V Moskve a Dubaji budú rotujúce mrakodrapy

Keď architekt David Fisher zbadal z priateľovho apartmánu veľkolepý výhľad na Manhattan, prišiel s nápadom, ako vyťažiť z dobrej polohy čo najviac – a vymyslel rotujúcu budovu. Teraz Fisher dúfa, že sa mu do konca roku 2010 podarí v Moskve a Dubaji postaviť tzv. dynamické veže – prefabrikované, slnkom a vetrom poháňané mrakodrapy, ktorých tvar sa bude neustále meniť, tak, ako budú jednotlivé poschodia rotovať okolo stredovej osy.

25.06.2008 13:16
Mrakodrap Foto:
Ilustračné foto
debata

Projektanti 70-poschodovej budovy pre Moskvu už dostali zelenú a 80-poschodový mrakodrap v Dubaji čaká na súhlas. Namiesto jedného otáčajúceho sa poschodia, ktoré už má niekoľko budov po celom svete, budú vo Fisherových vežiach rotovať všetky. Architekt sídliaci vo Florencii a pôvodom z Izraela, ktorý doteraz žiadny mrakodrap nepostavil, povedal, že by rád vybudoval aj tretiu dynamickú výškovú budovu v New Yorku. Zatiaľ však vraj nemá konkrétny plán takého projektu.

„Hovorím tomu výstavba stroja k životu,“ povedal na newyorskej tlačovej konferencii. Výstavby moskovskej rotujúcej veže sa ujala ruská developerská firma Mirax Group, kým plánovaný dubajský mrakodrap si zobrala na starosť Fisherova spoločnosť Rotating Tower Technology Company.

Okrem plaveckých bazénov a záhrad budú mať budovy aj priestor pre automobily, aby ich majitelia mohli parkovať priamo pred svojimi apartmánmi. Predpokladá sa, že veže si pomocou solárnych panelov a veterných turbín, inštalovaných horizontálne medzi poschodiami, samé vyrobia dostatok elektriny pre vlastnú potrebu i pre ďalšie domy v blízkom okolí.

Ľudia, ktorí budú vlastniť celé poschodie, budú môcť hlasom kontrolovať rotáciu, pričom budú mať možnosť zvoliť si rýchlosť otáčania od jednej do troch hodín pre otočku o 360 stupňov.

Technickým poradcom Fisherovho projektu je Leslie Robertson, ktorý bol konštrukčným inžinierom newyorského Svetového obchodného centra, ktoré sa 11. septembra 2001 stalo obeťou teroristického ú­toku.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy