzus.

Gates taktiež varoval pred tým, aby armády krajín Západu poskytovali priamu pomoc líbyjským opozičným silám. Zosadenie Kaddáfího je podľa neho dlhodobý proces, ktorý musí prebehnúť bez výraznejšieho zasahovania zvonku. „Toto si musia v zásade vyriešiť Líbyjčania sami,“ hovorí Gates. „Naším prvoradým cieľom je vytvoriť bezletovú zónu a zabrániť tak Kaddáfího armáde vo vyvražďovaní vlastného obyvateľstva,“ vyhlásil americký minister obrany.

Prevezme operáciu NATO?

Severoatlantická aliancia bude pripravená podporiť intervenciu medzinárodnej koalície v Líbyi už „o pár dní“, uviedol v pondelok francúzsky minister zahraničia Alain Juppé. „Koordinácia intervencie je riadená Spojenými štátmi v úzkej spolupráci s Francúzskom a Britániou,“ povedal Juppé pre novinárov počas stretnutia ministrov zahraničia štátov EÚ v Bruseli. Predstavitelia NATO zatiaľ rokovali o roli aliancie v konflikte na separátnom stretnutí.

Z rôznych európskych krajín zaznievajú hlasy, že velenie alebo dohľad nad operáciami voči Líbyi by mala prevziať Severoatlantická aliancia. Tá v tom vraj má skúsenosti aj prostriedky, čo podotkol napríklad taliansky minister zahraničia Franco Frattini, ktorý sa v Bruseli zúčastňuje na rokovaniach šéfov diplomacie únijných krajín. Podobný postoj zastáva aj Slovenská republika.

Problém je však v tom, že aliancia sa zatiaľ ešte do akcií voči Líbyi nezapojila. Už niekoľko dní o tom síce intenzívne rokuje, zatiaľ sa ale bola schopná dohodnúť len na pláne presadzovanie zbrojného embarga voči Líbyi. Vlastnú akciu v tomto smere však nespustila. Stať by sa tak ale mohlo už v pondelok na zasadnutí Severoatlantickej rady, teda najvyššieho rozhodovacieho orgánu NATO.

Zatiaľ čo sa zdá, že v prípade presadzovania zbrojného embarga by aliancia mohla dať svojim lietadlám a lodiam zelenú, v prípade podielu na zabezpečovaní alebo presadzovaní bezletovej zóny je to o poznanie komplikovanejšie. Hlavný problém predstavuje odpor či veľmi rezervovaný postoj Turecka. Ankara upozorňuje, že bombardovanie v Líbyi zasahuje i civilistov. Podľa diplomatov možno rozhodnutia Severoatlantickej rady čakať pravdepodobne až v ďalších dňoch.

„Sme presvedčení, že je čas posunúť sa od operácie koalície smerom ku koordinovanejšej akcii pod patronátom NATO, pretože aliancia má skúsenosti aj prostriedky na to, aby dokázala zvládnuť takúto akciu,“ povedal Frattini, ktorého krajina sa na akciách koalície proti režimu Muammara Kaddáfiho podieľa.

„Krajiny ako Luxembursko, rovnako ako mnoho ďalších krajín, nemajú inú možnosť, ako sa zapojiť, ako v rámci NATO,“ vyhlásil šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn. Je podľa neho potrebné jasne určiť, čo kto bude robiť.

102 debata chyba