Bosorky v Austrálii už nie sú mimo zákon

Austrálske bosorky a čarodejníci budú vo štvrtok oslavovať pri splne mesiaca po tom, ako vláda štátu Viktória navrhla zrušenie právnej normy stavajúcej čarodejníctvo mimo zákon.

21.07.2005 11:34
debata

Štátny minister spravodlivosti Rob Hulls predložil návrh zrušenia zákona o tuláctve s tým, že v súčasnej dobe už nie je opodstatnené, aby boli veštenie či čary trestnými činmi, keďže už nepredstavujú hrozbu pre právo a poriadok.

„Má takmer 200 rokov a je plný formulácií a postojov Dickensovho Anglicka,“ povedal Hulls o zákone v štátnom parlamente. Jeho návrh poslanci s najväčšou pravdepodobnosťou schvália do dvoch mesiacov.

Iniciatívu vlády privítala organizácia Pagan Awareness Network, podľa ktorej ide o posledný zákaz čarodejníctva v Austrálii. Ako uviedol koordinátor organizácie vo Viktórii Gavin Andrew, dobrú správu budú večer v Melbourne oslavovať tisíce ľudí.

Za uplynulých päť rokov sa objavila len jediná žaloba na základe zákona o tuláctve. Týkala sa veštenia a bola zamietnutá.

Ďalšie delikty pokryté zákonom, ako sú útek z väzby, obscénne obnažovanie sa, žobranie a prechovávanie vlamačských nástrojov, bude riešiť nový zákon.

debata chyba