Cirkev nabáda na darovanie orgánov

Mladá Londýnčanka Sian Arthurová trpí zlyhávaním obličiek. Tri razy do týždňa potrebuje dialýzu a trpezlivo čaká na darcu obličky. Podľa lekárov najmenej dva roky. Ak by aj napríklad pri autonehode zomrel niekto, kto by bol pre ňu vhodným darcom obličky, lekári by ju mohli transplantovať len v prípade, že obeť autonehody bola zapísaná v zozname posmrtných darcov orgánov. A donedávna ešte pritom platilo, že aj výslovný súhlas s darovaním orgánov mohol po smrti možného darcu odmietnuť ich príbuzný.

10.10.2007 12:36
Operácia Foto:
Operácia - ilustračné foto
debata

V britskom zozname tých, čo súhlasia s posmrtným darovaním svojich orgánov, je vyše 13 miliónov ľudí – necelá štvrtina obyvateľov. Na transplantáciu zas čaká vyše osemtisíc pacientov. Pre nedostatok možných darcov orgánov Anglicko teraz zvažuje zavedenie systému, podľa ktorého by za možného darcu orgánov bol po smrti považovaný každý človek s výnimkou tých, čo si to výslovne neželajú. Pred troma rokmi takýto návrh však v parlamente neprešiel.

Tentoraz sa do debaty v hornej komore britského parlamentu zapojila aj anglikánska cirkev. Darovanie orgánov označila za „kresťanskú povinnosť“. „Časti tela by sa (po smrti) nemali zamieňať so samotnou osobnosťou a najlepší spôsob, ako s nimi zaobchádzať s pietou, je využiť ich na liečenie iných,“ vyhlásil referend Tom Butler. Za posmrtné darovanie orgánov je aj katolícka cirkev.

Podľa anglikánskej cirkvi sa však ľudia majú slobodne rozhodnúť. Na slobode rozhodovania stavia aj konzervatívna opozícia. „Štát nemôže vlastniť naše telá alebo mať po smrti právo na odobratie orgánov,“ zdôraznil nedávno tieňový minister zdravotníctva Andrew Lansley. Proti systému tzv. predpokladaného súhlasu s darovaním orgánov po smrti boli napríklad zástupcovia miestnej správy v Škótsku.

Čoraz viac pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu, a, naopak, nedostatok darovaných orgánov trápi celú Európu. V Európskej únii čaká na transplantáciu takmer 40-tisíc ľudí. Na Slovensku napríklad na transplantáciu obličky čakalo pred dvoma rokmi 741 ľudí. Podľa zdrojov EÚ odhadom 15–30 percent pacientov sa transplantácie srdca, pečene alebo pľúc nedožije.

Brusel aj preto nedávno vyzval členské štáty, aby sa zapojili do debaty o tom, či nezaviesť niečo ako spoločnú databázu možných darcov orgánov alebo vzhľadom na rozcestovanosť ľudí po EÚ aj Európsku darcovskú kartu. S nedostatkom darcov súvisí aj rozšírenie pašovania orgánov z chudobných štátov. Jednu zo svojich obličiek si často v pokútnych podmienkach nechávajú vyoperovať chudobní ľudia najmä v ázijských krajinách.

Na problém darcovstva orgánov svojským spôsobom upozornila kontroverzná reality šou, ktorú na jar vysielala holandská televízia – diváci mali radiť nevyliečiteľne chorej žene, komu má po smrti darovať obličku. Až na konci autori reality šou oznámili, že tentoraz šlo od začiatku o podvod, o ktorom boli vopred informovaní všetci účastníci „hry“.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy