Zamestnanci budú mať opäť vyššiu ochranu

Vyššia ochrana zamestnancov a zrovnoprávnenie dohodárov. To sú najdôležitejšie zmeny, ktoré od januára zavádza vynovený Zákonník práce. Minister práce Ján Richter ho hodnotí ako moderný a vyvážený.

25.10.2012 17:47 , aktualizované: 26.10.2012 12:09
parlament Foto:
Ilustračné foto
debata (161)

Vyššia ochrana zamestnancov a zrovnoprávnenie dohodárov. To sú najdôležitejšie zmeny, ktoré od januára zavádza vynovený Zákonník práce. Minister práce Ján Richter ho hodnotí ako moderný a vyvážený.

Zamestnanci, ktorí vo firme odrobili aspoň dva roky, od januára nezostanú na ulici bez peňazí. Súčasťou schválenej novely zákonníka je totiž aj návrat k súbehu výpovednej lehoty a odstupného. V praxi to znamená, že ak zamestnanec dostane výpoveď, bude mať nárok na výpovednú lehotu a dostane aj odstupné.

Vynovený pracovný kódex znamená tiež väčšiu ochranu zamestnancov, dohodárov aj matiek s deťmi pri výpovedi, obmedzuje reťazenie pracovných zmlúv a bráni vynúteným živnostiam. Predavačky v obchodoch sa však viac voľna počas nedieľ či sviatkov nedočkajú, i keď sa o zákaze predaja v parlamente búrlivo diskutovalo.

Hoci opozícia sľubovala k zmenám v zákonníku dlhú diskusiu, tá trvala v parlamente len necelý deň. Opozícia predložila množstvo pozmeňovacích návrhov, ani jeden jej však v snemovni neprešiel. Richter zostal krátkou diskusiou v parlamente zaskočený. Priznal, že očakával dlhšiu rozpravu. Neodpustil si kritiku odborárov, ktorí podľa neho hľadali podporu k zmenám týkajúcim sa zákazu práce cez sviatky a počas nedieľ v obchodoch medzi politikmi v jednotlivých poslaneckých kluboch.

Vláda a odborári hodnotia, že sa do zákonníka znovu vracajú opatrenia, ktoré zavedú rovnováhu medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Opozícia a firmy, naopak, vyhlasujú, že sa pod pracujúcimi začnú viac triasť stoličky a firmy budú prepúšťať. Július Brocka z KDH poukazoval na to, že podniky prepúšťajú stovky ľudí len preto, aby sa vyhli novému pracovnému kódexu. Minister Richter opozícii odkázal, že ľudí z fabrík vyháňa kríza a nie zákonník. „Zmeny v zákonníku, ktoré prijala Radičovej vláda, naklonili misky váh medzi zamestnávateľmi a zamestnancami v neprospech zamestnancov. Teraz ich vraciame znova do rovnováhy,“ povedal Richter.

Zákonník práce nie je na to, aby pomáhal vytvárať pracovné miesta, myslí si sociologička Zuzana Kusá. "Zákonník má vyrovnávať vzťahy medzi zamestnávateľmi a zamestnancami, " upozorňuje. Podľa nej zamestnávatelia vždy pri takýchto zmenách, ktoré sa ich dotýkajú, vyťahujú kartu prepúšťania ako demonštráciu sily bez ohľadu na prijatú legislatívu. Zároveň hovorí, že Mihálov Zákonník práce odobral odborom možnosť spolurozhodovať o organizovaní pracovných výkonov zamestnancov. Práve posilnenie pozície zástupcov zamestnancov podľa nej znamená každodennú ochranu zamestnanca.

Prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík je rozčarovaný z toho, že neprešli návrhy, ktoré by zrušili prácu v obchodných sieťach počas sviatkov. „Tých 250-tisíc zamestnancov, prevažne žien, by si to zo sociálneho hľadiska zaslúžilo, im pomôcť, aby mohli byť s rodinou,“ reagoval Gazdík na to, že obchody zostanú cez sviatky naďalej otvorené, ako je to dnes. Zároveň vyhlásil, že odborári sa nevzdávajú a túto tému otvoria pri zákone o štátnych sviatkoch, lebo sú presvedčení, že obchodníkom nehrozí žiadna strata zisku ani to neohrozí zamestnanosť.

Nespokojná so zmenami je aj opozícia. Tá tvrdí, že budú klincom do rakvy slovenskej ekonomiky. Napríklad podľa Ľudovíta Kaníka z SDKÚ sa prijatím zákonníka práve zamestnanci stanú najohrozenejšou skupinou. Podľa exministra práce Jozefa Mihála z SaS zmeny zablokujú tvorbu pracovných miest a prispejú k tomu, že pracovné miesta budú zanikať. Podľa šéfa klubu strany Most-Híd Lászlóa Solymosa novela neopodstatnene posilňuje postavenie odborov a ich šéfov.

Pre opozíciu je tŕňom v oku aj spomínaný návrat súbehu výpovednej lehoty a odstupného. Doteraz si zamestnanec pri výpovedi môže vybrať buď výpovednú lehotu, alebo odstupné. Po novom bude mať nárok aj na jedno, aj na druhé, musí však vo firme odpracovať najmenej dva roky. Zamestnanec dostane odstupné nielen pri skončení pracovného pomeru dohodou, ale aj pri výpovedi z organizačných a zo zdravotných dôvodov. Výška odstupného bude závisieť od počtu odpracovaných ro­kov.

Pri výpovedi budú špeciálne chránení osamelí rodičia, ktorí sa starajú o deti mladšie ako tri roky, a ľudia, ktorým lekár dočasne zakázal nočnú prácu. Ak sa firma rozhodne premiestniť prevádzku a títo zamestnanci s tým nebudú súhlasiť, a preto dostanú výpoveď, budú si môcť vyčerpať výpovednú lehotu a dostanú aj odstupné.

Zmenia sa tiež podmienky pre reťazenie pracovných pomerov na určitý čas. Kým dnes je možné uzatvoriť pracovný pomer na určitý čas najviac na obdobie troch rokov a možno ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci týchto troch rokov najviac trikrát, po novom bude možno takýto pracovný pomer dohodnúť najdlhšie na dva roky. V rámci týchto dvoch rokov ho zamestnávateľ môže predĺžiť či opätovne dohodnúť najviac dvakrát. Reťazenie sa však netýka zamestnancov agentúr dočasného zamestnávania.

Celkové množstvo nadčasov, ktoré bude môcť zamestnanec odpracovať, bude 400 hodín, tak ako je to aj dnes. Z toho nariadených bude môcť byť najviac 150 hodín. Výnimku budú mať zdravotníci, po dohode so zamestnávateľom môže najviac odpracovať 250 hodín. Skráti sa však doba, za ktorú musí firma nadčasy vyplatiť, z dnešných 12 mesiacov na 4 mesiace.

Obchody zostanú zatvorené tak ako v súčasnosti, počas Veľkonočnej nedele, od poludnia Štedrého dňa 24. decembra, na Prvý sviatok vianočný 25. decembra a na Nový rok. Smer však nevylúčil, že sa k tejto téme po dohode s partnermi ešte vrátia.

Čo prinesie Zákonník práce

 *** pracovný pomer na dobu určitú** a reťazenie – maximálne na dva roky, predĺžený najviac 2-krát, výnimka neobmedzeného reťazenia práce cez agentúry však zostáva

*** dohodárom -**

*** súbeh odstupného a výpovednej lehoty:**

1-mesačné odstupné + 2 mesiace výpovedná lehota

2-mesačné odstupné + 3 mesiace výpovedná lehota

3-mesačné odstupné + 3 mesiace výpovedná lehota

4-mesačné odstupné + 3 mesiace výpovedná lehota

*** výpovedná lehota**

*** práca nadčas**

*** zohľadnenie nadčasov v mzde**

*** náhrada za stratu pracovného času**

*** náhrada za neplatnú výpoveď**

  • ak súd rozhodne o nezákonnosti výpovede, do 12 mesiacov patrí zamestnancovi plná náhrada a nad 12 mesiacov určí náhradu súd, ale maximálne za 36 mesiacov – možnosť dohody v kolektívnej zmluve vyplatiť náhradu alebo poskytnúť náhradné voľno za čas strávený navyše na služobnej ceste – ak sa zamestnanec a firma nedohodnú na čase čerpania náhradného voľna, nadčasy musí firma vyplatiť do 4 mesiacov – nariadené nadčasy 150 hodín, pre zdravotníkov ďalších 100 hodín v kolektívnej zmluve, celkové nadčasy do 400 hodín – dlhšiu výpovednú lehotu bude možno dohodnúť v kolektívnej alebo v pracovnej zmluve – ak pracovný pomer trval najmenej dvadsať rokov.- ak pracovný pomer trval od 10 do 20 rokov – ak pracovný pomer trval od 5 do 10 rokov – ak pracovný pomer trval od 2 do 5 rokovbude sa na nich vzťahovať minimálna mzda, budú mať nárok na odpočinok, príplatky za prácu v noci a cez sviatok, materskú a rodičovskú dovolenku aj ochranu pred neplatnou výpoveďou. Nebudú môcť odpracovať viac ako dvanásť hodín denne.

Pôvodnú agentúrnu správu nahradil autorský článok

© Autorské práva vyhradené

161 debata chyba