Cuper vystúpil na Kilimandžáro, Lexa ochorel

27.10.2007 16:30
Cuper vystúpil na Kilimindžáro
Ján Cuper (druhý sprava) spolu so známym podnikateľom Miroslavom Belicom (prvý sprava) vystúpili na najvyššiu horu Afriky Kilimandžáro Autor:

Bývalý politik a známy advokát 61-ročný Ján Cuper spolu so známym podnikateľom a bývalým horolezcom Miroslavom Belicom vystúpili na najvyššiu horu Afriky Kilimandžáro (5 895 m n.m.). Čo sa podarilo Cuperovi, nevyšlo jeho klientovi, bývalému šéfovi Slovenskej informačnej služby, Ivanovi Lexovi a ďalším dvom členom expedície, ktorí pre vysokohorskú chorobu na vrchol nevystúpili.

Zostali vo výške 5 100 metrov nad morom. Členovia expedície boli v Tanzánii na obchodnej ceste, počas ktorej Cuper a Belica vystúpili na Kilimandžáro.

Cuper sa na Uhuru peak, teda na samotný vrchol hory, dostal po štvordňovom šliapaní, každý deň zdolal takmer 20 km a osemhodinovom nočnom výstupe zo základného tábora, ktorý je vo výške 4 700 metrov. Cuper bol 14 337 turistom, ktorý sa na vrchol dostal a patrí medzi najstarších. Pod štítom zostali omnoho mladší, medzi nimi i o 15 rokov mladší Lexa.

Cupera na vrchol doviedol vodca Hashim z kmeňa Chagga spolu s nosičmi, ktorí niesli jedlo a zimné oblečenie. Kým počas výstupu do základného tábora vládlo pekné, teplé počasie, na vrchole bolo 20 stupňov pod nulou.

Ivan Lexa pri raňajkách v...
Ivan Lexa pri raňajkách v základnom tábore. Autor: SITA
 
Ján Cuper (vpravo) pri nočnom...
Ján Cuper (vpravo) pri nočnom výstupe na Kilimandžáro. Vľavo vodca Hashim kontroluje zdravotný stav Ivana Lexu a pre vysokohorskú chorobu ho posiela do základného tábora. Autor: SITA

Ivan lexa (vpravo a Ján Cuper (vľavo)...
Ivan lexa (vpravo a Ján Cuper (vľavo) pri oddychu počas výstupu na Kilimandžáro, ktorý Lexa nakoniec vzdal. Autor: SITA
 
Autor: SITA

Advokát Ivana Lexu si chcel výstupom na Kilimandžáro overiť svoje schopnosti. „Som šťastný, že sa mi to podarilo,“ uviedol Cuper. Zároveň dodal, že je úžasný pocit pozerať sa po náročnom výstupe do krátera a „uvedomiť si, že človek ešte nepatrí do starého železa“.

Cuper sa na zdolanie najvyššie turisticky dostupnej hory svedomito pripravoval. Každý deň chodil na Dunajskú hrádzu korčuľovať, niekedy aj 40 kilometrov a v lete absolvoval hrebeňovku Nízkych Tatier.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk