Titanic potopila zlá kvalita nitov, tvrdí vedec

Najznámejšia loď sveta nemusela ísť ku dnu, alebo jej náraz do ľadovca mohlo aspoň prežiť viac cestujúcich. Tvrdí to americký autor knihy s názvom Čo skutočne potopilo Titanic. Odborník na metalurgiu Tim Foecke napísal, že k tragédii prispela zlá kvalita nitov.

21.04.2008 08:01
Výstava artefaktov z Titanicu v Brne Foto:
Pred spustením na vodu sa robotníci fotili na pamiatku pri lodných skrutkách.
debata

„Spoločnosť, ktorá stavala plavidlo, musela objednávku stihnúť rýchlo. Mala problémy získať milióny potrebných nitov, preto materiál kupovala aj od náhradných dodávateľov, ktorí nespĺňali požadovanú kvalitu,“ poznamenal Foecke.

Horšie nity ovplyvnili výdrž v trupe lode, takže voda zaplavila šesť komôr plavidla. Keby sa použili len trochu lepšie nity, voda by sa dostala len do piatich komôr, usudzuje Foecke. „Titanic by sa udržal dlhšie na hladine, zachránilo by sa viac ľudí. V prípade, že by voda zaliala len štyri komory, loď by sa asi s určitými problémami dokázala doplaviť do prístavu v kanadskom Halifaxe,“ predpokladá americký expert.

Spoluautorka knihy Jennifer Hooper McCartyová na obhajobu spoločnosti Harland and Wolff, ktorá Titanic stavala, uviedla, že firma nevedela o tom, že nakupuje nity horšej kvality.

debata chyba