Podľa americkej ústavy nesmie verejné školstvo podporovať a šíriť žiadne náboženstvo. Snahy presadiť do školských osnov princíp, že život je dielom stvoriteľa, odmietli v minulosti súdy na rôznych úrovniach vrátane Najvyššieho súdu USA, ktorý v roku 1987 vyhlásil stvorenie za náboženskú teóriu, a tým ju z osnov na štátnych školách vyradil.
Možno sa náhodou verdikt súdu týkal „zákona kreacinonizmu“, ktorým Louisiana zakazovala vyučovanie podľa Darwina, pokiaľ nie je vyvážené aj „vedeckým výkladom stvorenia“.
Nový zákon v Louisiane prikazuje učiteľom prednášať štandardnú teóriu o vývoji prírody, ako ju načrtol Charles Darwin vo svojej práci O pôvode druhov. Zároveň však majú možnosť vyučovanie doplniť dôkazmi, analýzami a kritikou princípu evolúcie.
Jedným z hlavných cieľov zákona je podpora „otvorenej a objektívnej diskusie o erudovaných vedeckých teóriách, evolúcii, pôvode života, globálnom otepľovaní a ľudskom klonovaní“, konštatoval louisianský parlament, ktorý zákon schválil takmer jednomyseľne.
Kritici z radov vedcov i zo spolkov na obranu odluky cirkvi od štátu hovoria o „zadných dvierkach“, ktorými sa po prijatí zákona prepašuje do školských tried kresťanské náboženstvo. Už teraz sa vyhrážajú žalobou na súde.
O to prekvapujúcejšie je vyhlásenie predstaviteľky Americkej únie na ochranu občianskych práv (ACLU) Marjorie Esmanovej, že pokiaľ budú učitelia dodržiavať zákon a nevstúpia na náboženskú pôdu, nevidí v novom spôsobe vyučovania problém.
O podobné kroky ako v prevažne katolíckej Louisiane sa snažia aj kresťanskí aktivisti v ďalších šiestich štátoch na juhu USA. V Texase bude onedlho rozhodovať štátna školská komisia o tom, či do osnov pre budúce desaťročie zaradí tému „silných a slabých stránok“ evolúcie. Vzhľadom na to, že Texas je ako najväčší štát USA tiež jedným z najväčších odberateľov učebníc, sa kritici obávajú, že témy o stvorení by mohli vydavatelia do školských kníh zaradiť. Spochybňovanie Darwina by tak na stránkach učebníc preniklo aj do tried v ostatných štátoch, v ktorých sa vyučuje iba princíp evolúcie.
Bývalý dekan lekárskej fakulty v Dallase Dan Foster, ktorý sa sám označuje za pravoverného kresťana, sa obáva, že „študenti nebudú mať záujem o univerzity,v Texase. pokiaľ bude mať nálepku vedeckého spiatočníctva“. „Veda a nie Písmo sväté patrí do školských tried,“ hovorí. Zavádzanie názorov, ktoré podkopávajú evolúciu, sa „viera dostáva na rovnakú úroveň ako vedecké dôkazy“, varuje Foster.
Vedecký výbor školskej komisie v Texase zmienku o slabinách Darwinovej teórie do osnov pravdepodobne neodporučí. „Ak sa pozriete na evolúciu, vidíte, že existujú otázky, ktoré ešte len čakajú na odpoveď,“ priznáva člen vedeckého výboru Kevin Fisher. „Sú to však otázky odlišné od spomínaných údajných slabých miest.“
Hlavný smer americkej vedy evolučnú teóriu nespochybňuje. Výraz „teória“ pre väčšinu vedcov neznamená iba tušenie súvislostí, ale výklad javov podložený radom pozorovaní. Medzery v ľudskom poznaní pre vedcov nie sú dôvodom, aby pochybovali o teórii samotnej. Sú však motiváciou pre ďalší výskum.
Napriek tomu sa viac ako polovica Američanov prikláňa k biblickému chápaniu vzniku sveta. Podľa vedeckej organizácie Discovery Institute súhlasia traja zo štyroch občanov USA s tým, aby učitelia okrem Darwinovej teórie oboznamovali žiakov aj s vedeckými dôkazmi proti nej.
Takéto prístupy sú jasným dôsledkom snáh konzervatívneho jadra Republikánskej strany, ktorá sa dôrazom na náboženský výklad vzniku života dlhodobo snaží získavať konzervatívnych voličov.
„Silné a slabé stránky evolúcie sú silnými a slabými stránkami vedy,“ tvrdí Janet Mongeová, kurátorka archeologického a antropologického múzea pri Pensylvánskej univerzite. "Neposkytuje odpovede,“ hovorí na adresu vedy. Múzeum je jednou z inštitúcií, ktoré v budúcom roku, kedy si bude svet pripomínať 200. výročie narodenia a 150 rokov od vydania jeho nosného diela O pôvode druhov, pripravuje vo Filadelfii Rok evolúcie.
Na rovnaké výročia sa pripravuje aj Múzeum stvorenia v Petersburgu v štáte Kentucky, ktoré za rok od vlaňajšieho otvorenia navštívilo vyše 400 000 ľudí. Na rok 2009 pripravujeme vlastnú expozíciu o pôvode života. „Kultúrna bitka sa začína,“ tvrdí riaditeľ múzea Ken Ham.