Vedci: Ryby vedia počítať do štyroch

26.02.2008 11:54
ryba
Ilustračná fotografia Autor:

Talianski vedci zistili, že ryby vedia počítať do štyroch. Platí to aspoň v prípade samíc obťažovaných samcami. Ide vraj o podobné matematické vlohy aké prejavujú opice, delfíny alebo polroční kojenci.

„Získali sme dôkazy, že ryby prejavujú základné matematické znalosti,“ povedal britskému denníku The Guardian psychológ z Padovskej univerzity Chistian Agrillo.

Agrillo sa so spolupracovníkmi zameral na rybičky nazývané živorodka komária, ktorých pôvodným domovom boli severoamerické vody, ale medzitým zdomácneli aj v Európe. K predpokladu, že ryba vie počítať, dospeli vedci potom, čo zistili, že obťažované samičky dokážu pred dotieravými samcami zmiznúť do väčšieho húfu.

Skúmané rybky umiestnili do ústrednej nádrže, oddelené z dvoch strán od nádrže s rozdielne veľkými húfmi rýb. Rybky v hlavnej nádrži vystavili obťažovaniu a tie neomylne zamierili k najväčšiemu húfu, aj v prípade, že sa k nemu nemohli pridať. Vedci tiež experimentálne dokázali, že ryby dokážu rozlišovať medzi húfmi s veľkosťou jednej alebo dvoch rýb, dvoch alebo troch, troch alebo štyroch rýb. Nepoznajú však rozdiel medzi húfom štyroch alebo piatich rýb.

V prípade vyšších počtov vedeli skúmané ryby rozlíšiť, ktorý húf je výrazne, napríklad dvakrát väčší. Pri menších rozdieloch – trebárs 12 a 16 rýb – už mali s rozlišovaním problém. Výskumný tím z toho usúdil, že živorodky pravdepodobne používajú rozlišovací systém, počty a hrubý odhad preto, aby si dokázali uvedomiť rozdiel.

Matematické vlohy majú aj iné zvieratá, napríklad papagáje, fretky či potkany. Tréningom možno ich schopnosti počítať, sčítavať a odčítavať ešte prehĺbiť.

Vrodený talent majú aj levy, aspoň pokiaľ ide o počítanie cudzích samcov blížiacich sa k ich svorke. Ak začujú rev osamelého pútnika, vyšlú zo svorky dve alebo tri samice, aby to preverili. Pokiaľ sa blížia k teritóriu dvaja cudzí samci, uvítací výbor sa skladá zo štyroch samíc.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

10
Miešaná kytica

Miešaná kytica

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk